Edremit Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Edremit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Edremit’te Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%59,5
2024 katılım
%68,3
yerel seçim
Seçmen
83.913
2024
Sandık
258
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Edremit sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEdremit, Van · katılım %68,3EdremitVanDEM Parti%59,45%55,61AK Parti%25,65%28,94Yeniden Refah%6,18%6,12CHP%2,54%2,85HÜDA PAR%1,77%2,01Zafer Partisi%1,31%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEdremit, Van · katılım %83,2EdremitVanKılıçdaroğlu%62,91%62,26Erdoğan%34,55%35,61Sinan Oğan%2,25%1,78Muharrem İnce%0,29%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEdremit, Van · katılım %77,3EdremitVanKılıçdaroğlu%63,19%61,50Erdoğan%36,81%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEdremit, Van · katılım %83,2EdremitVanYeşil Sol Parti%55,98%54,53AK Parti%24,92%25,16CHP%7,21%8,25MHP%4,31%4,84Yeniden Refah%3,91%3,16Zafer Partisi%1,08%0,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Edremit’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Edremit’te oyların %18,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 10,9 puan.

9 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mülk Mah.AK Parti → DEM Parti42,137,9
Yeni Cami Mah.AK Parti → DEM Parti30,59,0
Dönemeç Mah.AK Parti (aynı)26,90,2
Eski Cami Mah.AK Parti (aynı)24,23,3
Erenkent Mah.AK Parti (aynı)24,20,6
Kavurma Mah.AK Parti → DEM Parti23,622,3
Enginsu Mah.AK Parti → DEM Parti22,414,8
Andaç Mah.AK Parti → DEM Parti21,925,3
Esentepe Mah.AK Parti → DEM Parti20,515,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%50,9
AK Parti%41,8
Saadet%2,1
Katılım %84,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%54,9
Recep Tayyip Erdoğan%38,1
Muharrem İnce%5,1
Katılım %84,5
2018 MVMilletvekili
HDP%57,2
AK Parti%33,9
MHP%3,0
Katılım %84,5
2019 YerelYerel
HDP%53,8
AK Parti%41,8
CHP%1,6
Katılım %79,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,9
Recep Tayyip Erdoğan%34,6
Sinan Oğan%2,3
Katılım %83,2
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%56,0
AK Parti%24,9
CHP%7,2
Katılım %83,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,2
Recep Tayyip Erdoğan%36,8
Katılım %77,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%59,5
AK Parti%25,7
Yeniden Refah%6,2
Katılım %68,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Edremit’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akın Mah.AK Parti %96,4%78,2
Andaç Mah.DEM Parti %56,2%72,4
Ayazpınar Mah.DEM Parti %72,0%78,8
Bakacık Mah.DEM Parti %79,7%91,3
Bakımlı Mah.DEM Parti %67,1%78,2
Dilkaya Mah.DEM Parti %72,7%41,4
Doğanlar Mah.DEM Parti %73,2%69,2
Dönemeç Mah.AK Parti %35,3%77,6
Elmalık Mah.AK Parti %48,4%83,2
Eminpaşa Mah.DEM Parti %57,8%64,9
Enginsu Mah.DEM Parti %50,8%55,9
Erdemkent Mah.AK Parti %50,2%73,9
Erenkent Mah.AK Parti %40,3%58,9
Esentepe Mah.DEM Parti %48,6%64,3
Eski Cami Mah.AK Parti %38,2%74,3
Gölkaşı Mah.DEM Parti %63,5%70,2
Kavurma Mah.DEM Parti %52,0%67,0
Kurubaş Mah.DEM Parti %72,5%76,9
Köklü Mah.DEM Parti %47,8%86,2
Köprüler Mah.AK Parti %55,5%89,1

Altın sandık

Edremit’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Edremit’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Selahattin Eyyubi Mah.%80,7
Süphan Mah.%77,6
Doğanlar Mah.%73,2
En zayıf
Köprüler Mah.%16,8
Erdemkent Mah.%20,8
Elmalık Mah.%21,4
AK Parti
En güçlü
Köprüler Mah.%55,5
Erdemkent Mah.%50,2
Elmalık Mah.%48,4
En zayıf
Selahattin Eyyubi Mah.%12,4
Süphan Mah.%14,0
Kurubaş Mah.%17,7
Yeniden Refah
En güçlü
Elmalık Mah.%20,6
Eski Cami Mah.%15,3
Köprüler Mah.%15,3
En zayıf
Dilkaya Mah.%1,3
Selahattin Eyyubi Mah.%1,8
Bakımlı Mah.%2,8

Seçime katılım

2024 Yerel%68,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,3 / TR %84,1
2019 Yerel%79,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mülk Mah.%94,1
Köprüler Mah.%89,1
Elmalık Mah.%83,2
Bakımlı Mah.%78,2
Dönemeç Mah.%77,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dilkaya Mah.%41,4
Erenkent Mah.%58,9
Esentepe Mah.%64,3
Eminpaşa Mah.%64,9
Kavurma Mah.%67,0

Edremit seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Edremit’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Edremit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,6 ile ikinci oldu.

Edremit’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Edremit’te 83.913 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 258 sandıkta kullanıldı.

Edremit’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,9, Recep Tayyip Erdoğan %34,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 ile önde çıktı.

Edremit’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %56,0, AK Parti %24,9, CHP %7,2, MHP %4,3, Yeniden Refah %3,9.

Edremit’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Edremit’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Edremit’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Edremit’te oyların %18,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,9 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Edremit’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Mülk Mah., Yeni Cami Mah., Dönemeç Mah..

Edremit’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Edremit’te etkin parti sayısı 2,36; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 33,8 puan.

Edremit’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Edremit’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Edremit’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Edremit’te geçersiz oy oranı %7,64 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Edremit’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Edremit’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Edremit hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Edremit’te HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Edremit’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Edremit’teki 30 mahallenin 23 tanesinde DEM Parti, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Edremit’in altın sandığı hangisi?

Edremit’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Edremit, Eminpaşa Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.

Edremit’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Selahattin Eyyubi (%80,7) mahallesinde, en düşük oyu Köprüler (%16,8) mahallesinde aldı.

Edremit’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köprüler (%55,5) mahallesinde, en düşük oyu Selahattin Eyyubi (%12,4) mahallesinde aldı.

Edremit’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mülk Mah. (%94,1), en düşük katılım Dilkaya Mah. (%41,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.