Çekerek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çekerek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 16,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çekerek’te Recep Tayyip Erdoğan %79,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%57,4
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
7.071
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çekerek sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇekerek, Yozgat · katılım %84,0ÇekerekYozgatMHP%57,43%36,72AK Parti%39,64%35,44CHP%1,88%7,97Yeniden Refah%0,46%13,34Saadet%0,37%0,66BTP%0,16%0,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇekerek, Yozgat · katılım %90,5ÇekerekYozgatErdoğan%77,28%72,70Kılıçdaroğlu%19,45%21,34Sinan Oğan%2,97%5,61Muharrem İnce%0,30%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇekerek, Yozgat · katılım %88,8ÇekerekYozgatErdoğan%79,47%76,36Kılıçdaroğlu%20,53%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇekerek, Yozgat · katılım %90,5ÇekerekYozgatAK Parti%53,32%42,91İYİ Parti%20,14%23,39MHP%17,89%23,10Yeniden Refah%4,05%4,40ittifak)%1,06%1,03Zafer Partisi%0,84%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çekerek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çekerek’te oyların %17,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 12,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.AK Parti → MHP21,019,2
Yunus Emre Mah.AK Parti → MHP20,416,8
Yeniyol Mah.AK Parti → MHP19,211,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,7
DP%30,9
MHP%15,2
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,1
Muharrem İnce%13,5
Meral Akşener%5,8
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,1
MHP%15,9
CHP%11,1
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%48,2
MHP%40,6
İYİ Parti%10,3
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,3
Kemal Kılıçdaroğlu%19,5
Sinan Oğan%3,0
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,3
İYİ Parti%20,1
MHP%17,9
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Kemal Kılıçdaroğlu%20,5
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
MHP%57,4
AK Parti%39,6
CHP%1,9
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çekerek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.MHP %57,8%82,0
Bağlarbaşı Mah.MHP %56,5%85,8
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %58,0%96,4
Gultepe Mah.AK Parti %63,8%94,4
Mevlana Mah.MHP %58,1%89,7
Seyit Ahmet Mah.MHP %61,5%88,0
Yeniyol Mah.MHP %54,7%80,4
Yunus Emre Mah.MHP %57,0%85,0

Altın sandık

Çekerek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çekerek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Seyit Ahmet Mah.%61,5
Mevlana Mah.%58,1
Bahçelievler Mah.%57,8
En zayıf
Gultepe Mah.%33,0
Bağlarbaşı Mah.%38,7
Yeniyol Mah.%54,7
AK Parti
En güçlü
Gultepe Mah.%63,8
Bağlarbaşı Mah.%58,0
Yeniyol Mah.%42,9
En zayıf
Seyit Ahmet Mah.%36,2
Mevlana Mah.%38,2
Bahçelievler Mah.%38,6

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bağlarbaşı Mah.%96,4
Gultepe Mah.%94,4
Mevlana Mah.%89,7
Seyit Ahmet Mah.%88,0
Bağlarbaşı Mah.%85,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniyol Mah.%80,4
Bahçelievler Mah.%82,0
Yunus Emre Mah.%85,0
Bağlarbaşı Mah.%85,8
Seyit Ahmet Mah.%88,0

Çekerek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çekerek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çekerek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,6 ile ikinci oldu.

Çekerek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çekerek’te 7.071 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Çekerek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,3, Kemal Kılıçdaroğlu %19,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5 ile önde çıktı.

Çekerek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,3, İYİ Parti %20,1, MHP %17,9, Yeniden Refah %4,0, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,1.

Çekerek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çekerek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çekerek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çekerek’te oyların %17,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 12,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Çekerek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Yunus Emre Mah., Yeniyol Mah..

Çekerek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çekerek’te etkin parti sayısı 2,05; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,8 puan.

Çekerek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çekerek’te geçersiz oy oranı %5,12 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çekerek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çekerek’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çekerek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çekerek’te AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çekerek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çekerek’teki 8 mahallenin 6 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çekerek’in altın sandığı hangisi?

Çekerek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çekerek, Yunus Emre Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.

Çekerek’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Seyit Ahmet (%61,5) mahallesinde, en düşük oyu Gultepe (%33,0) mahallesinde aldı.

Çekerek’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gultepe (%63,8) mahallesinde, en düşük oyu Seyit Ahmet (%36,2) mahallesinde aldı.

Çekerek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bağlarbaşı Mah. (%96,4), en düşük katılım Yeniyol Mah. (%80,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.