Reşadiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Reşadiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 32,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Reşadiye’de Recep Tayyip Erdoğan %72,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%54,2
2024 katılım
%85,0
yerel seçim
Seçmen
6.843
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Reşadiye sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıReşadiye, Tokat · katılım %85,1ReşadiyeTokatMHP%54,18%42,98AK Parti%41,87%32,15CHP%2,84%15,65Saadet%0,48%0,81Yeniden Refah%0,34%2,97BTP%0,18%0,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurReşadiye, Tokat · katılım %84,2ReşadiyeTokatErdoğan%69,52%63,19Kılıçdaroğlu%26,49%31,37Sinan Oğan%3,60%5,11Muharrem İnce%0,38%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurReşadiye, Tokat · katılım %83,8ReşadiyeTokatErdoğan%72,61%66,30Kılıçdaroğlu%27,39%33,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiReşadiye, Tokat · katılım %84,1ReşadiyeTokatAK Parti%43,77%36,65MHP%20,06%22,14CHP%18,54%20,37İYİ Parti%7,08%11,18BBP%3,70%2,84Yeniden Refah%2,33%2,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Reşadiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Reşadiye’de oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 13,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,8
MHP%30,2
CHP%11,0
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,3
Muharrem İnce%22,1
Meral Akşener%6,3
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,1
CHP%19,0
MHP%18,2
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
AK Parti%31,0
BBP%29,6
MHP%21,9
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,5
Kemal Kılıçdaroğlu%26,5
Sinan Oğan%3,6
Katılım %84,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,8
MHP%20,1
CHP%18,5
Katılım %84,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
MHP%54,2
AK Parti%41,9
CHP%2,8
Katılım %85,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Reşadiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçakolay Mah.MHP %58,6%98,3
Alpler Mah.MHP %53,6%96,6
Altıparmak Mah.AK Parti %65,3%122,2
Arzupinar Mah.AK Parti %73,0%48,1
Cakraz Mah.AK Parti %65,2%82,7
Camlik Mah.AK Parti %76,8%94,3
Cimisadi Mah.AK Parti %55,5%91,8
Emirşeyhyakup Mah.MHP %46,3%92,6
Erenler Mah.AK Parti %50,8%92,0
Eskiturac Mah.AK Parti %50,9%81,5
Gerdengec Mah.MHP %43,6%96,2
Gokcesuleymanli Mah.AK Parti %63,9%80,4
Gundogan Mah.AK Parti %89,0%86,0
Gundogdu Mah.AK Parti %51,9%80,0
Gurpinar Mah.AK Parti %75,6%78,8
Haci Abidin Mah.AK Parti %46,2%88,4
Halacli Mah.AK Parti %67,3%90,6
Hasangazi Mah.AK Parti %94,7%84,4
Hebullu Mah.AK Parti %59,9%85,6
Isiklar Mah.MHP %38,7%86,9

Altın sandık

Reşadiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Reşadiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Orta Mah.%68,4
Kayalık Mah.%61,3
Çamlıca Mah.%56,8
En zayıf
Hasangazi Mah.%4,6
Tahirbey Mah.%19,5
Yavuzselim Mah.%22,7
AK Parti
En güçlü
Hasangazi Mah.%94,7
Tahirbey Mah.%77,3
Yavuzselim Mah.%76,8
En zayıf
Orta Mah.%30,9
Kayalık Mah.%32,6
Orta Mah.%32,8

Seçime katılım

2024 Yerel%85,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alpler Mah.%96,6
Medrese Mah.%94,6
Erenler Mah.%92,0
Cimisadi Mah.%91,8
Nizam Mah.%90,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%47,1
Arzupinar Mah.%48,1
Yavuzselim Mah.%63,8
Yeni Mah.%71,4
Orta Mah.%74,8

Reşadiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Reşadiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Reşadiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu.

Reşadiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Reşadiye’de 6.843 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Reşadiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,5, Kemal Kılıçdaroğlu %26,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,6 ile önde çıktı.

Reşadiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,8, MHP %20,1, CHP %18,5, İYİ Parti %7,1, BBP %3,7.

Reşadiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Reşadiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Reşadiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Reşadiye’de oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 13,8 puan.

Reşadiye’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Reşadiye’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Reşadiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Reşadiye’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,3 puan.

Reşadiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Reşadiye’de geçersiz oy oranı %3,9 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Reşadiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Reşadiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Reşadiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Reşadiye’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Reşadiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Reşadiye’deki 42 mahallenin 28 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Reşadiye’nin altın sandığı hangisi?

Reşadiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Reşadiye, Çermik Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Reşadiye’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Orta (%68,4) mahallesinde, en düşük oyu Hasangazi (%4,6) mahallesinde aldı.

Reşadiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hasangazi (%94,7) mahallesinde, en düşük oyu Orta (%30,9) mahallesinde aldı.

Reşadiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alpler Mah. (%96,6), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%47,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tokat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.