Çaycuma Seçim Sonuçları

2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çaycuma’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çaycuma’da Recep Tayyip Erdoğan %55,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,0
2024 katılım
%80,3
yerel seçim
Seçmen
24.892
2024
Sandık
83
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çaycuma sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇaycuma, Zonguldak · katılım %80,3ÇaycumaZonguldakCHP%54,03%46,18AK Parti%30,75%35,66Saadet%8,53%1,50Yeniden Refah%2,91%2,58MHP%1,75%4,31Zafer Partisi%0,72%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇaycuma, Zonguldak · katılım %89,7ÇaycumaZonguldakErdoğan%52,68%52,05Kılıçdaroğlu%41,05%41,46Sinan Oğan%5,35%5,77Muharrem İnce%0,93%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇaycuma, Zonguldak · katılım %87,1ÇaycumaZonguldakErdoğan%55,45%55,02Kılıçdaroğlu%44,55%44,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇaycuma, Zonguldak · katılım %89,7ÇaycumaZonguldakAK Parti%40,23%39,73CHP%32,52%31,94MHP%8,76%8,28İYİ Parti%7,99%10,04Yeniden Refah%2,90%2,51Zafer Partisi%1,66%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çaycuma’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çaycuma’da oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,0 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,2
AK Parti%46,8
MHP%3,1
Katılım %89,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,9
Muharrem İnce%35,9
Meral Akşener%7,0
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,3
CHP%33,5
İYİ Parti%7,0
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
CHP%57,4
AK Parti%38,1
İYİ Parti%1,5
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,7
Kemal Kılıçdaroğlu%41,1
Sinan Oğan%5,4
Katılım %89,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,2
CHP%32,5
MHP%8,8
Katılım %89,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%44,6
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
CHP%54,0
AK Parti%30,8
Saadet%8,5
Katılım %80,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çaycuma’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abacik Mah.CHP %55,7%89,7
Asagi Cukur Mah.AK Parti %64,7%94,2
Ayvazlar Mah.CHP %78,0%87,8
Durmuslar Mah.AK Parti %56,0%95,4
Duz Mah.CHP %45,0%95,3
Gemiciler Mah.CHP %53,8%89,0
Geris Mah.AK Parti %65,3%98,4
Haci Kadi Mah.AK Parti %46,4%90,9
Hisaronu Mah.CHP %62,0%88,8
Karaevligeris Mah.AK Parti %54,0%91,7
Karalar Mah.CHP %46,9%87,2
Karamusa Mah.CHP %54,4%85,6
Karbogaz Mah.CHP %40,0%89,6
Kayikcilar Mah.CHP %60,6%88,8
Kececioglu Mah.AK Parti %48,0%93,9
Kocaali Mah.CHP %58,2%91,3
Kokaksu Mah.CHP %44,4%90,4
Merkez Mah.AK Parti %59,7%91,3
Merkez Mah.AK Parti %40,8%87,3
Oteyuz Mah.CHP %55,6%85,6

Altın sandık

Çaycuma’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çaycuma’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ayvazlar Mah.%78,0
Terziler Mah.%65,0
Hisaronu Mah.%62,0
En zayıf
Sarikum Mah.%23,1
Yeni Mahalle Mah.%28,1
Torlaklar Mah.%29,1
AK Parti
En güçlü
Torlaklar Mah.%68,1
Merkez Mah.%59,7
Karaevligeris Mah.%54,0
En zayıf
Ayvazlar Mah.%16,0
Duz Mah.%24,8
Karbogaz Mah.%25,5
Saadet
En güçlü
Sofular Mah.%18,3
Karalar Mah.%13,0
Yeşiltepe Mah.%11,8
En zayıf
Yazibasi Mah.%0,3
Yesilyurt Mah.%0,3
Oteyuz Mah.%0,4

Seçime katılım

2024 Yerel%80,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tilkiler Mah.%95,4
Duz Mah.%95,3
Yazibasi Mah.%94,7
Kececioglu Mah.%93,9
Yeni Mahalle Mah.%92,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%76,1
İstasyon Mah.%78,0
Çay Mah.%78,0
Pehlivanlar Mah.%79,9
Karamusa Mah.%85,6

Çaycuma seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çaycuma’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çaycuma’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,8 ile ikinci oldu.

Çaycuma’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çaycuma’da 24.892 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 83 sandıkta kullanıldı.

Çaycuma’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,7, Kemal Kılıçdaroğlu %41,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5 ile önde çıktı.

Çaycuma’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,2, CHP %32,5, MHP %8,8, İYİ Parti %8,0, Yeniden Refah %2,9.

Çaycuma’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çaycuma’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çaycuma’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çaycuma’da oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çaycuma’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çaycuma’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çaycuma’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çaycuma’da etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 23,3 puan.

Çaycuma’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çaycuma’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çaycuma’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çaycuma’da geçersiz oy oranı %5,12 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Çaycuma’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çaycuma’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çaycuma hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çaycuma’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Çaycuma’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çaycuma’daki 38 mahallenin 21 tanesinde CHP, 17 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çaycuma’nın altın sandığı hangisi?

Çaycuma’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çaycuma, Velioğlu Mah., 1052 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Çaycuma’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ayvazlar (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Sarikum (%23,1) mahallesinde aldı.

Çaycuma’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Torlaklar (%68,1) mahallesinde, en düşük oyu Ayvazlar (%16,0) mahallesinde aldı.

Çaycuma’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tilkiler Mah. (%95,4), en düşük katılım Yeni Mah. (%76,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Zonguldak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.