Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,6 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %30,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %73,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %45,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çapanoğlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,0 | 10,6 |
| Şeyhosman Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,3 | 11,1 |
| Bilal Şahin Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,3 | 4,3 |
| İstanbulluoğlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,8 | 0,3 |
| Şeyh Ahmet Efendi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,5 | 14,0 |
| Mehmet Hulusi Efendi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,3 | 1,7 |
| Tekke Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 46,5 | 4,4 |
| Tuzkaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 46,4 | 4,5 |
| Karatepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,5 | 3,1 |
| Bahçeşehir Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,2 | 7,9 |
| Erdoğan Akdağ Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 44,9 | 1,8 |
| Köseoğlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 44,4 | 13,8 |
| Aşağınohutlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 43,8 | 1,1 |
| Eskipazar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 43,7 | 8,2 |
| Yukarınohutlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 42,7 | 4,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Agahefendi Mah. | AK Parti %45,6 | %86,7 |
| Azizlibağları Mah. | Yeniden Refah %37,2 | %95,6 |
| Aşağı Çatak Mah. | AK Parti %36,9 | %81,7 |
| Aşağınohutlu Mah. | Yeniden Refah %33,7 | %79,5 |
| Bahçeşehir Mah. | Yeniden Refah %38,1 | %79,8 |
| Bilal Şahin Mah. | Yeniden Refah %37,7 | %83,8 |
| Develik Mah. | Yeniden Refah %33,8 | %97,0 |
| Divanlı Mah. | AK Parti %65,9 | %87,0 |
| Erdoğan Akdağ Mah. | Yeniden Refah %33,6 | %80,3 |
| Eskipazar Mah. | Yeniden Refah %36,9 | %79,8 |
| Fatih Mah. | AK Parti %32,0 | %70,7 |
| Karatepe Mah. | Yeniden Refah %34,6 | %81,4 |
| Köseoğlu Mah. | Yeniden Refah %40,7 | %81,5 |
| Medrese Mah. | Yeniden Refah %33,5 | %76,2 |
| Mehmet Hulusi Efendi Mah. | Yeniden Refah %37,6 | %82,7 |
| Mutafoğlu Mah. | AK Parti %36,9 | %82,7 |
| Sarıhacılı Mah. | Yeniden Refah %74,0 | %94,4 |
| Taşköprü Mah. | MHP %32,5 | %83,5 |
| Tekke Mah. | Yeniden Refah %35,4 | %84,1 |
| Tuzkaya Mah. | Yeniden Refah %37,6 | %83,8 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,6 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %30,0 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 60.753 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 188 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,3, Kemal Kılıçdaroğlu %22,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,8 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,3, İYİ Parti %25,3, MHP %23,6, Yeniden Refah %3,7, BBP %3,4.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %45,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Çapanoğlu Mah., Şeyhosman Mah., Bilal Şahin Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 6,6 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,67 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 28 mahallenin 21 tanesinde Yeniden Refah, 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Erdoğan Akdağ Mah., 1082 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.
Merkez’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Çapanoğlu (%41,6) mahallesinde, en düşük oyu Divanlı (%18,6) mahallesinde aldı.
Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yenicami (%34,8) mahallesinde, en düşük oyu Divanlı (%13,1) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Divanlı Mah. (%87,0), en düşük katılım Fatih Mah. (%70,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.