Çiftlikköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yalova · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çiftlikköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 21,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çiftlikköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,0
2024 katılım
%73,9
yerel seçim
Seçmen
31.771
2024
Sandık
94
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çiftlikköy sonuçları Yalova geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇiftlikköy, Yalova · katılım %73,9ÇiftlikköyYalovaCHP%51,05%43,16AK Parti%37,78%41,08MHP%2,66%5,09Yeniden Refah%2,22%1,91Zafer Partisi%2,02%1,32DEM Parti%1,58%1,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇiftlikköy, Yalova · katılım %88,1ÇiftlikköyYalovaErdoğan%46,14%47,74Kılıçdaroğlu%45,88%45,42Sinan Oğan%7,35%6,21Muharrem İnce%0,63%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇiftlikköy, Yalova · katılım %84,7ÇiftlikköyYalovaKılıçdaroğlu%50,56%49,58Erdoğan%49,44%50,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇiftlikköy, Yalova · katılım %88,1ÇiftlikköyYalovaAK Parti%32,92%33,54CHP%29,43%28,62MHP%10,91%11,26İYİ Parti%9,98%9,63Yeşil Sol Parti%4,76%5,62Zafer Partisi%3,02%2,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çiftlikköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çiftlikköy’de oyların %28,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 13,2 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mehmet Akif Ersoy Mah.AK Parti → CHP35,010,8
Sahil Mah.AK Parti → CHP30,928,4
Çiftlik Mah.AK Parti → CHP29,413,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,6
CHP%34,6
MHP%11,4
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Muharrem İnce%40,4
Meral Akşener%4,9
Katılım %87,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,7
CHP%29,8
İYİ Parti%10,4
Katılım %87,6
2019 YerelYerel
AK Parti%43,3
CHP%30,0
İYİ Parti%21,8
Katılım %81,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Kemal Kılıçdaroğlu%45,9
Sinan Oğan%7,4
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,9
CHP%29,4
MHP%10,9
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%49,4
Katılım %84,7
2024 YerelYerel
CHP%51,1
AK Parti%37,8
MHP%2,7
Katılım %73,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
500 Evler Mah.AK Parti %54,8%76,8
Mehmet Akif Ersoy Mah.CHP %48,8%72,8
Sahil Mah.CHP %59,9%73,9
Siteler Mah.CHP %57,0%70,6
Sultaniye Mah.AK Parti %51,1%77,0
Taskopru Merkez Mah.DP %46,9%89,2
Taskopru Yeni Mah.DP %54,1%79,5
Çiftlik Mah.CHP %50,9%74,0

Altın sandık

Çiftlikköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çiftlikköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sahil Mah.%59,9
Siteler Mah.%57,0
Çiftlik Mah.%50,9
En zayıf
Taskopru Merkez Mah.%23,8
Taskopru Yeni Mah.%28,2
500 Evler Mah.%35,0
AK Parti
En güçlü
500 Evler Mah.%54,8
Sultaniye Mah.%51,1
Mehmet Akif Ersoy Mah.%37,9
En zayıf
Taskopru Yeni Mah.%12,7
Taskopru Merkez Mah.%26,9
Sahil Mah.%31,5

Seçime katılım

2024 Yerel%73,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,7 / TR %84,1
2019 Yerel%81,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taskopru Merkez Mah.%89,2
Taskopru Yeni Mah.%79,5
Sultaniye Mah.%77,0
500 Evler Mah.%76,8
Çiftlik Mah.%74,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Siteler Mah.%70,6
Mehmet Akif Ersoy Mah.%72,8
Sahil Mah.%73,9
Çiftlik Mah.%74,0
500 Evler Mah.%76,8

Çiftlikköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çiftlikköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çiftlikköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu.

Çiftlikköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’de 31.771 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 94 sandıkta kullanıldı.

Çiftlikköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %46,1, Kemal Kılıçdaroğlu %45,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 ile önde çıktı.

Çiftlikköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,9, CHP %29,4, MHP %10,9, İYİ Parti %10,0, Yeşil Sol Parti %4,8.

Çiftlikköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çiftlikköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çiftlikköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çiftlikköy’de oyların %28,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Çiftlikköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Mehmet Akif Ersoy Mah., Sahil Mah., Çiftlik Mah..

Çiftlikköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’de etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,3 puan.

Çiftlikköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çiftlikköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’de geçersiz oy oranı %3,41 (Yalova: %4,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çiftlikköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çiftlikköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çiftlikköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çiftlikköy’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çiftlikköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çiftlikköy’deki 8 mahallenin 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DP birinci çıktı.

Çiftlikköy’ün altın sandığı hangisi?

Çiftlikköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çiftlikköy, Çiftlik Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Çiftlikköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sahil (%59,9) mahallesinde, en düşük oyu Taskopru Merkez (%23,8) mahallesinde aldı.

Çiftlikköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 500 Evler (%54,8) mahallesinde, en düşük oyu Taskopru Yeni (%12,7) mahallesinde aldı.

Çiftlikköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taskopru Merkez Mah. (%89,2), en düşük katılım Siteler Mah. (%70,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.