Manyas Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Manyas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Manyas’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,5
2024 katılım
%88,4
yerel seçim
Seçmen
15.278
2024
Sandık
71
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Manyas sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıManyas, Balıkesir · katılım %88,4ManyasBalıkesirCHP%47,49%46,31AK Parti%44,82%39,06İYİ Parti%3,57%5,21DEVA%2,15%0,26Saadet%0,53%0,85Yeniden Refah%0,44%3,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurManyas, Balıkesir · katılım %91,2ManyasBalıkesirKılıçdaroğlu%50,58%48,70Erdoğan%44,35%45,04Sinan Oğan%4,29%5,58Muharrem İnce%0,79%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurManyas, Balıkesir · katılım %88,9ManyasBalıkesirKılıçdaroğlu%53,95%52,26Erdoğan%46,05%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiManyas, Balıkesir · katılım %91,2ManyasBalıkesirCHP%35,04%31,37AK Parti%33,87%33,97İYİ Parti%15,61%14,77MHP%7,50%8,01Zafer Partisi%1,50%2,08Yeniden Refah%1,24%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Manyas’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Manyas’ta oyların %6,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan.

1 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Peynirkuyu Mah.AK Parti → CHP18,88,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%39,7
AK Parti%39,5
MHP%19,9
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,5
Muharrem İnce%42,6
Meral Akşener%12,4
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,6
CHP%34,9
İYİ Parti%15,5
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%47,8
Saadet%0,7
Katılım %89,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%44,4
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%35,0
AK Parti%33,9
İYİ Parti%15,6
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,0
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%47,5
AK Parti%44,8
İYİ Parti%3,6
Katılım %88,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Manyas’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçaova Mah.CHP %60,7%90,9
Atatürk Mah.AK Parti %47,9%82,6
Boğazpınar Mah.CHP %59,4%92,9
Bölceağaç Mah.AK Parti %53,8%81,7
Cumhuriyet Mah.CHP %60,3%92,6
Darıca Mah.AK Parti %54,3%92,5
Dereköy Mah.AK Parti %60,0%92,8
Değirmenboğazı Mah.AK Parti %41,8%88,4
Doğancı Mah.CHP %42,6%98,5
Dura Mah.CHP %58,5%83,8
Erecek Mah.AK Parti %53,3%90,4
Eskimanyas Mah.AK Parti %47,9%88,0
Eskiçatal Mah.CHP %47,4%86,0
Eşen Mah.CHP %43,8%96,5
Hacıibrahimpınarı Mah.AK Parti %78,5%100,9
Hacıosman Mah.CHP %63,5%82,9
Hacıyakup Mah.AK Parti %44,2%84,3
Hamamlı Mah.CHP %60,0%87,4
Haydar Mah.CHP %46,2%86,3
Hekim Mah.CHP %87,1%97,4

Altın sandık

Manyas’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Manyas’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kalebayır Mah.%67,3
Akçaova Mah.%60,7
Boğazpınar Mah.%59,4
En zayıf
Çamlı Mah.%34,3
Yeni Mah.%36,2
Maltepe Mah.%39,4
AK Parti
En güçlü
Çamlı Mah.%59,6
Yeni Mah.%54,8
Bölceağaç Mah.%53,8
En zayıf
Kalebayır Mah.%30,3
Akçaova Mah.%34,0
Boğazpınar Mah.%37,4

Seçime katılım

2024 Yerel%88,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%89,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Süleymanlı Mah.%96,7
Kalebayır Mah.%93,0
Boğazpınar Mah.%92,9
Akçaova Mah.%90,9
Çamlı Mah.%88,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bölceağaç Mah.%81,7
Atatürk Mah.%82,6
Çarşı Mah.%83,6
Maltepe Mah.%84,7
Kulak Mah.%84,8

Manyas seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Manyas’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Manyas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu.

Manyas’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Manyas’ta 15.278 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 71 sandıkta kullanıldı.

Manyas’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,6, Recep Tayyip Erdoğan %44,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 ile önde çıktı.

Manyas’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,0, AK Parti %33,9, İYİ Parti %15,6, MHP %7,5, Zafer Partisi %1,5.

Manyas’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Manyas’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Manyas’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Manyas’ta oyların %6,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Manyas’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Peynirkuyu Mah..

Manyas’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Manyas’ta etkin parti sayısı 2,34; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,7 puan.

Manyas’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 1,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Manyas’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Manyas’ta geçersiz oy oranı %4,92 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Manyas’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Manyas’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Manyas hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Manyas’ta CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Manyas’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Manyas’taki 50 mahallenin 26 tanesinde AK Parti, 24 tanesinde CHP birinci çıktı.

Manyas’ın altın sandığı hangisi?

Manyas’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Manyas, Çarşı Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.

Manyas’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kalebayır (%67,3) mahallesinde, en düşük oyu Çamlı (%34,2) mahallesinde aldı.

Manyas’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamlı (%59,6) mahallesinde, en düşük oyu Kalebayır (%30,3) mahallesinde aldı.

Manyas’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Süleymanlı Mah. (%96,7), en düşük katılım Bölceağaç Mah. (%81,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.