Çaldıran Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çaldıran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çaldıran’da Kemal Kılıçdaroğlu %69,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%47,7
2024 katılım
%70,4
yerel seçim
Seçmen
33.024
2024
Sandık
134
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çaldıran sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇaldıran, Van · katılım %70,4ÇaldıranVanDEM Parti%47,72%55,61AK Parti%34,15%28,94Yeniden Refah%15,46%6,12CHP%1,47%2,85BTP%0,55%0,43Saadet%0,34%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇaldıran, Van · katılım %70,5ÇaldıranVanKılıçdaroğlu%72,73%62,26Erdoğan%24,90%35,61Sinan Oğan%1,95%1,78Muharrem İnce%0,42%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇaldıran, Van · katılım %62,0ÇaldıranVanKılıçdaroğlu%69,90%61,50Erdoğan%30,10%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇaldıran, Van · katılım %70,5ÇaldıranVanYeşil Sol Parti%62,59%54,53AK Parti%18,48%25,16CHP%9,41%8,25Yeniden Refah%3,88%3,16MHP%1,82%4,84Zafer Partisi%1,02%0,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çaldıran’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çaldıran’da oyların %16,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 2,0 puan.

10 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti55 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Direkli Mah.DEM Parti → Yeniden Refah85,172,5
Aşağımutlu Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,713,0
Altıyol Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,031,7
Aşağıgülderen Mah.DEM Parti → Yeniden Refah44,71,5
Yukarıgülderen Mah.AK Parti → DEM Parti44,234,6
Umuttepe Mah.DEM Parti (aynı)42,41,8
Çubuklu Mah.AK Parti → DEM Parti38,413,4
Burçakalan Mah.DEM Parti → AK Parti28,91,1
Sarıçimen Mah.AK Parti → DEM Parti23,815,5
Erginler Mah.AK Parti → DEM Parti18,93,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%58,6
AK Parti%37,8
BTP%1,1
Katılım %78,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%72,6
Recep Tayyip Erdoğan%22,9
Muharrem İnce%3,0
Katılım %81,4
2018 MVMilletvekili
HDP%74,1
AK Parti%20,0
CHP%1,9
Katılım %81,3
2019 YerelYerel
HDP%53,0
AK Parti%43,4
CHP%1,8
Katılım %77,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,7
Recep Tayyip Erdoğan%24,9
Sinan Oğan%2,0
Katılım %70,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%62,6
AK Parti%18,5
CHP%9,4
Katılım %70,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,9
Recep Tayyip Erdoğan%30,1
Katılım %62,0
2024 YerelYerel
DEM Parti%47,7
AK Parti%34,2
Yeniden Refah%15,5
Katılım %70,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çaldıran’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbaşak Mah.DEM Parti %64,0%58,0
Alakaya Mah.DEM Parti %49,8%73,9
Alikelle Mah.DEM Parti %84,0%69,8
Altıyol Mah.Yeniden Refah %55,8%64,4
Avcıbaşı Mah.DEM Parti %74,7%82,5
Ayrancılar Mah.AK Parti %76,1%74,8
Aşağıdikme Mah.DEM Parti %81,8%54,2
Aşağıgülderen Mah.Yeniden Refah %43,4%80,9
Aşağıkuyucak Mah.DEM Parti %57,0%76,4
Aşağımutlu Mah.Yeniden Refah %42,2%75,1
Aşağıyanıktaş Mah.DEM Parti %46,2%85,1
Aşağıçanak Mah.AK Parti %71,0%61,6
Başeğmez Mah.DEM Parti %51,2%56,4
Beyazıt Mah.AK Parti %51,0%69,1
Beydoğan Mah.DEM Parti %88,3%79,4
Bezirhane Mah.DEM Parti %55,4%69,4
Burçakalan Mah.AK Parti %46,7%53,9
Buğulukaynak Mah.DEM Parti %88,1%72,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %45,8%67,4
Demircik Mah.DEM Parti %50,0%85,6

Altın sandık

Çaldıran’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çaldıran’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Yukarısağmallı Mah.%89,8
Beydoğan Mah.%88,3
Alikelle Mah.%84,0
En zayıf
Direkli Mah.%12,7
Altıyol Mah.%19,2
Yukarıyanıktaş Mah.%23,7
AK Parti
En güçlü
Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Mah.%55,9
Osmanlı Mah.%55,5
Zülfibulak Mah.%51,3
En zayıf
Direkli Mah.%1,0
Akbaşak Mah.%4,5
Yukarısağmallı Mah.%6,9
Yeniden Refah
En güçlü
Direkli Mah.%85,1
Altıyol Mah.%55,8
Aşağıgülderen Mah.%43,4
En zayıf
Yukarısağmallı Mah.%0,8
Beydoğan Mah.%1,1
Alakaya Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%70,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%70,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%62,0 / TR %84,1
2019 Yerel%77,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıdikme Mah.%87,3
Umuttepe Mah.%85,6
Direkli Mah.%85,0
Yücelen Mah.%84,2
Yukarıgülderen Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Soğuksu Mah.%49,1
Burçakalan Mah.%53,9
Karadulda Mah.%56,5
Salahane Mah.%56,9
Akbaşak Mah.%58,0

Çaldıran seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çaldıran’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çaldıran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.

Çaldıran’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çaldıran’da 33.024 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 134 sandıkta kullanıldı.

Çaldıran’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,7, Recep Tayyip Erdoğan %24,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,9 ile önde çıktı.

Çaldıran’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %62,6, AK Parti %18,5, CHP %9,4, Yeniden Refah %3,9, MHP %1,8.

Çaldıran’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çaldıran’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çaldıran’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çaldıran’da oyların %16,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çaldıran’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Direkli Mah., Aşağımutlu Mah., Altıyol Mah..

Çaldıran’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çaldıran’da etkin parti sayısı 2,71; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,6 puan.

Çaldıran’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çaldıran’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çaldıran’da geçersiz oy oranı %8,06 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Çaldıran’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çaldıran’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çaldıran hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çaldıran’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Çaldıran’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çaldıran’daki 70 mahallenin 45 tanesinde DEM Parti, 20 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çaldıran’ın altın sandığı hangisi?

Çaldıran’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çaldıran, Erginler Mah., 1045 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,2 puan saptı.

Çaldıran’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yukarısağmallı (%89,8) mahallesinde, en düşük oyu Direkli (%12,7) mahallesinde aldı.

Çaldıran’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Direkli (%0,9) mahallesinde aldı.

Çaldıran’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıdikme Mah. (%87,2), en düşük katılım Soğuksu Mah. (%49,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.