Erciş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Erciş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %41,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erciş’te Kemal Kılıçdaroğlu %53,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%51,0
2024 katılım
%70,5
yerel seçim
Seçmen
105.194
2024
Sandık
365
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erciş sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErciş, Van · katılım %70,5ErcişVanDEM Parti%50,97%55,61AK Parti%41,38%28,94Yeniden Refah%2,52%6,12CHP%1,30%2,85Gelecek%1,16%0,44HÜDA PAR%1,01%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErciş, Van · katılım %74,0ErcişVanKılıçdaroğlu%55,50%62,26Erdoğan%42,36%35,61Sinan Oğan%1,78%1,78Muharrem İnce%0,35%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErciş, Van · katılım %65,2ErcişVanKılıçdaroğlu%53,22%61,50Erdoğan%46,78%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErciş, Van · katılım %74,0ErcişVanYeşil Sol Parti%48,21%54,53AK Parti%30,80%25,16CHP%8,71%8,25MHP%5,36%4,84BBP%2,02%0,84Yeniden Refah%1,86%3,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erciş’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erciş’te oyların %7,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 3,1 puan.

3 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti75 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağıgöze Mah.AK Parti → DEM Parti24,923,2
Yankıtepe Mah.AK Parti → DEM Parti21,38,8
Söğütlü Mah.AK Parti → DEM Parti18,318,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%49,5
AK Parti%42,9
DP%2,5
Katılım %81,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%54,4
Recep Tayyip Erdoğan%39,6
Muharrem İnce%4,2
Katılım %79,7
2018 MVMilletvekili
HDP%56,3
AK Parti%34,3
MHP%4,1
Katılım %79,6
2019 YerelYerel
HDP%49,7
AK Parti%46,2
Saadet%1,9
Katılım %77,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,5
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Sinan Oğan%1,8
Katılım %74,0
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%48,2
AK Parti%30,8
CHP%8,7
Katılım %74,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,2
Recep Tayyip Erdoğan%46,8
Katılım %65,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%51,0
AK Parti%41,4
Yeniden Refah%2,5
Katılım %70,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erciş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdalmezrası Mah.DEM Parti %74,0%89,2
Adnan Menderes Mah.AK Parti %57,9%67,5
Akbaş Mah.AK Parti %58,1%75,0
Aksakal Mah.AK Parti %54,3%78,5
Akçayuva Mah.DEM Parti %57,5%63,0
Alkanat Mah.AK Parti %49,7%68,3
Ağaçören Mah.AK Parti %52,2%74,8
Ağırkaya Mah.DEM Parti %87,4%92,7
Aşağıakçagedik Mah.AK Parti %90,0%80,8
Aşağıgöze Mah.DEM Parti %56,9%84,5
Aşağıkozluca Mah.DEM Parti %57,4%93,2
Aşağıçökek Mah.DEM Parti %89,8%83,0
Aşağıışıklı Mah.DEM Parti %50,9%65,9
Bayramlı Mah.DEM Parti %82,0%88,9
Beyazıt Mah.DEM Parti %50,2%65,3
Bozyaka Mah.DEM Parti %65,4%66,4
Bucakönü Mah.DEM Parti %50,2%47,0
Bulamac Mah.AK Parti %60,4%87,5
Camiikebir Mah.AK Parti %73,5%73,5
Deliçay Mah.DEM Parti %70,8%79,8

Altın sandık

Erciş’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erciş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Düvenci Mah.%94,5
Çimen Mah.%92,5
Görüşlü Mah.%91,3
En zayıf
Ulupamir Mah.%0,9
Camiikebir Mah.%17,5
Sahil Kent Mah.%19,6
AK Parti
En güçlü
Ulupamir Mah.%87,6
Camiikebir Mah.%73,5
Gölağzı Mah.%70,3
En zayıf
Çimen Mah.%3,7
Düvenci Mah.%4,4
Görüşlü Mah.%5,1

Seçime katılım

2024 Yerel%70,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%74,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%65,2 / TR %84,1
2019 Yerel%77,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağıkozluca Mah.%93,2
Topraklı Mah.%92,2
Çimen Mah.%90,9
Şehirpazar Mah.%89,2
Abdalmezrası Mah.%89,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bucakönü Mah.%47,0
Yukarıışıklı Mah.%59,6
Çetintaş Mah.%60,8
Karlıyayla Mah.%63,6
Yeşilova Mah.%63,7

Erciş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erciş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erciş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %41,4 ile ikinci oldu.

Erciş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erciş’te 105.194 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 365 sandıkta kullanıldı.

Erciş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,5, Recep Tayyip Erdoğan %42,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,2 ile önde çıktı.

Erciş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %48,2, AK Parti %30,8, CHP %8,7, MHP %5,4, BBP %2,0.

Erciş’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erciş’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Erciş’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erciş’te oyların %7,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 3,1 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Erciş’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağıgöze Mah., Yankıtepe Mah., Söğütlü Mah..

Erciş’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erciş’te etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,6 puan.

Erciş’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Erciş’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Erciş’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erciş’te geçersiz oy oranı %7,65 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Erciş’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erciş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Erciş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erciş’te HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Erciş’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erciş’teki 103 mahallenin 74 tanesinde DEM Parti, 29 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Erciş’in altın sandığı hangisi?

Erciş’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erciş, Salihiye Mah., 1278 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Erciş’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Düvenci (%94,5) mahallesinde, en düşük oyu Ulupamir (%0,9) mahallesinde aldı.

Erciş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ulupamir (%87,6) mahallesinde, en düşük oyu Çimen (%3,6) mahallesinde aldı.

Erciş’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağıkozluca Mah. (%93,2), en düşük katılım Bucakönü Mah. (%47,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.