Erbaa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Erbaa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 0,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erbaa’da Recep Tayyip Erdoğan %70,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%52,0
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
51.696
2024
Sandık
159
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erbaa sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErbaa, Tokat · katılım %84,0ErbaaTokatMHP%52,02%42,98AK Parti%33,09%32,15İYİ Parti%7,79%2,92CHP%4,13%15,65Yeniden Refah%1,47%2,97Saadet%0,92%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErbaa, Tokat · katılım %90,0ErbaaTokatErdoğan%66,92%63,19Kılıçdaroğlu%26,15%31,37Sinan Oğan%6,36%5,11Muharrem İnce%0,56%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErbaa, Tokat · katılım %87,3ErbaaTokatErdoğan%70,71%66,30Kılıçdaroğlu%29,29%33,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErbaa, Tokat · katılım %90,0ErbaaTokatAK Parti%41,28%36,65MHP%21,22%22,14İYİ Parti%16,47%11,18CHP%12,27%20,37Yeniden Refah%2,75%2,32Zafer Partisi%1,51%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erbaa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erbaa’da oyların %6,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 2,2 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,4
MHP%37,7
CHP%4,6
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Muharrem İnce%17,7
Meral Akşener%11,9
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,6
MHP%18,4
CHP%15,4
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
MHP%52,6
AK Parti%38,1
İYİ Parti%8,1
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,2
Sinan Oğan%6,4
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,3
MHP%21,2
İYİ Parti%16,5
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,3
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
MHP%52,0
AK Parti%33,1
İYİ Parti%7,8
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erbaa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmet Yesevi Mah.MHP %52,5%88,7
Akkoc Mah.MHP %56,3%91,3
Alacabal Mah.MHP %50,8%95,2
Alparslan Mah.MHP %60,1%91,7
Bahcelievler Mah.MHP %44,1%91,6
Bahcelievler Mah.MHP %69,2%89,3
Cankaya Mah.MHP %75,5%89,0
Cermik Kaplica Mah.AK Parti %52,3%92,8
Cumhuriyet Mah.MHP %57,1%82,0
Erek Mah.AK Parti %51,3%85,2
Ertuğrulgazi Mah.MHP %52,7%83,6
Evyaba Mah.MHP %53,0%87,7
Fatih Sultan Mehmet Mah.MHP %51,7%91,9
Fatihsultanmehmet Mah.MHP %57,5%84,2
Fevzipaşa Mah.MHP %55,5%80,3
Fevzipaşa Mah.MHP %75,4%93,1
Gazi Osman Pasa Mah.AK Parti %52,7%85,9
Gaziosmanpaşa Mah.MHP %55,4%83,2
Gazipaşa Mah.MHP %55,5%82,8
Guldere Mah.AK Parti %55,9%92,7

Altın sandık

Erbaa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erbaa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Cankaya Mah.%75,5
Bahcelievler Mah.%69,2
Alparslan Mah.%60,1
En zayıf
Hurmuzlu Mah.%28,5
Kelkit Mah.%38,7
Erek Mah.%38,9
AK Parti
En güçlü
Guldere Mah.%55,9
Kuruçay Mah.%53,4
Gazi Osman Pasa Mah.%52,7
En zayıf
Cankaya Mah.%21,7
Karşıyaka Mah.%22,5
Fevzipaşa Mah.%24,7
İYİ Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%11,4
Osmangazi Mah.%9,9
Mehmet Akif Mah.%9,7
En zayıf
Kuruçay Mah.%3,0
Yıldırımbeyazıt Mah.%3,9
Erek Mah.%5,4

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukari Mah.%96,7
Alacabal Mah.%95,2
Hurmuzlu Mah.%94,0
Karşıyaka Mah.%93,8
Cermik Kaplica Mah.%92,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kuruçay Mah.%77,4
Fevzipaşa Mah.%80,3
Yeşilyurt Mah.%80,9
Cumhuriyet Mah.%82,0
İsmetpaşa Mah.%82,3

Erbaa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erbaa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erbaa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu.

Erbaa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erbaa’da 51.696 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 159 sandıkta kullanıldı.

Erbaa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,7 ile önde çıktı.

Erbaa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,3, MHP %21,2, İYİ Parti %16,5, CHP %12,3, Yeniden Refah %2,8.

Erbaa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erbaa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Erbaa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erbaa’da oyların %6,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 2,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Erbaa’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Erbaa’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Erbaa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erbaa’da etkin parti sayısı 2,58; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,9 puan.

Erbaa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Erbaa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Erbaa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erbaa’da geçersiz oy oranı %4,38 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Erbaa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erbaa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Erbaa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erbaa’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Erbaa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erbaa’daki 44 mahallenin 33 tanesinde MHP, 11 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Erbaa’nın altın sandığı hangisi?

Erbaa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erbaa, Ahmet Yesevi Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,16 puan saptı.

Erbaa’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cankaya (%75,5) mahallesinde, en düşük oyu Hurmuzlu (%28,5) mahallesinde aldı.

Erbaa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Guldere (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Cankaya (%21,7) mahallesinde aldı.

Erbaa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukari Mah. (%96,7), en düşük katılım Kuruçay Mah. (%77,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tokat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.