Bahçesaray Seçim Sonuçları
2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Bahçesaray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %25,4 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bahçesaray’da Recep Tayyip Erdoğan %60,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Bahçesaray sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Bahçesaray’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Bahçesaray’da oyların %46,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 17,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Akyayla Mah. | AK Parti → DEVA | 87,0 | 67,8 |
| Yaşlıkavak Mah. | AK Parti → DEVA | 71,8 | 28,2 |
| Yaylakonak Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 71,3 | 26,9 |
| Çömlekçi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 69,5 | 9,5 |
| Bağcılar Mah. | AK Parti → DEVA | 68,4 | 22,4 |
| Arvas Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 67,3 | 28,7 |
| Güneyyamaç Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,3 | 14,8 |
| Elmayaka Mah. | DEM Parti → İYİ Parti | 56,9 | 3,7 |
| Çatbayır Mah. | AK Parti → DEM Parti | 44,5 | 18,9 |
| Altındere Mah. | AK Parti → DEM Parti | 39,5 | 8,3 |
| Kaşıkçılar Mah. | AK Parti → DEM Parti | 21,1 | 24,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akyayla Mah. | DEVA %76,6 | %71,1 |
| Altındere Mah. | DEM Parti %44,4 | %80,2 |
| Altıntas Mah. | Yeniden Refah %34,5 | %84,0 |
| Arvas Mah. | Yeniden Refah %50,0 | %77,9 |
| Bağcılar Mah. | DEVA %50,4 | %78,6 |
| Cevizlibelen Mah. | DEM Parti %48,3 | %75,9 |
| Elmayaka Mah. | İYİ Parti %25,7 | %78,6 |
| Fekiye Teyran Mah. | AK Parti %47,4 | %87,0 |
| Güneyyamaç Mah. | Yeniden Refah %36,7 | %73,3 |
| Kaşıkçılar Mah. | DEM Parti %55,0 | %78,3 |
| Paşaköy Mah. | DEVA %36,7 | %82,2 |
| Ulubeyli Mah. | Yeniden Refah %56,7 | %77,9 |
| Yaylakonak Mah. | Yeniden Refah %45,6 | %70,7 |
| Yaşlıkavak Mah. | DEVA %50,0 | %69,7 |
| Çatbayır Mah. | DEM Parti %36,6 | %68,4 |
| Çiçekli Mah. | Yeniden Refah %58,5 | %65,0 |
| Çömlekçi Mah. | Yeniden Refah %31,0 | %84,0 |
| Ünlüce Mah. | DEM Parti %44,1 | %74,6 |
| İslam Mah. | AK Parti %33,9 | %72,0 |
| Şişli Mah. | Yeniden Refah %46,4 | %77,3 |
Altın sandık
Bahçesaray’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Bahçesaray’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Bahçesaray seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Bahçesaray’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Bahçesaray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %25,4 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,2 ile ikinci oldu.
Bahçesaray’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’da 8.138 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.
Bahçesaray’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,1, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,4 ile önde çıktı.
Bahçesaray’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,8, Yeşil Sol Parti %29,8, CHP %10,5, Yeniden Refah %6,3, MHP %2,5.
Bahçesaray’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Bahçesaray’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Bahçesaray’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Bahçesaray’da oyların %46,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 17,6 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Bahçesaray’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Akyayla Mah., Yaşlıkavak Mah., Yaylakonak Mah..
Bahçesaray’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’da etkin parti sayısı 4,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,2 puan.
Bahçesaray’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Bahçesaray’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’da geçersiz oy oranı %10,29 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Bahçesaray’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bahçesaray’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Bahçesaray hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bahçesaray’da AK Parti 3 kez, BDP 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Bahçesaray’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Bahçesaray’daki 20 mahallenin 8 tanesinde Yeniden Refah, 5 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde DEVA, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Bahçesaray’ın altın sandığı hangisi?
Bahçesaray’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bahçesaray, İslam Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,56 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,32 puan sapmayla verdi.
Bahçesaray’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kaşıkçılar (%55,0) mahallesinde, en düşük oyu Bağcılar (%2,8) mahallesinde aldı.
Bahçesaray’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İslam (%33,9) mahallesinde, en düşük oyu Akyayla (%7,3) mahallesinde aldı.
Bahçesaray’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Altındere Mah. (%80,2), en düşük katılım Çatbayır Mah. (%68,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.