Armutlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yalova · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Armutlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Armutlu’da Recep Tayyip Erdoğan %59,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,9
2024 katılım
%79,6
yerel seçim
Seçmen
7.040
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Armutlu sonuçları Yalova geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArmutlu, Yalova · katılım %79,6ArmutluYalovaAK Parti%45,88%41,08MHP%40,76%5,09CHP%5,62%43,16Saadet%4,90%0,76Yeniden Refah%1,11%1,91DEM Parti%0,53%1,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArmutlu, Yalova · katılım %87,3ArmutluYalovaErdoğan%57,58%47,74Kılıçdaroğlu%36,65%45,42Sinan Oğan%5,26%6,21Muharrem İnce%0,51%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArmutlu, Yalova · katılım %83,2ArmutluYalovaErdoğan%59,66%50,42Kılıçdaroğlu%40,34%49,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArmutlu, Yalova · katılım %87,2ArmutluYalovaAK Parti%38,21%33,54CHP%20,16%28,62MHP%15,00%11,26İYİ Parti%11,60%9,63Yeşil Sol Parti%5,40%5,62Yeniden Refah%2,40%2,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Armutlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Armutlu’da oyların %16,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 4,1 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bayır Mah.MHP → AK Parti18,38,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,9
MHP%34,9
CHP%14,2
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Muharrem İnce%31,4
Meral Akşener%6,5
Katılım %87,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
CHP%21,4
MHP%14,7
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
MHP%39,3
AK Parti%36,2
İYİ Parti%11,4
Katılım %85,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,6
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Sinan Oğan%5,3
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,2
CHP%20,2
MHP%15,0
Katılım %87,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Kemal Kılıçdaroğlu%40,3
Katılım %83,2
2024 YerelYerel
AK Parti%45,9
MHP%40,8
CHP%5,6
Katılım %79,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Armutlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
50. Yıl Mah.MHP %34,7%87,5
Bayır Mah.AK Parti %47,1%78,6
Karşıyaka Mah.AK Parti %44,6%80,6

Altın sandık

Armutlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%79,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,2 / TR %84,1
2019 Yerel%85,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%80,6
Bayır Mah.%78,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bayır Mah.%78,6
Karşıyaka Mah.%80,6

Armutlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Armutlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Armutlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,8 ile ikinci oldu.

Armutlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Armutlu’da 7.040 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Armutlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,6, Kemal Kılıçdaroğlu %36,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,7 ile önde çıktı.

Armutlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,2, CHP %20,2, MHP %15,0, İYİ Parti %11,6, Yeşil Sol Parti %5,4.

Armutlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Armutlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Armutlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Armutlu’da oyların %16,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Armutlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Bayır Mah..

Armutlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Armutlu’da etkin parti sayısı 2,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 5,1 puan.

Armutlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Armutlu’da geçersiz oy oranı %3,14 (Yalova: %4,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Armutlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Armutlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Armutlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Armutlu’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Armutlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Armutlu’daki 3 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Armutlu’nun altın sandığı hangisi?

Armutlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Armutlu, Bayır Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Armutlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,6 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.