Ereğli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ereğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ereğli’de Recep Tayyip Erdoğan %54,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,2
2024 katılım
%78,7
yerel seçim
Seçmen
92.222
2024
Sandık
288
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ereğli sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEreğli, Zonguldak · katılım %78,7EreğliZonguldakCHP%45,24%46,18AK Parti%28,42%35,66İYİ Parti%16,70%7,42Yeniden Refah%2,64%2,58MHP%2,57%4,31TİP%2,27%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEreğli, Zonguldak · katılım %90,9EreğliZonguldakErdoğan%51,79%52,05Kılıçdaroğlu%41,27%41,46Sinan Oğan%6,25%5,77Muharrem İnce%0,69%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEreğli, Zonguldak · katılım %87,7EreğliZonguldakErdoğan%54,86%55,02Kılıçdaroğlu%45,14%44,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEreğli, Zonguldak · katılım %90,9EreğliZonguldakAK Parti%40,66%39,73CHP%30,06%31,94İYİ Parti%12,90%10,04MHP%7,11%8,28Yeniden Refah%1,79%2,51Zafer Partisi%1,78%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ereğli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ereğli’de oyların %21,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 0,9 puan.

9 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Balı Mah.CHP → İYİ Parti60,837,5
Belen Mah.CHP → İYİ Parti47,919,9
Belenyeni Mah.AK Parti → CHP31,01,3
Topçalı Mah.AK Parti → CHP23,211,1
Sarıkokmaz Mah.AK Parti → CHP21,77,4
Göktepe Mah.AK Parti → CHP20,46,4
Elma Tepe Mah.AK Parti → CHP19,97,2
Ömerli Mah.CHP (aynı)19,32,6
Ören Mah.AK Parti → CHP18,93,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,3
CHP%43,7
MHP%7,2
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Muharrem İnce%36,1
Meral Akşener%6,7
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
CHP%30,9
MHP%12,6
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
CHP%52,5
AK Parti%37,4
BBP%4,5
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,8
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Sinan Oğan%6,3
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,7
CHP%30,1
İYİ Parti%12,9
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,9
Kemal Kılıçdaroğlu%45,1
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
CHP%45,2
AK Parti%28,4
İYİ Parti%16,7
Katılım %78,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ereğli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.CHP %55,0%76,5
Armutcuk Mah.AK Parti %48,0%86,3
Balı Mah.İYİ Parti %58,4%89,7
Bağlık Mah.CHP %48,7%76,9
Bekyeri Mah.İYİ Parti %46,0%84,9
Belen Mah.İYİ Parti %44,2%92,4
Belenyeni Mah.CHP %32,7%82,4
Bölücek Mah.CHP %46,5%82,8
Cengel Mah.AK Parti %40,3%78,7
Dağlar Mah.CHP %46,1%94,7
Elma Tepe Mah.CHP %41,7%78,6
Geyikbeli Mah.AK Parti %58,2%90,1
Gokceler Mah.AK Parti %69,2%93,3
Göktepe Mah.CHP %41,1%92,0
Güldere Mah.AK Parti %42,3%87,6
Hamzafakılı Mah.CHP %51,2%92,3
Kavaklık Mah.CHP %45,7%76,3
Kepez Mah.CHP %40,9%76,2
Kestaneci Mah.CHP %49,0%86,5
Kirmanlı Mah.CHP %50,8%78,9

Altın sandık

Ereğli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ereğli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Müftü Mah.%55,4
Süleymanlar Mah.%55,1
Akarca Mah.%55,0
En zayıf
Merkez Mah.%2,8
Sarikaya Mah.%3,0
Sinitli Mah.%3,6
AK Parti
En güçlü
Gokceler Mah.%69,2
Yeni Mah.%59,9
Sehitlik Mah.%59,2
En zayıf
Balı Mah.%15,0
Orhanlar Mah.%17,7
Kestaneci Mah.%18,1
İYİ Parti
En güçlü
Balı Mah.%58,4
Merkez Mah.%46,8
Bekyeri Mah.%46,0
En zayıf
Topçalı Mah.%7,3
Kıyıcak Mah.%8,7
Ören Mah.%9,1

Seçime katılım

2024 Yerel%78,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Topçalı Mah.%96,0
Gokceler Mah.%93,3
Merkez Mah.%92,9
Sinitli Mah.%92,8
Belen Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Müftü Mah.%74,9
Kepez Mah.%76,2
Kavaklık Mah.%76,3
Süleymanlar Mah.%76,5
Akarca Mah.%76,5

Ereğli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ereğli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ereğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu.

Ereğli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ereğli’de 92.222 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 288 sandıkta kullanıldı.

Ereğli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8, Kemal Kılıçdaroğlu %41,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,9 ile önde çıktı.

Ereğli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,7, CHP %30,1, İYİ Parti %12,9, MHP %7,1, Yeniden Refah %1,8.

Ereğli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ereğli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ereğli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ereğli’de oyların %21,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Ereğli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Balı Mah., Belen Mah., Belenyeni Mah..

Ereğli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ereğli’de etkin parti sayısı 3,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,8 puan.

Ereğli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ereğli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ereğli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ereğli’de geçersiz oy oranı %4,17 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Ereğli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ereğli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ereğli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ereğli’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Ereğli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ereğli’deki 44 mahallenin 27 tanesinde CHP, 12 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Ereğli’nin altın sandığı hangisi?

Ereğli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ereğli, Kavaklık Mah., 1099 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Ereğli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Müftü (%55,4) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%2,8) mahallesinde aldı.

Ereğli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gokceler (%69,2) mahallesinde, en düşük oyu Balı (%15,0) mahallesinde aldı.

Ereğli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topçalı Mah. (%96,0), en düşük katılım Müftü Mah. (%74,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Zonguldak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.