Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %30,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 26,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %69,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%54,9
2024 katılım
%80,7
yerel seçim
Seçmen
109.810
2024
Sandık
334
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Tokat · katılım %80,7MerkezTokatMHP%54,92%42,98AK Parti%30,21%32,15CHP%9,37%15,65Yeniden Refah%1,86%2,97İYİ Parti%1,29%2,92Saadet%1,08%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Tokat · katılım %92,5MerkezTokatErdoğan%65,71%63,19Kılıçdaroğlu%28,18%31,37Sinan Oğan%5,89%5,11Muharrem İnce%0,23%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Tokat · katılım %90,1MerkezTokatErdoğan%69,08%66,30Kılıçdaroğlu%30,92%33,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Tokat · katılım %92,5MerkezTokatAK Parti%37,38%36,65MHP%25,04%22,14CHP%16,50%20,37İYİ Parti%12,13%11,18Yeniden Refah%2,79%2,32BBP%1,83%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %29,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 22,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

39 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Doğancıbağları Mah.AK Parti → MHP42,020,4
Yeşilova Mah.Millet İttifakı → MHP38,317,8
Mehmetpaşa Mah.AK Parti → MHP36,836,6
Topçam Mah.AK Parti → MHP36,234,1
Altıyüzevler Mah.AK Parti → MHP34,330,8
Küçükbey Bağı Mah.AK Parti → MHP33,626,7
Perakende Mah.AK Parti → MHP33,532,6
Derbent Mah.AK Parti → MHP32,926,3
Bedestenlioğlu Mah.AK Parti → MHP31,625,4
Esentepe Mah.AK Parti → MHP31,523,0
Doğukent Mah.AK Parti → MHP31,425,2
Gezirlik Mah.AK Parti → MHP31,313,6
Mahmutpaşa Mah.AK Parti → MHP30,926,4
Akdeğirmen Mah.AK Parti → MHP30,830,9
Karşıyaka Mah.AK Parti → MHP30,821,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,0
MHP%39,0
CHP%5,2
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,7
Muharrem İnce%21,8
Meral Akşener%8,0
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,4
MHP%16,6
CHP%16,1
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%48,8
MHP%28,0
İYİ Parti%20,5
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,7
Kemal Kılıçdaroğlu%28,2
Sinan Oğan%5,9
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,4
MHP%25,0
CHP%16,5
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,1
Kemal Kılıçdaroğlu%30,9
Katılım %90,1
2024 YerelYerel
MHP%54,9
AK Parti%30,2
CHP%9,4
Katılım %80,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdeğirmen Mah.MHP %60,9%80,9
Alipaşa Mah.MHP %57,4%78,3
Altıyüzevler Mah.MHP %57,9%77,6
Bahçelievler Mah.MHP %54,4%81,3
Bedestenlioğlu Mah.MHP %56,7%79,0
Büyük Beybağı Mah.MHP %55,4%82,9
Camiikebir Mah.MHP %59,6%94,6
Cemalettin Mah.MHP %59,8%85,2
Derbent Mah.MHP %57,3%87,0
Devegörmez Mah.MHP %56,1%82,3
Doğancıbağları Mah.MHP %52,8%89,1
Doğukent Mah.MHP %56,0%79,0
Erenler Mah.MHP %54,7%83,4
Esentepe Mah.MHP %56,4%79,4
Geyras Mah.MHP %55,9%95,7
Gezirlik Mah.MHP %45,9%79,4
Gülbaharhatun Mah.MHP %51,0%78,9
Güneşli Mah.MHP %53,6%80,6
Hocaahmet Mah.MHP %57,1%87,4
Kabe-i Mescid Mah.MHP %52,5%82,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Mehmetpaşa Mah.%63,9
Perakende Mah.%61,6
Akdeğirmen Mah.%60,9
En zayıf
Oğulbey Mah.%29,0
Yeşilırmak Mah.%44,6
Yeşilova Mah.%44,9
AK Parti
En güçlü
Erenler Mah.%40,3
Kabe-i Mescid Mah.%39,0
Yarahmet Mah.%37,6
En zayıf
Oğulbey Mah.%16,2
Yeşilırmak Mah.%20,7
Kaleardı Mah.%21,6
CHP
En güçlü
Oğulbey Mah.%52,5
Yeşilırmak Mah.%30,0
Yeşilova Mah.%26,8
En zayıf
Seyitnecmettin Mah.%0,5
Camiikebir Mah.%1,6
Topçubağı Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%80,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,1 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Geyras Mah.%95,7
Camiikebir Mah.%94,6
Yeşilova Mah.%94,0
Seyitnecmettin Mah.%91,8
Doğancıbağları Mah.%89,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniyurt Mah.%71,7
Yarahmet Mah.%77,3
Altıyüzevler Mah.%77,6
Yeşilırmak Mah.%78,2
Alipaşa Mah.%78,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %30,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 109.810 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 334 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,7, Kemal Kılıçdaroğlu %28,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,1 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,4, MHP %25,0, CHP %16,5, İYİ Parti %12,1, Yeniden Refah %2,8.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %29,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 22,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 39 salıncak mahalle var; en oynakları Doğancıbağları Mah., Yeşilova Mah., Mehmetpaşa Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 24,7 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,82 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 14 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 42 mahallenin 41 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kümbet Mah., 1206 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Mehmetpaşa (%63,9) mahallesinde, en düşük oyu Oğulbey (%29,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erenler (%40,3) mahallesinde, en düşük oyu Oğulbey (%16,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Geyras Mah. (%95,7), en düşük katılım Yeniyurt Mah. (%71,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tokat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.