Gürpınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gürpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gürpınar’da Kemal Kılıçdaroğlu %53,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%48,0
2024 katılım
%76,5
yerel seçim
Seçmen
21.631
2024
Sandık
105
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gürpınar sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGürpınar, Van · katılım %76,5GürpınarVanDEM Parti%48,01%55,61AK Parti%28,52%28,94Yeniden Refah%16,86%6,12Gelecek%2,45%0,44CHP%1,36%2,85HÜDA PAR%1,34%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGürpınar, Van · katılım %77,9GürpınarVanKılıçdaroğlu%56,95%62,26Erdoğan%41,15%35,61Sinan Oğan%1,36%1,78Muharrem İnce%0,54%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGürpınar, Van · katılım %71,5GürpınarVanKılıçdaroğlu%53,39%61,50Erdoğan%46,61%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGürpınar, Van · katılım %77,9GürpınarVanYeşil Sol Parti%52,09%54,53AK Parti%31,84%25,16CHP%6,22%8,25MHP%3,20%4,84Yeniden Refah%2,97%3,16SOL Parti%0,76%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gürpınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gürpınar’da oyların %27,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 15,1 puan.

28 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mollahüseyin Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,532,4
Yatağan Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,030,1
Bölmeçalı Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,015,9
Işıkpınar Mah.AK Parti → DEM Parti56,310,1
Koçgüden Mah.AK Parti → DEM Parti54,82,5
Yoldüştü Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,620,8
Hoşab Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,615,5
Kırkgeçit Mah.AK Parti → DEM Parti46,329,6
Bağrıyanık Mah.AK Parti → DEM Parti46,336,0
Cevizalan Mah.AK Parti → DEM Parti43,51,8
Yukarıkaymaz Mah.AK Parti → DEM Parti40,921,3
Otbiçer Mah.AK Parti → DEM Parti40,730,7
Çakınlı Mah.AK Parti → DEM Parti40,119,0
Akbulut Mah.AK Parti → DEM Parti39,96,9
Tutmaç Mah.AK Parti (aynı)38,60,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%55,0
AK Parti%40,5
BTP%1,5
Katılım %83,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%54,5
Recep Tayyip Erdoğan%40,7
Muharrem İnce%3,4
Katılım %80,1
2018 MVMilletvekili
HDP%56,6
AK Parti%35,1
HÜDA PAR%2,1
Katılım %80,0
2019 YerelYerel
AK Parti%53,3
HDP%42,6
CHP%1,7
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,0
Recep Tayyip Erdoğan%41,2
Sinan Oğan%1,4
Katılım %77,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%52,1
AK Parti%31,8
CHP%6,2
Katılım %77,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,4
Recep Tayyip Erdoğan%46,6
Katılım %71,5
2024 YerelYerel
DEM Parti%48,0
AK Parti%28,5
Yeniden Refah%16,9
Katılım %76,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gürpınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbulut Mah.DEM Parti %44,3%66,2
Akdoğu Mah.DEM Parti %52,6%51,3
Akpınar Mah.DEM Parti %45,1%76,1
Alnıak Mah.DEM Parti %58,7%80,8
Arındı Mah.DEM Parti %45,9%87,5
Aşağıkaymaz Mah.AK Parti %45,9%65,7
Bağrıyanık Mah.DEM Parti %56,3%89,9
Beşbudak Mah.AK Parti %45,7%91,6
Bozyiğit Mah.AK Parti %42,0%90,5
Bölmeçalı Mah.Yeniden Refah %41,8%94,9
Bükeç Mah.DEM Parti %90,5%76,7
Cevizalan Mah.DEM Parti %41,8%82,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %38,4%72,9
Dağseven Mah.DEM Parti %84,2%84,0
Değirmendüzü Mah.DEM Parti %43,1%79,8
Dikbıyık Mah.DEM Parti %66,4%88,5
Dolaylı Mah.DEM Parti %92,5%75,0
Doluçıkın Mah.DEM Parti %72,3%95,8
Elaçmaz Mah.DEM Parti %57,4%81,7
Erkaldı Mah.DEM Parti %56,0%86,2

Altın sandık

Gürpınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gürpınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Uzungedik Mah.%77,8
Topsakal Mah.%73,8
Yaramış Mah.%71,5
En zayıf
Yatağan Mah.%19,7
Öveçli Mah.%20,3
Aşağıkaymaz Mah.%21,6
AK Parti
En güçlü
Öveçli Mah.%52,2
Koyunyatağı Mah.%51,0
Aşağıkaymaz Mah.%45,9
En zayıf
Uzungedik Mah.%7,6
Yaramış Mah.%14,9
Kırkgeçit Mah.%17,9
Yeniden Refah
En güçlü
Yatağan Mah.%50,2
Hoşab Mah.%43,6
Bölmeçalı Mah.%41,8
En zayıf
Topsakal Mah.%1,7
Parmakkapı Mah.%2,3
Elaçmaz Mah.%3,2

Seçime katılım

2024 Yerel%76,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,5 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bölmeçalı Mah.%94,9
Savacık Mah.%90,5
Bozyiğit Mah.%90,5
Bağrıyanık Mah.%89,9
Sakalar Mah.%88,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sevindik Mah.%57,9
Yatağan Mah.%60,9
Aşağıkaymaz Mah.%65,7
Karakoç Mah.%67,6
Parmakkapı Mah.%71,3

Gürpınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gürpınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gürpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu.

Gürpınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gürpınar’da 21.631 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 105 sandıkta kullanıldı.

Gürpınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,0, Recep Tayyip Erdoğan %41,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,4 ile önde çıktı.

Gürpınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %52,1, AK Parti %31,8, CHP %6,2, MHP %3,2, Yeniden Refah %3,0.

Gürpınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gürpınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gürpınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gürpınar’da oyların %27,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 15,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Gürpınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 28 salıncak mahalle var; en oynakları Mollahüseyin Mah., Yatağan Mah., Bölmeçalı Mah..

Gürpınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gürpınar’da etkin parti sayısı 2,93; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,5 puan.

Gürpınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gürpınar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gürpınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gürpınar’da geçersiz oy oranı %7,98 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gürpınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gürpınar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gürpınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gürpınar’da BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Gürpınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gürpınar’daki 79 mahallenin 61 tanesinde DEM Parti, 13 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Gürpınar’ın altın sandığı hangisi?

Gürpınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gürpınar, Yukarıkaymaz Mah., 1102 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,79 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,88 puan sapmayla verdi.

Gürpınar’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Uzungedik (%77,8) mahallesinde, en düşük oyu Yatağan (%19,7) mahallesinde aldı.

Gürpınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Öveçli (%52,2) mahallesinde, en düşük oyu Uzungedik (%7,6) mahallesinde aldı.

Gürpınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bölmeçalı Mah. (%94,9), en düşük katılım Sevindik Mah. (%57,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.