Başkale Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Başkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Başkale’de Kemal Kılıçdaroğlu %77,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%59,1
2024 katılım
%69,3
yerel seçim
Seçmen
26.692
2024
Sandık
112
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Başkale sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBaşkale, Van · katılım %69,3BaşkaleVanDEM Parti%59,13%55,61AK Parti%33,07%28,94CHP%3,12%2,85Yeniden Refah%1,42%6,12İYİ Parti%1,24%0,60BTP%0,89%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBaşkale, Van · katılım %76,8BaşkaleVanKılıçdaroğlu%76,51%62,26Erdoğan%19,84%35,61Sinan Oğan%3,28%1,78Muharrem İnce%0,37%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBaşkale, Van · katılım %70,3BaşkaleVanKılıçdaroğlu%77,01%61,50Erdoğan%22,99%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBaşkale, Van · katılım %76,8BaşkaleVanYeşil Sol Parti%70,07%54,53AK Parti%15,69%25,16CHP%6,10%8,25MHP%2,20%4,84Zafer Partisi%1,82%0,78Yeniden Refah%1,12%3,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Başkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Başkale’de oyların %14,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 12,9 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ömerdağı Mah.DEM Parti → AK Parti53,213,4
Örmetaş Mah.DEM Parti → AK Parti52,515,9
Hasanbey Mah.DEM Parti → AK Parti33,142,0
Hafiziye Mah.DEM Parti → AK Parti19,96,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%90,9
AK Parti%7,2
BTP%0,8
Katılım %86,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%83,3
Recep Tayyip Erdoğan%13,0
Muharrem İnce%3,0
Katılım %84,7
2018 MVMilletvekili
HDP%84,4
AK Parti%10,7
CHP%1,9
Katılım %84,5
2019 YerelYerel
HDP%73,3
AK Parti%21,4
CHP%3,5
Katılım %76,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,5
Recep Tayyip Erdoğan%19,8
Sinan Oğan%3,3
Katılım %76,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%70,1
AK Parti%15,7
CHP%6,1
Katılım %76,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%77,0
Recep Tayyip Erdoğan%23,0
Katılım %70,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%59,1
AK Parti%33,1
CHP%3,1
Katılım %69,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Başkale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçalı Mah.AK Parti %49,4%63,5
Albayrak Mah.DEM Parti %67,3%80,4
Atlılar Mah.DEM Parti %65,5%60,5
Aydemir Mah.DEM Parti %75,0%81,0
Azıklı Mah.DEM Parti %64,9%71,8
Açıkağıl Mah.DEM Parti %90,5%67,7
Aşalan Mah.DEM Parti %68,7%58,3
Aşağıküme Mah.DEM Parti %60,4%78,3
Barış Mah.AK Parti %52,3%68,5
Belencik Mah.AK Parti %79,8%75,3
Beşocak Mah.DEM Parti %53,3%94,7
Bilgeç Mah.DEM Parti %92,5%58,6
Bölekli Mah.DEM Parti %93,8%57,1
Böğrüpek Mah.DEM Parti %77,1%67,9
Büklümdere Mah.DEM Parti %88,3%86,1
Dereiçi Mah.AK Parti %62,8%92,7
Deringeçit Mah.AK Parti %50,0%86,7
Ekecek Mah.DEM Parti %54,8%86,9
Erek Mah.DEM Parti %57,4%66,9
Erkonağı Mah.DEM Parti %66,7%62,5

Altın sandık

Başkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Başkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Kızılca Mah.%87,8
Yavuzlar Mah.%87,0
Saçan Mah.%86,3
En zayıf
Eşmepınar Mah.%19,3
Öncüler Mah.%35,1
Sualtı Mah.%39,0
AK Parti
En güçlü
Eşmepınar Mah.%61,5
Barış Mah.%52,3
Sualtı Mah.%51,1
En zayıf
Kızılca Mah.%7,1
Ortayol Mah.%9,6
Saçan Mah.%9,9

Seçime katılım

2024 Yerel%69,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%70,3 / TR %84,1
2019 Yerel%76,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıdarıca Mah.%87,5
Ekecek Mah.%86,9
Yavuzlar Mah.%82,7
Aydemir Mah.%81,0
Örenkale Mah.%80,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Savaşköy Mah.%46,7
Sualtı Mah.%53,3
Kızılca Mah.%58,1
Hafiziye Mah.%59,0
Atlılar Mah.%60,5

Başkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Başkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Başkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,1 ile ikinci oldu.

Başkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Başkale’de 26.692 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 112 sandıkta kullanıldı.

Başkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,5, Recep Tayyip Erdoğan %19,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %77,0 ile önde çıktı.

Başkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %70,1, AK Parti %15,7, CHP %6,1, MHP %2,2, Zafer Partisi %1,8.

Başkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Başkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Başkale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Başkale’de oyların %14,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 12,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Başkale’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ömerdağı Mah., Örmetaş Mah., Hasanbey Mah..

Başkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Başkale’de etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,1 puan.

Başkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Başkale’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Başkale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Başkale’de geçersiz oy oranı %10,17 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Başkale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Başkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Başkale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Başkale’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Başkale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Başkale’deki 69 mahallenin 54 tanesinde DEM Parti, 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Başkale’nin altın sandığı hangisi?

Başkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Başkale, Yeni Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,06 puan saptı.

Başkale’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kızılca (%87,8) mahallesinde, en düşük oyu Eşmepınar (%19,3) mahallesinde aldı.

Başkale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eşmepınar (%61,5) mahallesinde, en düşük oyu Kızılca (%7,1) mahallesinde aldı.

Başkale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %69,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıdarıca Mah. (%87,5), en düşük katılım Savaşköy Mah. (%46,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.