Yenifakılı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yenifakılı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %47,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenifakılı’da Recep Tayyip Erdoğan %58,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%47,2
2024 katılım
%88,0
yerel seçim
Seçmen
2.298
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yenifakılı sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYenifakılı, Yozgat · katılım %88,0YenifakılıYozgatMHP%47,24%36,72AK Parti%47,14%35,44İYİ Parti%2,60%3,26Yeniden Refah%2,55%13,34Saadet%0,31%0,66BTP%0,16%0,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYenifakılı, Yozgat · katılım %89,4YenifakılıYozgatErdoğan%56,38%72,70Kılıçdaroğlu%38,59%21,34Sinan Oğan%4,79%5,61Muharrem İnce%0,24%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYenifakılı, Yozgat · katılım %87,1YenifakılıYozgatErdoğan%58,81%76,36Kılıçdaroğlu%41,19%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYenifakılı, Yozgat · katılım %89,6YenifakılıYozgatİYİ Parti%37,00%23,39AK Parti%31,23%42,91MHP%24,09%23,10Yeniden Refah%1,68%4,40Zafer Partisi%1,60%1,30ittifak)%1,02%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yenifakılı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yenifakılı’da oyların %54,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 52,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yazlak Mah.İYİ Parti → Cumhur İttifakı63,290,3
Yeni Mah.İYİ Parti → Cumhur İttifakı55,589,2
Mehmet Akif Ersoy Mah.İYİ Parti → Cumhur İttifakı53,397,1
Cankurtaran Mah.İYİ Parti → Cumhur İttifakı52,188,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,9
CHP%26,1
MHP%21,4
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,1
Muharrem İnce%28,5
Meral Akşener%12,3
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,6
CHP%25,4
MHP%16,4
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
İYİ Parti%56,2
AK Parti%42,9
Saadet%0,6
Katılım %90,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Kemal Kılıçdaroğlu%38,6
Sinan Oğan%4,8
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
İYİ Parti%37,0
AK Parti%31,2
MHP%24,1
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Kemal Kılıçdaroğlu%41,2
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
MHP%47,2
AK Parti%47,1
İYİ Parti%2,6
Katılım %88,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yenifakılı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altındağ Mah.AK Parti %48,0%86,9
Cankurtaran Mah.AK Parti %49,0%90,3
Mehmet Akif Ersoy Mah.MHP %55,9%85,7
Yazlak Mah.MHP %48,7%88,8
Yeni Mah.AK Parti %52,4%88,6

Altın sandık

Yenifakılı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yenifakılı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Mehmet Akif Ersoy Mah.%55,9
Yazlak Mah.%48,7
Altındağ Mah.%45,8
En zayıf
Yeni Mah.%40,4
Cankurtaran Mah.%43,5
Altındağ Mah.%45,8
AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%52,4
Cankurtaran Mah.%49,0
Altındağ Mah.%48,0
En zayıf
Mehmet Akif Ersoy Mah.%42,1
Yazlak Mah.%45,4
Altındağ Mah.%48,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cankurtaran Mah.%90,3
Yazlak Mah.%88,8
Yeni Mah.%88,6
Altındağ Mah.%86,9
Mehmet Akif Ersoy Mah.%85,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mehmet Akif Ersoy Mah.%85,7
Altındağ Mah.%86,9
Yeni Mah.%88,6
Yazlak Mah.%88,8
Cankurtaran Mah.%90,3

Yenifakılı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yenifakılı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yenifakılı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %47,1 ile ikinci oldu.

Yenifakılı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yenifakılı’da 2.298 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Yenifakılı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,4, Kemal Kılıçdaroğlu %38,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8 ile önde çıktı.

Yenifakılı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

İYİ Parti %37,0, AK Parti %31,2, MHP %24,1, Yeniden Refah %1,7, Zafer Partisi %1,6.

Yenifakılı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yenifakılı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yenifakılı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenifakılı’da oyların %54,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 52,5 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Yenifakılı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Yazlak Mah., Yeni Mah., Mehmet Akif Ersoy Mah..

Yenifakılı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yenifakılı’da etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,1 puan.

Yenifakılı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yenifakılı’da geçersiz oy oranı %5,0 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yenifakılı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenifakılı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yenifakılı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenifakılı’da AK Parti 2 kez, İYİ Parti 2 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Yenifakılı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yenifakılı’daki 5 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Yenifakılı’nın altın sandığı hangisi?

Yenifakılı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenifakılı, Mehmet Akif Ersoy Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,09 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,3 puan sapmayla verdi.

Yenifakılı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Mehmet Akif Ersoy (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%40,4) mahallesinde aldı.

Yenifakılı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%52,4) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Akif Ersoy (%42,1) mahallesinde aldı.

Yenifakılı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cankurtaran Mah. (%90,3), en düşük katılım Mehmet Akif Ersoy Mah. (%85,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.