Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 17,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çaydamar Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 26,4 | 12,1 |
| Çınartepe Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 26,3 | 4,9 |
| Mithatpaşa Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,3 | 8,6 |
| İnağzı Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 24,8 | 10,0 |
| On Temmuz Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 24,5 | 14,6 |
| Yeşil Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 23,7 | 29,0 |
| Karaelmas Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 23,3 | 0,3 |
| Bağlık Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 23,3 | 4,5 |
| Terakki Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 22,5 | 6,0 |
| Tepebaşı Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 22,4 | 19,3 |
| Baştarla Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 21,9 | 3,8 |
| Asma Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 21,8 | 12,2 |
| İncivez Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 21,6 | 29,7 |
| Birlik Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 20,5 | 5,9 |
| Meşrutiyet Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 19,7 | 27,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Asma Mah. | CHP %53,9 | %75,6 |
| Bahçelievler Mah. | CHP %63,0 | %76,3 |
| Bağlık Mah. | CHP %48,2 | %78,2 |
| Baştarla Mah. | AK Parti %44,5 | %75,7 |
| Birlik Mah. | CHP %49,9 | %78,0 |
| Dilaver Mah. | CHP %50,3 | %79,9 |
| Karaelmas Mah. | AK Parti %45,7 | %75,7 |
| Meşrutiyet Mah. | CHP %59,8 | %77,0 |
| Mithatpaşa Mah. | CHP %49,6 | %76,6 |
| On Temmuz Mah. | CHP %52,5 | %77,8 |
| Tepebaşı Mah. | CHP %55,7 | %76,6 |
| Terakki Mah. | CHP %49,5 | %75,2 |
| Yayla Mah. | CHP %65,5 | %80,2 |
| Yeni Mah. | CHP %53,1 | %79,9 |
| Yeşil Mah. | CHP %61,2 | %80,0 |
| Çaydamar Mah. | CHP %52,3 | %79,0 |
| Çınartepe Mah. | CHP %48,3 | %73,3 |
| İnağzı Mah. | CHP %50,5 | %83,2 |
| İncivez Mah. | CHP %60,1 | %68,8 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,6 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 75.592 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 238 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,9, Recep Tayyip Erdoğan %44,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %40,9, AK Parti %35,0, İYİ Parti %8,1, MHP %6,0, Yeniden Refah %2,9.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 17,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Çaydamar Mah., Çınartepe Mah., Mithatpaşa Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,9 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,12 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 19 mahallenin 17 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yeni Mah., 1227 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.
Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yayla (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Baştarla (%40,7) mahallesinde aldı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karaelmas (%45,7) mahallesinde, en düşük oyu Yayla (%26,7) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İnağzı Mah. (%83,2), en düşük katılım İncivez Mah. (%68,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.