Malkara Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Malkara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Malkara’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,1
2024 katılım
%87,9
yerel seçim
Seçmen
41.966
2024
Sandık
160
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Malkara sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMalkara, Tekirdağ · katılım %87,9MalkaraTekirdağCHP%50,10%47,20AK Parti%46,33%32,42İYİ Parti%1,11%6,18Zafer Partisi%0,67%2,01Yeniden Refah%0,48%4,19BTP%0,24%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMalkara, Tekirdağ · katılım %91,1MalkaraTekirdağKılıçdaroğlu%53,14%55,44Erdoğan%41,39%39,02Sinan Oğan%4,57%5,04Muharrem İnce%0,90%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMalkara, Tekirdağ · katılım %88,4MalkaraTekirdağKılıçdaroğlu%57,13%59,33Erdoğan%42,87%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMalkara, Tekirdağ · katılım %91,1MalkaraTekirdağCHP%38,16%36,44AK Parti%32,55%30,14İYİ Parti%13,64%11,35MHP%6,52%6,27Zafer Partisi%1,62%2,33Memleket%1,44%1,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Malkara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Malkara’da oyların %2,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,8 puan.

1 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sarnıç Mah.AK Parti → CHP20,014,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,9
AK Parti%30,7
MHP%21,9
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,9
Recep Tayyip Erdoğan%40,3
Meral Akşener%12,4
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
CHP%40,3
AK Parti%35,3
İYİ Parti%14,8
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
CHP%50,1
AK Parti%47,9
Saadet%1,0
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,4
Sinan Oğan%4,6
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
CHP%38,2
AK Parti%32,6
İYİ Parti%13,6
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,1
Recep Tayyip Erdoğan%42,9
Katılım %88,4
2024 YerelYerel
CHP%50,1
AK Parti%46,3
İYİ Parti%1,1
Katılım %87,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Malkara’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahievren Mah.CHP %48,1%95,3
Ahmetpaşa Mah.CHP %73,7%96,0
Aksakal Mah.AK Parti %56,8%93,1
Alaybey Mah.CHP %65,3%92,3
Allıışık Mah.CHP %67,1%97,6
Balabancık Mah.CHP %63,0%90,2
Ballı Mah.CHP %58,0%80,7
Ballısüle Mah.AK Parti %54,1%93,6
Batkın Mah.AK Parti %51,1%96,9
Bayramtepe Mah.CHP %57,9%85,0
Bağpınarı Mah.CHP %74,4%97,8
Cami Atik Mah.AK Parti %48,8%81,7
Danişment Mah.CHP %65,7%92,2
Davuteli Mah.CHP %74,1%80,7
Deliller Mah.AK Parti %60,2%97,6
Demircili Mah.CHP %75,0%87,5
Dereköy Mah.AK Parti %59,1%95,9
Deveci Mah.AK Parti %53,5%95,6
Develi Mah.AK Parti %65,6%93,2
Dolu Mah.CHP %64,9%91,3

Altın sandık

Malkara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Malkara’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yaylagöne Mah.%84,3
Izgar Mah.%76,7
Karacahalil Mah.%72,0
En zayıf
Sağlamtaş Mah.%37,4
Deveci Mah.%42,4
Hacıevhat Mah.%42,6
AK Parti
En güçlü
Sağlamtaş Mah.%58,1
Hacıevhat Mah.%54,8
Gazibey Mah.%53,5
En zayıf
Yaylagöne Mah.%14,4
Izgar Mah.%19,9
Karacahalil Mah.%25,8

Seçime katılım

2024 Yerel%87,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gözsüz Mah.%96,1
Yaylagöne Mah.%96,0
Deveci Mah.%95,6
İbribey Mah.%95,2
Çınaraltı Mah.%94,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ballı Mah.%80,7
Cami Atik Mah.%81,7
Gazibey Mah.%82,2
Hacıevhat Mah.%85,9
Yeni Mah.%86,3

Malkara seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Malkara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Malkara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,3 ile ikinci oldu.

Malkara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Malkara’da 41.966 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 160 sandıkta kullanıldı.

Malkara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,1, Recep Tayyip Erdoğan %41,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,1 ile önde çıktı.

Malkara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,2, AK Parti %32,5, İYİ Parti %13,6, MHP %6,5, Zafer Partisi %1,6.

Malkara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Malkara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Malkara’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Malkara’da oyların %2,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Malkara’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Sarnıç Mah..

Malkara’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Malkara’da etkin parti sayısı 2,15; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,8 puan.

Malkara’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Malkara’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Malkara’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Malkara’da geçersiz oy oranı %4,35 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Malkara’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Malkara’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Malkara hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Malkara’da CHP 5 kez birinci oldu.

Malkara’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Malkara’daki 77 mahallenin 51 tanesinde CHP, 26 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Malkara’nın altın sandığı hangisi?

Malkara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Malkara, Cami Atik Mah., 1030 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.

Malkara’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yaylagöne (%84,2) mahallesinde, en düşük oyu Sağlamtaş (%37,4) mahallesinde aldı.

Malkara’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sağlamtaş (%58,1) mahallesinde, en düşük oyu Yaylagöne (%14,4) mahallesinde aldı.

Malkara’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gözsüz Mah. (%96,1), en düşük katılım Ballı Mah. (%80,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.