Balıkesir Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Balıkesir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Balıkesir’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,3
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
999.686
2024
Sandık
3.534
20 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Balıkesir sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıBalıkesir · katılım %83,2BalıkesirTürkiyeCHP%51,31%37,90AK Parti%40,69%35,57İYİ Parti%3,06%3,78Yeniden Refah%2,10%6,21Zafer Partisi%0,87%1,74DEM Parti%0,86%5,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBalıkesir · katılım %91,3BalıkesirTürkiyeKılıçdaroğlu%48,70%44,88Erdoğan%45,04%49,52Sinan Oğan%5,58%5,17Muharrem İnce%0,68%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBalıkesir · katılım %88,5BalıkesirTürkiyeKılıçdaroğlu%52,26%47,82Erdoğan%47,74%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBalıkesir · katılım %91,3BalıkesirTürkiyeAK Parti%33,97%35,39CHP%31,37%25,22İYİ Parti%14,77%9,64MHP%8,01%10,00Yeniden Refah%2,08%2,79Zafer Partisi%2,08%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Balıkesir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Balıkesir’de oyların %11,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak ilçe9 ilçede birinci parti değişti20 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler

Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,8
MHP%31,6
CHP%25,3
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,3
Muharrem İnce%39,7
Meral Akşener%10,3
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,4
CHP%30,7
İYİ Parti%14,9
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
AK Parti%47,9
İYİ Parti%46,6
DP%1,6
Katılım %86,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,7
Recep Tayyip Erdoğan%45,0
Sinan Oğan%5,6
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,0
CHP%31,4
İYİ Parti%14,8
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,3
Recep Tayyip Erdoğan%47,7
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
CHP%51,3
AK Parti%40,7
İYİ Parti%3,1
Katılım %83,2

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Balıkesir’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AltıeylülCHP %46,7%83,6
AyvalıkCHP %58,6%78,1
BalyaCHP %49,1%91,3
BandırmaCHP %51,2%80,8
BigadiçAK Parti %48,4%89,9
BurhaniyeCHP %48,3%80,6
DursunbeyAK Parti %58,9%87,2
EdremitCHP %51,1%75,6
ErdekCHP %62,6%79,2
GömeçCHP %41,8%83,3
GönenCHP %50,7%85,0
HavranAK Parti %52,3%89,9
KaresiCHP %50,2%84,6
KepsutAK Parti %50,5%90,6
ManyasCHP %47,5%88,4
MarmaraCHP %59,0%83,6
SavaştepeCHP %49,8%90,2
SusurlukCHP %43,3%84,9
SındırgıCHP %52,6%91,6
İvrindiİYİ Parti %49,3%92,9

Altın sandık

Balıkesir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Balıkesir’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Erdek%62,6
Marmara%59,0
Ayvalık%58,6
En zayıf
Kepsut%16,2
Havran%33,3
Gömeç%41,8
AK Parti
En güçlü
Dursunbey%58,9
Havran%52,3
Kepsut%50,5
En zayıf
Erdek%32,0
Ayvalık%35,3
Gönen%38,0

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
İvrindi%92,9
Sındırgı%91,6
Balya%91,3
Kepsut%90,6
Savaştepe%90,2
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Edremit%75,6
Ayvalık%78,1
Erdek%79,2
Burhaniye%80,6
Bandırma%80,8

Balıkesir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Balıkesir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Balıkesir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,7 ile ikinci oldu.

Balıkesir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Balıkesir’de 999.686 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 3.534 sandıkta kullanıldı.

Balıkesir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,7, Recep Tayyip Erdoğan %45,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,3 ile önde çıktı.

Balıkesir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,0, CHP %31,4, İYİ Parti %14,8, MHP %8,0, Yeniden Refah %2,1.

Balıkesir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Balıkesir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Balıkesir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Balıkesir’de oyların %11,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,5 puan. 9 ilçede birinci parti değişti.

Balıkesir’de salıncak ilçe var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Balıkesir’de salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Balıkesir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Balıkesir’de etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,6 puan.

Balıkesir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Balıkesir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Balıkesir’de geçersiz oy oranı %4,2 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 50 sandık var.

Balıkesir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Balıkesir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Balıkesir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Balıkesir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Balıkesir’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Balıkesir’deki 20 ilçenin 15 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Balıkesir’in altın sandığı hangisi?

Balıkesir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karesi, 2. Orucgazi Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Balıkesir’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Erdek (%62,6) ilçesinde, en düşük oyu Kepsut (%16,2) ilçesinde aldı.

Balıkesir’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dursunbey (%58,9) ilçesinde, en düşük oyu Erdek (%31,9) ilçesinde aldı.

Balıkesir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İvrindi (%92,9), en düşük katılım Edremit (%75,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.