Altınova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yalova · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altınova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altınova’da Recep Tayyip Erdoğan %57,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,5
2024 katılım
%83,8
yerel seçim
Seçmen
6.843
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altınova sonuçları Yalova geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltınova, Yalova · katılım %83,8AltınovaYalovaCHP%49,54%43,16AK Parti%42,57%41,08DEVA%3,01%0,85Yeniden Refah%1,83%1,91MHP%0,77%5,09İYİ Parti%0,57%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltınova, Yalova · katılım %90,0AltınovaYalovaErdoğan%54,21%47,74Kılıçdaroğlu%39,43%45,42Sinan Oğan%5,74%6,21Muharrem İnce%0,61%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltınova, Yalova · katılım %87,0AltınovaYalovaErdoğan%57,24%50,42Kılıçdaroğlu%42,76%49,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltınova, Yalova · katılım %90,0AltınovaYalovaAK Parti%40,39%33,54CHP%25,99%28,62MHP%9,28%11,26İYİ Parti%7,14%9,63Yeşil Sol Parti%5,99%5,62Yeniden Refah%2,95%2,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altınova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altınova’da oyların %10,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,9 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,2
DP%25,1
CHP%18,8
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,7
Muharrem İnce%34,0
Meral Akşener%4,9
Katılım %89,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,2
CHP%27,1
İYİ Parti%7,7
Katılım %89,3
2019 YerelYerel
AK Parti%51,9
CHP%45,0
MHP%1,4
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Kemal Kılıçdaroğlu%39,4
Sinan Oğan%5,7
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,4
CHP%26,0
MHP%9,3
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%42,8
Katılım %87,0
2024 YerelYerel
CHP%49,5
AK Parti%42,6
DEVA%3,0
Katılım %83,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altınova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altinkent Mah.AK Parti %40,3%75,5
Cumhuriyet Mah.CHP %53,8%84,8
Denizgoren Mah.CHP %41,2%78,7
Fatih Mah.AK Parti %68,6%86,4
Hersek Mah.AK Parti %51,4%90,1
Hürriyet Mah.AK Parti %46,7%82,4
Merkez Mah.CHP %45,8%81,8
Merkez Mah.CHP %62,6%86,2
Sehitlik Mah.AK Parti %76,4%90,1

Altın sandık

Altınova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altınova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez Mah.%62,6
Cumhuriyet Mah.%53,8
Merkez Mah.%45,8
En zayıf
Sehitlik Mah.%3,0
Fatih Mah.%8,0
Altinkent Mah.%38,8
AK Parti
En güçlü
Sehitlik Mah.%76,4
Fatih Mah.%68,6
Hürriyet Mah.%46,7
En zayıf
Merkez Mah.%21,6
Cumhuriyet Mah.%38,1
Denizgoren Mah.%38,2

Seçime katılım

2024 Yerel%83,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,0 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sehitlik Mah.%90,1
Fatih Mah.%86,4
Merkez Mah.%86,2
Cumhuriyet Mah.%84,8
Hürriyet Mah.%82,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Altinkent Mah.%75,5
Denizgoren Mah.%78,7
Merkez Mah.%81,8
Hürriyet Mah.%82,4
Cumhuriyet Mah.%84,8

Altınova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altınova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altınova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu.

Altınova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altınova’da 6.843 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Altınova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,2, Kemal Kılıçdaroğlu %39,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2 ile önde çıktı.

Altınova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,4, CHP %26,0, MHP %9,3, İYİ Parti %7,1, Yeşil Sol Parti %6,0.

Altınova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altınova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Altınova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altınova’da oyların %10,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,9 puan.

Altınova’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Altınova’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Altınova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altınova’da etkin parti sayısı 2,34; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,0 puan.

Altınova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altınova’da geçersiz oy oranı %4,41 (Yalova: %4,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Altınova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altınova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Altınova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altınova’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Altınova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altınova’daki 9 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Altınova’nın altın sandığı hangisi?

Altınova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altınova, Hürriyet Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Altınova’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%62,6) mahallesinde, en düşük oyu Sehitlik (%3,0) mahallesinde aldı.

Altınova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sehitlik (%76,4) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%21,6) mahallesinde aldı.

Altınova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sehitlik Mah. (%90,1), en düşük katılım Altinkent Mah. (%75,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.