Muradiye Seçim Sonuçları
2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Muradiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muradiye’de Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Muradiye sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Muradiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Muradiye’de oyların %24,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 1,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tansu Mah. | Saadet → AK Parti | 74,2 | 52,7 |
| Yukarıargıt Mah. | Saadet → AK Parti | 68,1 | 53,1 |
| Aşağıargıt Mah. | Saadet → AK Parti | 52,4 | 46,1 |
| Kemerköprü Mah. | Saadet → AK Parti | 51,1 | 9,5 |
| Ünseli Mah. | AK Parti → HÜDA PAR | 49,1 | 13,8 |
| Karahan Mah. | AK Parti → DEM Parti | 48,1 | 4,8 |
| Topuzarpa Mah. | AK Parti → DEM Parti | 47,5 | 51,4 |
| Dürükkaş Mah. | Saadet → DEM Parti | 43,8 | 23,7 |
| Fevzi Çakmak Mah. | Saadet → AK Parti | 40,3 | 14,1 |
| Yenişehir Mah. | Saadet → AK Parti | 39,2 | 14,6 |
| Şehitmehmetbey Mah. | DEM Parti (aynı) | 37,2 | 4,8 |
| Yavuzselim Mah. | DEM Parti → AK Parti | 35,8 | 2,5 |
| Beydağı Mah. | AK Parti → DEM Parti | 34,4 | 10,8 |
| Kandahar Mah. | DEM Parti (aynı) | 33,9 | 0,9 |
| Akbulak Mah. | DEM Parti (aynı) | 19,0 | 0,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Muradiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adaklı Mah. | AK Parti %80,5 | %73,0 |
| Akbulak Mah. | DEM Parti %41,1 | %59,7 |
| Akçaçay Mah. | DEM Parti %90,5 | %72,3 |
| Alkasnak Mah. | AK Parti %44,6 | %83,9 |
| Açıkyol Mah. | AK Parti %59,2 | %72,3 |
| Aşağıargıt Mah. | AK Parti %68,5 | %70,3 |
| Babacan Mah. | DEM Parti %55,8 | %75,0 |
| Balaklı Mah. | DEM Parti %72,5 | %56,4 |
| Beydağı Mah. | DEM Parti %48,1 | %73,9 |
| Beşparmak Mah. | DEM Parti %58,5 | %81,0 |
| Dağören Mah. | DEM Parti %65,6 | %81,1 |
| Devetaş Mah. | DEM Parti %57,2 | %79,8 |
| Doğangün Mah. | DEM Parti %81,2 | %66,4 |
| Dürükkaş Mah. | DEM Parti %49,4 | %84,7 |
| Erişen Mah. | DEM Parti %55,6 | %78,3 |
| Esenkoç Mah. | DEM Parti %55,4 | %74,2 |
| Fatih Mah. | DEM Parti %69,7 | %82,5 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %52,4 | %74,2 |
| Gönderme Mah. | DEM Parti %55,6 | %80,3 |
| Görecek Mah. | DEM Parti %57,3 | %78,0 |
Altın sandık
Muradiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Muradiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Muradiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Muradiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Muradiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu.
Muradiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Muradiye’de 27.460 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 107 sandıkta kullanıldı.
Muradiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,3, Recep Tayyip Erdoğan %30,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 ile önde çıktı.
Muradiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %50,4, AK Parti %22,5, CHP %20,4, Yeniden Refah %1,9, MHP %1,3.
Muradiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Muradiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Muradiye’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Muradiye’de oyların %24,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Muradiye’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Tansu Mah., Yukarıargıt Mah., Aşağıargıt Mah..
Muradiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Muradiye’de etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,0 puan.
Muradiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Muradiye’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Muradiye’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Muradiye’de geçersiz oy oranı %10,1 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Muradiye’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muradiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Muradiye hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muradiye’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Muradiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Muradiye’deki 48 mahallenin 32 tanesinde DEM Parti, 15 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.
Muradiye’nin altın sandığı hangisi?
Muradiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Muradiye, Yavuzselim Mah., 1090 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,51 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,6 puan sapmayla verdi.
Muradiye’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Doğangün (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Ünseli (%17,2) mahallesinde aldı.
Muradiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yukarıargıt (%75,5) mahallesinde, en düşük oyu Gümüştepe (%7,5) mahallesinde aldı.
Muradiye’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %71,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topuzarpa Mah. (%86,7), en düşük katılım Balaklı Mah. (%56,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.