Banaz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Banaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Banaz’da Recep Tayyip Erdoğan %53,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,0
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
12.842
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Banaz sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBanaz, Uşak · katılım %84,1BanazUşakAK Parti%43,01%28,74CHP%42,79%42,09MHP%7,15%10,67Zafer Partisi%2,06%0,67İYİ Parti%1,25%13,68Yeniden Refah%0,99%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBanaz, Uşak · katılım %89,9BanazUşakErdoğan%49,91%47,60Kılıçdaroğlu%42,25%45,13Sinan Oğan%6,82%6,55Muharrem İnce%1,02%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBanaz, Uşak · katılım %86,8BanazUşakErdoğan%53,42%51,02Kılıçdaroğlu%46,58%48,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBanaz, Uşak · katılım %90,0BanazUşakAK Parti%35,20%35,41CHP%32,34%28,93İYİ Parti%12,64%17,71MHP%10,41%9,21Zafer Partisi%1,91%1,63BBP%1,45%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Banaz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Banaz’da oyların %11,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İslam Mah.Cumhur İttifakı → CHP26,62,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,0
CHP%30,0
MHP%22,4
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,5
Muharrem İnce%33,0
Meral Akşener%14,3
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
CHP%29,6
İYİ Parti%14,1
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%59,3
CHP%35,5
İYİ Parti%3,5
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Kemal Kılıçdaroğlu%42,3
Sinan Oğan%6,8
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,2
CHP%32,3
İYİ Parti%12,6
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,4
Kemal Kılıçdaroğlu%46,6
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
AK Parti%43,0
CHP%42,8
MHP%7,2
Katılım %84,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Banaz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
31 Ağustos Mah.AK Parti %49,5%84,6
Baris Mah.CHP %39,5%90,9
Cumhuriyet Mah.CHP %45,3%79,2
Cumhuriyet Mah.CHP %40,6%93,7
Dilek Mah.CHP %49,9%85,1
Emek Mah.CHP %50,9%97,0
Hamamboğazı Mah.CHP %60,0%94,4
İslam Mah.CHP %48,0%91,5
Şehitler Mah.AK Parti %47,1%84,8

Altın sandık

Banaz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Banaz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
31 Ağustos Mah.%49,5
Şehitler Mah.%47,1
Cumhuriyet Mah.%39,7
En zayıf
Emek Mah.%18,9
Baris Mah.%22,9
Cumhuriyet Mah.%23,2
CHP
En güçlü
Emek Mah.%50,9
Dilek Mah.%49,9
İslam Mah.%48,0
En zayıf
31 Ağustos Mah.%37,9
Şehitler Mah.%38,0
Baris Mah.%39,5
MHP
En güçlü
Dilek Mah.%7,7
Şehitler Mah.%7,6
Cumhuriyet Mah.%7,1
En zayıf
Emek Mah.%4,2
Cumhuriyet Mah.%4,3
Baris Mah.%5,6

Seçime katılım

2024 Yerel%84,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Emek Mah.%97,0
Cumhuriyet Mah.%93,7
İslam Mah.%91,5
Baris Mah.%90,9
Dilek Mah.%85,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%79,2
31 Ağustos Mah.%84,6
Şehitler Mah.%84,8
Dilek Mah.%85,1
Baris Mah.%90,9

Banaz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Banaz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Banaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu.

Banaz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Banaz’da 12.842 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Banaz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,9, Kemal Kılıçdaroğlu %42,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,4 ile önde çıktı.

Banaz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,2, CHP %32,3, İYİ Parti %12,6, MHP %10,4, Zafer Partisi %1,9.

Banaz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Banaz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Banaz’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Banaz’da oyların %11,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Banaz’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları İslam Mah..

Banaz’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Banaz’da etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,2 puan.

Banaz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Banaz’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Banaz’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Banaz’da geçersiz oy oranı %5,21 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Banaz’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Banaz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Banaz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Banaz’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Banaz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Banaz’daki 9 mahallenin 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Banaz’ın altın sandığı hangisi?

Banaz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Banaz, 31 Ağustos Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.

Banaz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 31 Ağustos (%49,5) mahallesinde, en düşük oyu Emek (%18,9) mahallesinde aldı.

Banaz’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Emek (%50,9) mahallesinde, en düşük oyu 31 Ağustos (%37,9) mahallesinde aldı.

Banaz’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Emek Mah. (%97,0), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.