Çınarcık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yalova · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çınarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çınarcık’ta Kemal Kılıçdaroğlu %53,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,6
2024 katılım
%76,4
yerel seçim
Seçmen
14.943
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çınarcık sonuçları Yalova geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇınarcık, Yalova · katılım %76,4ÇınarcıkYalovaCHP%54,60%43,16AK Parti%40,40%41,08MHP%1,19%5,09DEM Parti%1,06%1,98Zafer Partisi%0,88%1,32İYİ Parti%0,79%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇınarcık, Yalova · katılım %85,1ÇınarcıkYalovaKılıçdaroğlu%50,43%45,42Erdoğan%44,29%47,74Sinan Oğan%4,83%6,21Muharrem İnce%0,45%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇınarcık, Yalova · katılım %82,0ÇınarcıkYalovaKılıçdaroğlu%53,75%49,58Erdoğan%46,25%50,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇınarcık, Yalova · katılım %85,1ÇınarcıkYalovaCHP%31,25%28,62AK Parti%27,13%33,54MHP%14,35%11,26İYİ Parti%13,36%9,63Yeşil Sol Parti%5,45%5,62Zafer Partisi%1,54%2,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çınarcık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çınarcık’ta oyların %9,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 7,2 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%55,6
AK Parti%39,2
MHP%3,8
Katılım %84,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,6
Muharrem İnce%43,7
Meral Akşener%4,7
Katılım %84,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,4
CHP%34,0
İYİ Parti%8,4
Katılım %84,9
2019 YerelYerel
AK Parti%49,2
CHP%49,0
MHP%1,2
Katılım %80,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,4
Recep Tayyip Erdoğan%44,3
Sinan Oğan%4,8
Katılım %85,1
2023 MVMilletvekili
CHP%31,3
AK Parti%27,1
MHP%14,4
Katılım %85,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,8
Recep Tayyip Erdoğan%46,3
Katılım %82,0
2024 YerelYerel
CHP%54,6
AK Parti%40,4
MHP%1,2
Katılım %76,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çınarcık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aliye Hanim Mah.MHP %59,6%85,8
Atakent Mah.CHP %48,9%79,9
Cumhuriyet Mah.CHP %55,1%77,5
Cumhuriyet Mah.MHP %50,6%84,9
Harmanlar Mah.CHP %53,2%75,9
Hasanbaba Mah.CHP %50,0%84,4
Hurriyet Mah.AK Parti %56,0%79,9
Istiklal Mah.AK Parti %68,0%90,3
Karpuzdere Mah.CHP %59,9%73,1
Karsiyaka Mah.MHP %52,0%83,1
Liman Mah.MHP %58,6%88,1
Taşliman Mah.CHP %54,8%76,8
Çamlık Mah.CHP %56,1%75,9

Altın sandık

Çınarcık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çınarcık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karpuzdere Mah.%59,9
Çamlık Mah.%56,1
Cumhuriyet Mah.%55,1
En zayıf
Aliye Hanim Mah.%2,2
Liman Mah.%2,2
Istiklal Mah.%3,3
AK Parti
En güçlü
Istiklal Mah.%68,0
Hurriyet Mah.%56,0
Atakent Mah.%44,9
En zayıf
Karpuzdere Mah.%35,5
Aliye Hanim Mah.%36,8
Liman Mah.%37,2

Seçime katılım

2024 Yerel%76,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,0 / TR %84,1
2019 Yerel%80,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Istiklal Mah.%90,3
Liman Mah.%88,1
Aliye Hanim Mah.%85,8
Cumhuriyet Mah.%84,9
Hasanbaba Mah.%84,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karpuzdere Mah.%73,1
Çamlık Mah.%75,9
Harmanlar Mah.%75,9
Taşliman Mah.%76,8
Cumhuriyet Mah.%77,5

Çınarcık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çınarcık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çınarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu.

Çınarcık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çınarcık’ta 14.943 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Çınarcık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,4, Recep Tayyip Erdoğan %44,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,8 ile önde çıktı.

Çınarcık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %31,2, AK Parti %27,1, MHP %14,3, İYİ Parti %13,4, Yeşil Sol Parti %5,5.

Çınarcık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çınarcık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çınarcık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çınarcık’ta oyların %9,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çınarcık’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çınarcık’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çınarcık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çınarcık’ta etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,2 puan.

Çınarcık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,2 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 2,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çınarcık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çınarcık’ta geçersiz oy oranı %3,53 (Yalova: %4,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çınarcık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çınarcık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çınarcık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çınarcık’ta CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Çınarcık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çınarcık’taki 13 mahallenin 7 tanesinde CHP, 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çınarcık’ın altın sandığı hangisi?

Çınarcık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çınarcık, Çamlık Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Çınarcık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karpuzdere (%59,9) mahallesinde, en düşük oyu Aliye Hanim (%2,2) mahallesinde aldı.

Çınarcık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Istiklal (%68,0) mahallesinde, en düşük oyu Karpuzdere (%35,5) mahallesinde aldı.

Çınarcık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Istiklal Mah. (%90,3), en düşük katılım Karpuzdere Mah. (%73,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.