Turhal Seçim Sonuçları
2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Turhal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Turhal’da Recep Tayyip Erdoğan %61,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Turhal sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Turhal’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Turhal’da oyların %24,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 13,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Pazar Mah. | AK Parti (aynı) | 34,2 | 1,9 |
| Kayacık Mah. | AK Parti → MHP | 32,9 | 4,8 |
| Celal Mah. | AK Parti → CHP | 32,4 | 14,9 |
| Maraşal Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti → CHP | 31,7 | 28,7 |
| Camikebir Mah. | AK Parti → CHP | 30,9 | 20,9 |
| Emek Mah. | AK Parti → MHP | 30,3 | 4,0 |
| Kova Mah. | AK Parti → CHP | 30,3 | 14,5 |
| Osmangazi Mah. | AK Parti → CHP | 29,4 | 19,5 |
| Mevlana Mah. | AK Parti (aynı) | 27,0 | 1,0 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → CHP | 26,7 | 20,0 |
| Mimar Sinan Mah. | AK Parti → CHP | 25,3 | 9,2 |
| Nurkavak Mah. | AK Parti → CHP | 21,7 | 23,0 |
| Yunus Emre Mah. | AK Parti (aynı) | 19,8 | 4,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Turhal’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Asarcik Mah. | MHP %72,2 | %89,6 |
| Bahar Mah. | CHP %57,9 | %88,7 |
| Borsa Mah. | CHP %65,5 | %109,2 |
| Boyacılar Mah. | AK Parti %40,4 | %86,1 |
| Camikebir Mah. | CHP %46,9 | %79,0 |
| Celal Mah. | CHP %43,4 | %79,0 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %45,9 | %80,8 |
| Emek Mah. | MHP %38,9 | %84,4 |
| Fatih Mah. | CHP %56,0 | %84,1 |
| Gazi Osman Paşa Mah. | AK Parti %37,5 | %83,4 |
| Gündoğdu Mah. | CHP %70,0 | %87,8 |
| Güneş Mah. | CHP %73,1 | %92,4 |
| Gürsel Mah. | CHP %75,1 | %87,9 |
| Hacılar Mah. | AK Parti %40,2 | %92,8 |
| Hamam Mah. | CHP %78,2 | %90,8 |
| Karaevli Mah. | AK Parti %63,4 | %97,1 |
| Kayacık Mah. | MHP %36,8 | %82,7 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti %45,8 | %84,2 |
| Kova Mah. | CHP %43,5 | %84,8 |
| Maraşal Fevzi Çakmak Mah. | CHP %52,4 | %76,7 |
Altın sandık
Turhal’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Turhal’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Turhal seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Turhal’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Turhal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu.
Turhal’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Turhal’da 47.356 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 153 sandıkta kullanıldı.
Turhal’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8, Kemal Kılıçdaroğlu %36,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,4 ile önde çıktı.
Turhal’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %31,8, CHP %25,7, MHP %19,8, İYİ Parti %9,3, BBP %7,7.
Turhal’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Turhal’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Turhal’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Turhal’da oyların %24,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Turhal’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Pazar Mah., Kayacık Mah., Celal Mah..
Turhal’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Turhal’da etkin parti sayısı 3,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,1 puan.
Turhal’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Turhal’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Turhal’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Turhal’da geçersiz oy oranı %3,97 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Turhal’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Turhal’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Turhal hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Turhal’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Turhal’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Turhal’daki 35 mahallenin 21 tanesinde CHP, 11 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.
Turhal’ın altın sandığı hangisi?
Turhal’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Turhal, Cumhuriyet Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,53 puan saptı.
Turhal’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ray (%90,5) mahallesinde, en düşük oyu Kazım Karabekir (%13,0) mahallesinde aldı.
Turhal’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ortakoy (%70,6) mahallesinde, en düşük oyu Ray (%4,6) mahallesinde aldı.
Turhal’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Borsa Mah. (%109,2), en düşük katılım Maraşal Fevzi Çakmak Mah. (%76,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.