Saraykent Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Saraykent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 36,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Saraykent’te Recep Tayyip Erdoğan %89,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%53,7
2024 katılım
%76,3
yerel seçim
Seçmen
4.400
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Saraykent sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSaraykent, Yozgat · katılım %76,3SaraykentYozgatMHP%53,70%36,72AK Parti%44,77%35,44CHP%0,53%7,97Yeniden Refah%0,53%13,34İYİ Parti%0,37%3,26BTP%0,06%0,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSaraykent, Yozgat · katılım %75,9SaraykentYozgatErdoğan%86,28%72,70Kılıçdaroğlu%9,50%21,34Sinan Oğan%3,94%5,61Muharrem İnce%0,29%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSaraykent, Yozgat · katılım %78,3SaraykentYozgatErdoğan%89,50%76,36Kılıçdaroğlu%10,50%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSaraykent, Yozgat · katılım %76,0SaraykentYozgatAK Parti%50,82%42,91MHP%27,95%23,10İYİ Parti%12,38%23,39Yeniden Refah%4,74%4,40ittifak)%1,19%1,03BBP%0,90%1,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Saraykent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Saraykent’te oyların %1,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,7
MHP%43,0
BBP%1,7
Katılım %73,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,6
Meral Akşener%5,5
Muharrem İnce%4,0
Katılım %76,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,3
MHP%30,2
İYİ Parti%4,8
Katılım %76,0
2019 YerelYerel
AK Parti%44,3
BBP%35,9
MHP%17,7
Katılım %78,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,3
Kemal Kılıçdaroğlu%9,5
Sinan Oğan%3,9
Katılım %75,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,8
MHP%28,0
İYİ Parti%12,4
Katılım %76,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,5
Kemal Kılıçdaroğlu%10,5
Katılım %78,3
2024 YerelYerel
MHP%53,7
AK Parti%44,8
CHP%0,5
Katılım %76,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Saraykent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Balkaya Mah.MHP %62,1%100,0
Büyük Camii Mah.MHP %62,9%77,4
Cumhuriyet Mah.AK Parti %72,0%65,9
Dedefakili Merkez Mah.AK Parti %58,6%76,4
Divanlı Mah.MHP %49,4%77,9
Fatih Sultan Mehmet Mah.MHP %57,1%72,5
Güldibi Mah.AK Parti %50,0%83,3
Karapinar Mah.AK Parti %66,3%66,6
Karşıyaka Mah.MHP %59,3%79,6
M. Fevzi Cakmak Mah.MHP %72,2%79,3
Merkez Mah.AK Parti %67,9%71,1
Saray Mah.AK Parti %57,6%76,6
Sarayozu Mah.AK Parti %70,2%85,6
Yeni Mah.MHP %61,4%76,8

Altın sandık

Saraykent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Saraykent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yeni Mah.%61,4
Karşıyaka Mah.%59,3
Fatih Sultan Mehmet Mah.%57,1
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%26,9
Merkez Mah.%29,9
Karapinar Mah.%31,2
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%72,0
Merkez Mah.%67,9
Karapinar Mah.%66,3
En zayıf
Yeni Mah.%36,7
Karşıyaka Mah.%40,0
Fatih Sultan Mehmet Mah.%41,2

Seçime katılım

2024 Yerel%76,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,3 / TR %84,1
2019 Yerel%78,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güldibi Mah.%83,3
Karşıyaka Mah.%79,6
Yeni Mah.%76,8
Dedefakili Merkez Mah.%76,4
Fatih Sultan Mehmet Mah.%72,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%65,9
Karapinar Mah.%66,6
Merkez Mah.%71,1
Fatih Sultan Mehmet Mah.%72,5
Dedefakili Merkez Mah.%76,4

Saraykent seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Saraykent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Saraykent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu.

Saraykent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Saraykent’te 4.400 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Saraykent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,3, Kemal Kılıçdaroğlu %9,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,5 ile önde çıktı.

Saraykent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,8, MHP %27,9, İYİ Parti %12,4, Yeniden Refah %4,7, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,2.

Saraykent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Saraykent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Saraykent’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Saraykent’te oyların %1,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır.

Saraykent’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Saraykent’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Saraykent’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Saraykent’te etkin parti sayısı 2,05; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,9 puan.

Saraykent’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Saraykent’te geçersiz oy oranı %4,58 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Saraykent’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Saraykent’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Saraykent hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Saraykent’te AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Saraykent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Saraykent’teki 14 mahallenin 7 tanesinde MHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Saraykent’in altın sandığı hangisi?

Saraykent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Saraykent, Fatih Sultan Mehmet Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.

Saraykent’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeni (%61,4) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%26,9) mahallesinde aldı.

Saraykent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%36,7) mahallesinde aldı.

Saraykent’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güldibi Mah. (%83,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%65,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.