Zile Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Zile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla CHP kazandı. MHP %35,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Zile’de Recep Tayyip Erdoğan %53,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%37,0
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
25.565
2024
Sandık
88
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Zile sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıZile, Tokat · katılım %81,2ZileTokatCHP%36,96%15,65MHP%35,68%42,98AK Parti%24,72%32,15İYİ Parti%0,96%2,92Yeniden Refah%0,76%2,97Saadet%0,42%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurZile, Tokat · katılım %91,2ZileTokatErdoğan%50,62%63,19Kılıçdaroğlu%44,97%31,37Sinan Oğan%4,15%5,11Muharrem İnce%0,26%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurZile, Tokat · katılım %89,3ZileTokatErdoğan%53,02%66,30Kılıçdaroğlu%46,98%33,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiZile, Tokat · katılım %91,2ZileTokatCHP%35,68%20,37AK Parti%29,26%36,65MHP%19,34%22,14İYİ Parti%8,65%11,18Yeniden Refah%1,46%2,32Zafer Partisi%1,34%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Zile’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Zile’de oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 3,2 puan.

1 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dutlupınar Mah.AK Parti → MHP19,13,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,1
MHP%32,1
CHP%27,1
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,6
Muharrem İnce%40,4
Meral Akşener%7,9
Katılım %91,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,2
CHP%35,4
MHP%14,7
Katılım %91,5
2019 YerelYerel
CHP%37,6
AK Parti%31,6
MHP%30,0
Katılım %86,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,6
Kemal Kılıçdaroğlu%45,0
Sinan Oğan%4,2
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%35,7
AK Parti%29,3
MHP%19,3
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%37,0
MHP%35,7
AK Parti%24,7
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Zile’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alacamescitzir Mah.CHP %57,4%77,4
Alamescitbala Mah.MHP %42,1%88,2
Alikadı Mah.MHP %45,3%81,4
Bahçelievler Mah.MHP %42,2%80,7
Cedit Mah.MHP %44,5%73,7
Dinçerler Mah.MHP %38,0%82,4
Dutlupınar Mah.MHP %37,0%87,3
Hacımehmet Mah.MHP %40,6%79,0
Kahya Mah.MHP %44,7%82,9
Kislik Mah.CHP %52,4%81,3
Minareikebir Mah.CHP %69,5%80,1
Minareisağır Mah.CHP %87,7%82,2
Nakkaş Mah.MHP %49,5%82,5
Orta Mah.MHP %35,8%80,5
Yunusemre Mah.MHP %41,0%80,3
Zile M Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.MHP %45,5%163,6
Zincirli Ülya Mah.AK Parti %42,2%87,9
Zincirlisüfla Mah.MHP %42,1%86,0
İstasyon Mah.CHP %57,9%82,9
Şeyhali Mah.CHP %37,4%77,6

Altın sandık

Zile’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Zile’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Minareisağır Mah.%87,7
Minareikebir Mah.%69,5
İstasyon Mah.%57,9
En zayıf
Nakkaş Mah.%12,7
Zincirlisüfla Mah.%14,8
Kahya Mah.%15,0
MHP
En güçlü
Nakkaş Mah.%49,5
Şeyhkolu Mah.%46,1
Alikadı Mah.%45,3
En zayıf
Minareisağır Mah.%5,7
Minareikebir Mah.%13,6
İstasyon Mah.%15,2
AK Parti
En güçlü
Zincirli Ülya Mah.%42,2
Zincirlisüfla Mah.%39,5
Alikadı Mah.%35,9
En zayıf
Minareisağır Mah.%5,1
Minareikebir Mah.%16,0
Kislik Mah.%17,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%86,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alamescitbala Mah.%88,2
Zincirli Ülya Mah.%87,9
Dutlupınar Mah.%87,3
Zincirlisüfla Mah.%86,0
Şeyhkolu Mah.%84,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şeyhali Mah.%77,6
Hacımehmet Mah.%79,0
Minareikebir Mah.%80,1
Yunusemre Mah.%80,3
Orta Mah.%80,5

Zile seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Zile’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Zile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla CHP kazandı. MHP %35,7 ile ikinci oldu.

Zile’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Zile’de 25.565 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 88 sandıkta kullanıldı.

Zile’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,6, Kemal Kılıçdaroğlu %45,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0 ile önde çıktı.

Zile’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,7, AK Parti %29,3, MHP %19,3, İYİ Parti %8,7, Yeniden Refah %1,5.

Zile’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Zile’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Zile’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Zile’de oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 3,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Zile’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Dutlupınar Mah..

Zile’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Zile’de etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 1,3 puan.

Zile’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Zile’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Zile’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Zile’de geçersiz oy oranı %4,91 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Zile’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Zile’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Zile hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Zile’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Zile’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Zile’deki 21 mahallenin 14 tanesinde MHP, 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Zile’nin altın sandığı hangisi?

Zile’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Zile, Yunusemre Mah., 1062 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Zile’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Minareisağır (%87,7) mahallesinde, en düşük oyu Nakkaş (%12,7) mahallesinde aldı.

Zile’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Nakkaş (%49,5) mahallesinde, en düşük oyu Minareisağır (%5,7) mahallesinde aldı.

Zile’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alamescitbala Mah. (%88,2), en düşük katılım Şeyhali Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tokat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.