Boğazlıyan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Boğazlıyan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Boğazlıyan’da Recep Tayyip Erdoğan %63,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,1
2024 katılım
%87,5
yerel seçim
Seçmen
13.619
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Boğazlıyan sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBoğazlıyan, Yozgat · katılım %87,5BoğazlıyanYozgatAK Parti%48,08%35,44CHP%46,28%7,97MHP%2,02%36,72Yeniden Refah%1,55%13,34Zafer Partisi%1,00%0,21İYİ Parti%0,71%3,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBoğazlıyan, Yozgat · katılım %86,9BoğazlıyanYozgatErdoğan%60,46%72,70Kılıçdaroğlu%33,98%21,34Sinan Oğan%5,25%5,61Muharrem İnce%0,31%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBoğazlıyan, Yozgat · katılım %85,1BoğazlıyanYozgatErdoğan%63,32%76,36Kılıçdaroğlu%36,68%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBoğazlıyan, Yozgat · katılım %86,8BoğazlıyanYozgatAK Parti%33,71%42,91İYİ Parti%33,07%23,39MHP%23,92%23,10Yeniden Refah%2,77%4,40Zafer Partisi%1,57%1,30ittifak)%0,92%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Boğazlıyan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Boğazlıyan’da oyların %6,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,6 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,8
CHP%35,5
MHP%23,9
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Muharrem İnce%30,3
Meral Akşener%8,7
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,9
CHP%26,2
MHP%19,7
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
AK Parti%52,7
CHP%43,7
MHP%3,3
Katılım %89,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,5
Kemal Kılıçdaroğlu%34,0
Sinan Oğan%5,3
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,7
İYİ Parti%33,1
MHP%23,9
Katılım %86,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,3
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
AK Parti%48,1
CHP%46,3
MHP%2,0
Katılım %87,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Asagihasinli Mah.AK Parti %58,5%91,1
Asagisarikaya Mah.MHP %61,0%92,1
Aşağı Karakoç Mah.CHP %59,1%97,5
Aşağı Mah.CHP %47,5%87,8
Bahcelievler Mah.CHP %50,7%81,6
Bahçeler Mah.CHP %50,6%92,5
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %49,6%87,2
Bogazliyan T Tipi Kapali Acik Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %53,9%82,4
Camii Kebir Mah.AK Parti %65,2%94,3
Eglence Mah.AK Parti %64,2%89,9
Esentepe Mah.CHP %53,3%84,9
Fatih Mah.MHP %56,7%70,4
Karsiyaka Mah.AK Parti %58,5%94,6
Kaymakam Kemal Bey Mah.AK Parti %49,7%87,0
Kemaliye Mah.AK Parti %49,1%86,8
Kemaliye Mah.AK Parti %58,7%85,0
Koc Mah.AK Parti %65,5%87,1
Mevlana Mah.AK Parti %47,5%89,5
Mevlana Mah.MHP %55,3%92,6
Mevlana Mah.AK Parti %51,1%66,3

Altın sandık

Boğazlıyan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Boğazlıyan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Selanik Mah.%68,7
Koc Mah.%65,5
Camii Kebir Mah.%65,2
En zayıf
Zafer Mah.%14,5
Asagisarikaya Mah.%37,5
Fatih Mah.%42,7
CHP
En güçlü
Bahçeler Mah.%50,6
Yenidoğan Mah.%49,4
Aşağı Mah.%47,5
En zayıf
Zafer Mah.%1,2
Yeni Mah.%1,8
Yesil Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%87,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%89,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Namik Kemal Mah.%95,3
Karsiyaka Mah.%94,6
Camii Kebir Mah.%94,3
Selanik Mah.%94,2
Yeni Mah.%93,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mevlana Mah.%66,3
Fatih Mah.%70,4
Çarşı Mah.%82,6
Yukarı Mah.%85,7
Yenidoğan Mah.%86,0

Boğazlıyan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Boğazlıyan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Boğazlıyan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,3 ile ikinci oldu.

Boğazlıyan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’da 13.619 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Boğazlıyan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,5, Kemal Kılıçdaroğlu %34,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,3 ile önde çıktı.

Boğazlıyan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,7, İYİ Parti %33,1, MHP %23,9, Yeniden Refah %2,8, Zafer Partisi %1,6.

Boğazlıyan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Boğazlıyan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Boğazlıyan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Boğazlıyan’da oyların %6,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,6 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Boğazlıyan’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Boğazlıyan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Boğazlıyan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’da etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,8 puan.

Boğazlıyan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Boğazlıyan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’da geçersiz oy oranı %4,5 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Boğazlıyan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Boğazlıyan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Boğazlıyan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Boğazlıyan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Boğazlıyan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Boğazlıyan’daki 32 mahallenin 18 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde CHP, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.

Boğazlıyan’ın altın sandığı hangisi?

Boğazlıyan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Boğazlıyan, Mevlana Mah., 1034 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,22 puan saptı.

Boğazlıyan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Selanik (%68,7) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%14,5) mahallesinde aldı.

Boğazlıyan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçeler (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%1,2) mahallesinde aldı.

Boğazlıyan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Namik Kemal Mah. (%95,3), en düşük katılım Mevlana Mah. (%66,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.