Ergene Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ergene’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ergene’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,6
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
51.846
2024
Sandık
156
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ergene sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErgene, Tekirdağ · katılım %81,2ErgeneTekirdağAK Parti%45,59%32,42CHP%40,51%47,20DEM Parti%4,35%3,02İYİ Parti%3,20%6,18Yeniden Refah%3,19%4,19Zafer Partisi%1,36%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErgene, Tekirdağ · katılım %91,0ErgeneTekirdağKılıçdaroğlu%55,14%55,44Erdoğan%39,69%39,02Sinan Oğan%4,65%5,04Muharrem İnce%0,52%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErgene, Tekirdağ · katılım %87,8ErgeneTekirdağKılıçdaroğlu%58,69%59,33Erdoğan%41,31%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErgene, Tekirdağ · katılım %91,0ErgeneTekirdağCHP%35,50%36,44AK Parti%31,83%30,14İYİ Parti%10,10%11,35Yeşil Sol Parti%7,89%6,09MHP%5,47%6,27Zafer Partisi%2,04%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ergene’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ergene’de oyların %15,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 6,3 puan.

1 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Misinli Mah.CHP → AK Parti18,410,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%37,8
AK Parti%35,5
MHP%17,5
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%47,6
Recep Tayyip Erdoğan%38,7
Meral Akşener%7,4
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
CHP%39,2
AK Parti%32,7
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
CHP%48,0
AK Parti%40,4
DSP%7,7
Katılım %87,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,1
Recep Tayyip Erdoğan%39,7
Sinan Oğan%4,7
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
CHP%35,5
AK Parti%31,8
İYİ Parti%10,1
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,7
Recep Tayyip Erdoğan%41,3
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
AK Parti%45,6
CHP%40,5
DEM Parti%4,4
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ergene’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahimehmet Mah.CHP %52,8%92,3
Bakırca Mah.AK Parti %47,1%95,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti %60,7%83,4
Esenler Mah.CHP %53,3%91,3
Karamehmet Mah.CHP %59,1%93,8
Kırkgöz Mah.CHP %46,5%91,1
Marmaracık Mah.AK Parti %52,9%80,4
Misinli Mah.AK Parti %50,4%87,3
Paşaköy Mah.CHP %73,8%96,5
Pınarbaşı Mah.CHP %61,3%87,4
Sağlık Mah.AK Parti %41,9%78,2
Ulaş Mah.AK Parti %49,3%80,0
Vakıflar Mah.AK Parti %45,9%85,5
Velimeşe Mah.AK Parti %47,1%81,1
Yeşiltepe Mah.CHP %44,2%77,2
Yulaflı Mah.CHP %58,0%89,3
İğneler Mah.CHP %64,2%94,4

Altın sandık

Ergene’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ergene’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%60,7
Marmaracık Mah.%52,9
Misinli Mah.%50,4
En zayıf
Ahimehmet Mah.%24,5
İğneler Mah.%30,8
Pınarbaşı Mah.%31,4
CHP
En güçlü
İğneler Mah.%64,2
Pınarbaşı Mah.%61,3
Karamehmet Mah.%59,1
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%20,0
Marmaracık Mah.%38,1
Sağlık Mah.%40,0

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bakırca Mah.%95,0
İğneler Mah.%94,4
Karamehmet Mah.%93,8
Ahimehmet Mah.%92,3
Esenler Mah.%91,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşiltepe Mah.%77,2
Sağlık Mah.%78,2
Ulaş Mah.%80,0
Marmaracık Mah.%80,4
Velimeşe Mah.%81,1

Ergene seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ergene’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ergene’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,5 ile ikinci oldu.

Ergene’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ergene’de 51.846 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 156 sandıkta kullanıldı.

Ergene’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,1, Recep Tayyip Erdoğan %39,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,7 ile önde çıktı.

Ergene’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,5, AK Parti %31,8, İYİ Parti %10,1, Yeşil Sol Parti %7,9, MHP %5,5.

Ergene’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ergene’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ergene’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ergene’de oyların %15,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,3 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Ergene’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Misinli Mah..

Ergene’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ergene’de etkin parti sayısı 2,66; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,1 puan.

Ergene’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ergene’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ergene’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ergene’de geçersiz oy oranı %5,08 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ergene’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ergene’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ergene hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ergene’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Ergene’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ergene’deki 17 mahallenin 9 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ergene’nin altın sandığı hangisi?

Ergene’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ergene, Velimeşe Mah., 1102 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,69 puan saptı.

Ergene’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%60,7) mahallesinde, en düşük oyu Ahimehmet (%24,5) mahallesinde aldı.

Ergene’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İğneler (%64,2) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%20,0) mahallesinde aldı.

Ergene’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bakırca Mah. (%95,0), en düşük katılım Yeşiltepe Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.