Altıeylül Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altıeylül’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altıeylül’de Recep Tayyip Erdoğan %52,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,7
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
141.127
2024
Sandık
460
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altıeylül sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltıeylül, Balıkesir · katılım %83,6AltıeylülBalıkesirCHP%46,74%46,31AK Parti%40,48%39,06Yeniden Refah%5,20%3,18İYİ Parti%3,08%5,21Zafer Partisi%1,56%1,06BTP%0,81%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltıeylül, Balıkesir · katılım %92,1AltıeylülBalıkesirErdoğan%49,19%45,04Kılıçdaroğlu%43,16%48,70Sinan Oğan%7,08%5,58Muharrem İnce%0,58%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltıeylül, Balıkesir · katılım %88,6AltıeylülBalıkesirErdoğan%52,61%47,74Kılıçdaroğlu%47,39%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltıeylül, Balıkesir · katılım %92,1AltıeylülBalıkesirAK Parti%34,88%33,97CHP%27,60%31,37İYİ Parti%14,61%14,77MHP%10,04%8,01Yeniden Refah%3,81%2,08Zafer Partisi%2,70%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altıeylül’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altıeylül’de oyların %17,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,3 puan.

10 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti59 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akçaköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,317,5
Akarsu Mah.AK Parti → CHP22,00,4
Gümüsçesme Mah.AK Parti (aynı)21,60,5
Gaziosmanpaşa Mah.AK Parti → CHP21,520,5
Dinkçiler Mah.AK Parti → CHP21,24,5
Sütlüce Mah.AK Parti → CHP20,40,5
Yıldız Mah.AK Parti → CHP19,810,3
Bereketli Mah.AK Parti (aynı)19,24,1
Plevne Mah.AK Parti → CHP18,819,3
Hasan Basri Çantay Mah.AK Parti → CHP18,68,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,8
MHP%30,4
CHP%21,8
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Muharrem İnce%33,8
Meral Akşener%10,3
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,6
CHP%24,4
İYİ Parti%16,0
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%54,7
CHP%40,3
BBP%2,0
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,2
Kemal Kılıçdaroğlu%43,2
Sinan Oğan%7,1
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,9
CHP%27,6
İYİ Parti%14,6
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,6
Kemal Kılıçdaroğlu%47,4
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%46,7
AK Parti%40,5
Yeniden Refah%5,2
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altıeylül’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1. Gundogan Mah.AK Parti %48,0%83,1
2. Gundogan Mah.AK Parti %54,3%85,3
Akarsu Mah.CHP %42,4%91,5
Akçaköy Mah.Yeniden Refah %48,8%98,7
Aliağa Mah.CHP %82,6%95,3
Altı Eylül Mah.CHP %64,1%77,8
Aslıhan Mah.AK Parti %72,5%94,4
Aslıhantepeciği Mah.AK Parti %69,3%94,0
Ataköy Mah.AK Parti %56,9%97,5
Atköy Mah.AK Parti %58,5%86,9
Aynaoğlu Mah.CHP %82,5%97,4
Ayvacık Mah.AK Parti %82,6%94,1
Ayvatlar Mah.AK Parti %86,6%96,1
Ayşebacı Mah.AK Parti %57,6%93,7
Bahçedere Mah.CHP %82,7%95,4
Bahçelievler Mah.CHP %63,6%80,1
Balıklı Mah.AK Parti %73,9%94,7
Bayat Mah.AK Parti %68,5%92,7
Bağalan Mah.AK Parti %44,4%94,4
Bereketli Mah.AK Parti %47,9%92,5

Altın sandık

Altıeylül’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altıeylül’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Macarlar Mah.%94,3
Gökçeören Mah.%93,2
Karamanlar Mah.%92,7
En zayıf
Cinge Mah.%10,9
Akçaköy Mah.%11,1
Selimiye Mah.%11,6
AK Parti
En güçlü
Cinge Mah.%76,9
Nergiz Mah.%76,7
Halalca Mah.%74,2
En zayıf
Macarlar Mah.%4,2
Gökçeören Mah.%5,2
Karamanlar Mah.%6,1
Yeniden Refah
En güçlü
Akçaköy Mah.%48,8
Kabaklı Mah.%20,0
Dereçiftlik Mah.%17,1
En zayıf
Karamanlar Mah.%0,4
Macarlar Mah.%0,5
Ovaköy Mah.%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ovabayındır Mah.%99,6
Akçaköy Mah.%98,7
Dallımandıra Mah.%97,8
Küçükbostancı Mah.%97,3
Yenice Mah.%96,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kasaplar Mah.%75,6
Çayırhisar Mah.%76,4
Pamukçu Mah.%77,7
Altı Eylül Mah.%77,8
Gaziosmanpaşa Mah.%78,1

Altıeylül seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altıeylül’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altıeylül’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu.

Altıeylül’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altıeylül’de 141.127 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 460 sandıkta kullanıldı.

Altıeylül’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,2, Kemal Kılıçdaroğlu %43,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,6 ile önde çıktı.

Altıeylül’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,9, CHP %27,6, İYİ Parti %14,6, MHP %10,0, Yeniden Refah %3,8.

Altıeylül’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altıeylül’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Altıeylül’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altıeylül’de oyların %17,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Altıeylül’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Akçaköy Mah., Akarsu Mah., Gümüsçesme Mah..

Altıeylül’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altıeylül’de etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,3 puan.

Altıeylül’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 11,1 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 9,8 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 2,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Altıeylül’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altıeylül’de geçersiz oy oranı %4,91 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Altıeylül’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altıeylül’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Altıeylül hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altıeylül’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Altıeylül’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altıeylül’deki 94 mahallenin 66 tanesinde AK Parti, 27 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Altıeylül’ün altın sandığı hangisi?

Altıeylül’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altıeylül, Sütlüce Mah., 1428 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Altıeylül’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Macarlar (%94,3) mahallesinde, en düşük oyu Cinge (%10,9) mahallesinde aldı.

Altıeylül’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cinge (%76,9) mahallesinde, en düşük oyu Macarlar (%4,2) mahallesinde aldı.

Altıeylül’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ovabayındır Mah. (%99,6), en düşük katılım Kasaplar Mah. (%75,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.