Marmaraereğlisi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Marmaraereğlisi’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%32,3
2024 katılım
%77,3
yerel seçim
Seçmen
25.008
2024
Sandık
75
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Marmaraereğlisi sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMarmaraereğlisi, Tekirdağ · katılım %77,3MarmaraereğlisiTekirdağCHP%32,29%47,20AK Parti%26,55%32,42Memleket%19,73%0,63DSP%5,97%0,32DEM Parti%5,89%3,02İYİ Parti%4,21%6,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMarmaraereğlisi, Tekirdağ · katılım %88,6MarmaraereğlisiTekirdağKılıçdaroğlu%60,46%55,44Erdoğan%35,37%39,02Sinan Oğan%3,73%5,04Muharrem İnce%0,45%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMarmaraereğlisi, Tekirdağ · katılım %85,6MarmaraereğlisiTekirdağKılıçdaroğlu%63,45%59,33Erdoğan%36,55%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMarmaraereğlisi, Tekirdağ · katılım %88,6MarmaraereğlisiTekirdağCHP%37,71%36,44AK Parti%26,97%30,14Yeşil Sol Parti%10,85%6,09İYİ Parti%9,99%11,35MHP%5,56%6,27Zafer Partisi%1,81%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Marmaraereğlisi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Marmaraereğlisi’de oyların %35,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan.

5 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mustafa Kemal Paşa Mah.CHP → Memleket52,123,4
Yeniçiftlik Mah.DSP → CHP49,03,6
Cedit Ali Paşa Mah.CHP → Memleket46,210,5
Bahçelievler Mah.AK Parti → Memleket45,15,5
Kamaradere Mah.CHP (aynı)43,43,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,1
AK Parti%44,8
HDP%3,9
Katılım %87,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%47,4
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Selahattin Demirtaş%10,2
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
CHP%38,8
AK Parti%29,2
HDP%13,1
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
DSP%37,0
CHP%35,9
AK Parti%26,3
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,5
Recep Tayyip Erdoğan%35,4
Sinan Oğan%3,7
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
CHP%37,7
AK Parti%27,0
Yeşil Sol Parti%10,9
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,5
Recep Tayyip Erdoğan%36,6
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
CHP%32,3
AK Parti%26,6
Memleket%19,7
Katılım %77,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.Memleket %31,4%80,8
Cedit Ali Paşa Mah.Memleket %35,9%81,4
Dereağzı Mah.CHP %38,4%69,8
Kamaradere Mah.CHP %27,6%76,9
Mustafa Kemal Paşa Mah.Memleket %44,7%86,3
Sultanköy Mah.CHP %35,4%77,4
Türkmenli Mah.CHP %41,8%92,6
Yakuplu Mah.CHP %45,6%93,4
Yeniçiftlik Mah.CHP %35,2%76,0
Çeşmeli Mah.CHP %57,9%79,6

Altın sandık

Marmaraereğlisi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Marmaraereğlisi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çeşmeli Mah.%57,9
Türkmenli Mah.%41,8
Dereağzı Mah.%38,4
En zayıf
Cedit Ali Paşa Mah.%19,9
Mustafa Kemal Paşa Mah.%21,3
Bahçelievler Mah.%22,6
AK Parti
En güçlü
Yeniçiftlik Mah.%31,5
Türkmenli Mah.%28,8
Bahçelievler Mah.%26,0
En zayıf
Çeşmeli Mah.%18,4
Sultanköy Mah.%19,6
Mustafa Kemal Paşa Mah.%20,3
Memleket
En güçlü
Mustafa Kemal Paşa Mah.%44,7
Cedit Ali Paşa Mah.%35,9
Bahçelievler Mah.%31,4
En zayıf
Yeniçiftlik Mah.%9,2
Çeşmeli Mah.%14,9
Türkmenli Mah.%17,2

Seçime katılım

2024 Yerel%77,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Türkmenli Mah.%92,6
Mustafa Kemal Paşa Mah.%86,3
Cedit Ali Paşa Mah.%81,4
Bahçelievler Mah.%80,8
Çeşmeli Mah.%79,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dereağzı Mah.%69,8
Yeniçiftlik Mah.%76,0
Kamaradere Mah.%76,9
Sultanköy Mah.%77,4
Çeşmeli Mah.%79,6

Marmaraereğlisi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,6 ile ikinci oldu.

Marmaraereğlisi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de 25.008 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 75 sandıkta kullanıldı.

Marmaraereğlisi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,5, Recep Tayyip Erdoğan %35,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,5 ile önde çıktı.

Marmaraereğlisi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,7, AK Parti %27,0, Yeşil Sol Parti %10,8, İYİ Parti %10,0, MHP %5,6.

Marmaraereğlisi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Marmaraereğlisi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Marmaraereğlisi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Marmaraereğlisi’de oyların %35,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Marmaraereğlisi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Mustafa Kemal Paşa Mah., Yeniçiftlik Mah., Cedit Ali Paşa Mah..

Marmaraereğlisi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de etkin parti sayısı 4,48; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,7 puan.

Marmaraereğlisi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,9 puan daha düşük; Memleket oyu ortalama 6,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Marmaraereğlisi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de geçersiz oy oranı %5,09 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Marmaraereğlisi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Marmaraereğlisi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Marmaraereğlisi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Marmaraereğlisi’de CHP 4 kez, DSP 1 kez birinci oldu.

Marmaraereğlisi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’deki 10 mahallenin 7 tanesinde CHP, 3 tanesinde Memleket birinci çıktı.

Marmaraereğlisi’nin altın sandığı hangisi?

Marmaraereğlisi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Marmaraereğlisi, Dereağzı Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,09 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.

Marmaraereğlisi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çeşmeli (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Cedit Ali Paşa (%19,9) mahallesinde aldı.

Marmaraereğlisi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeniçiftlik (%31,5) mahallesinde, en düşük oyu Çeşmeli (%18,4) mahallesinde aldı.

Marmaraereğlisi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türkmenli Mah. (%92,6), en düşük katılım Dereağzı Mah. (%69,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.