Niksar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Niksar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Niksar’da Recep Tayyip Erdoğan %62,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Niksar sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Niksar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Niksar’da oyların %8,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 5,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → MHP | 24,4 | 17,5 |
| Fatih Mah. | AK Parti → MHP | 22,3 | 13,2 |
| Gaziahmet Mah. | MHP → AK Parti | 19,4 | 9,8 |
| İsmetpaşa Mah. | AK Parti → MHP | 18,6 | 13,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Niksar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 50. Yil Mah. | AK Parti %37,1 | %82,3 |
| Akpınar Mah. | AK Parti %43,7 | %80,2 |
| Aydınlıkevler Mah. | AK Parti %39,9 | %89,9 |
| Ayvakoy Mah. | MHP %78,4 | %89,0 |
| Ayvaz Mah. | AK Parti %33,9 | %74,6 |
| Bahçelievler Mah. | MHP %48,8 | %81,4 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %45,6 | %92,0 |
| Ballica Mah. | AK Parti %59,6 | %99,1 |
| Bağlar Mah. | CHP %32,7 | %78,0 |
| Bengiler Mah. | AK Parti %34,9 | %81,1 |
| Beyazit Mah. | MHP %70,1 | %87,2 |
| Buz Mah. | Yeniden Refah %56,4 | %95,6 |
| Cedit Mah. | AK Parti %42,7 | %83,0 |
| Cepnibey Mah. | AK Parti %37,1 | %86,4 |
| Dönekse Mah. | CHP %69,2 | %95,0 |
| Eskidir Mah. | AK Parti %55,2 | %93,8 |
| Fatih Mah. | MHP %46,3 | %78,8 |
| Fatih Mah. | MHP %65,1 | %86,4 |
| G. Osmanpasa Mah. | AK Parti %39,5 | %79,8 |
| Gazi Osman Pasa Mah. | AK Parti %63,7 | %96,6 |
Altın sandık
Niksar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Niksar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Niksar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Niksar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Niksar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,6 ile ikinci oldu.
Niksar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Niksar’da 25.500 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 84 sandıkta kullanıldı.
Niksar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8, Kemal Kılıçdaroğlu %34,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,9 ile önde çıktı.
Niksar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %34,5, CHP %24,5, MHP %22,2, İYİ Parti %10,3, Yeniden Refah %1,9.
Niksar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Niksar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Niksar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Niksar’da oyların %8,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Niksar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Fatih Mah., Gaziahmet Mah..
Niksar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Niksar’da etkin parti sayısı 3,68; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 4,0 puan.
Niksar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Niksar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Niksar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Niksar’da geçersiz oy oranı %5,18 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Niksar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Niksar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Niksar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Niksar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Niksar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Niksar’daki 47 mahallenin 24 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde MHP, 6 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde TİP birinci çıktı.
Niksar’ın altın sandığı hangisi?
Niksar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Niksar, Kayapaşa Mah., 1064 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,89 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.
Niksar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gazi Osman Pasa (%63,7) mahallesinde, en düşük oyu Kültür (%0,6) mahallesinde aldı.
Niksar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ayvakoy (%78,3) mahallesinde, en düşük oyu Gazi Osman Pasa (%0,9) mahallesinde aldı.
Niksar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gazi Osman Pasa Mah. (%96,6), en düşük katılım Ayvaz Mah. (%74,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.