Bandırma Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bandırma’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bandırma’da Kemal Kılıçdaroğlu %60,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,2
2024 katılım
%80,8
yerel seçim
Seçmen
123.895
2024
Sandık
389
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bandırma sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBandırma, Balıkesir · katılım %80,8BandırmaBalıkesirCHP%51,22%46,31AK Parti%40,40%39,06İYİ Parti%3,33%5,21Zafer Partisi%1,90%1,06Yeniden Refah%1,15%3,18Gelecek%0,43%0,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBandırma, Balıkesir · katılım %90,8BandırmaBalıkesirKılıçdaroğlu%55,92%48,70Erdoğan%36,84%45,04Sinan Oğan%6,70%5,58Muharrem İnce%0,55%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBandırma, Balıkesir · katılım %87,5BandırmaBalıkesirKılıçdaroğlu%60,59%52,26Erdoğan%39,41%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBandırma, Balıkesir · katılım %90,9BandırmaBalıkesirCHP%35,15%31,37AK Parti%28,75%33,97İYİ Parti%17,40%14,77MHP%6,16%8,01Yeşil Sol Parti%3,09%2,01Zafer Partisi%2,68%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bandırma’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bandırma’da oyların %9,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 4,6 puan.

1 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sahil Yenice Mah.AK Parti → İYİ Parti55,119,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%45,8
AK Parti%35,0
MHP%16,2
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%46,5
Recep Tayyip Erdoğan%39,2
Meral Akşener%10,6
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
CHP%35,9
AK Parti%33,2
İYİ Parti%16,6
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
CHP%58,4
AK Parti%38,3
Saadet%1,9
Katılım %84,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,9
Recep Tayyip Erdoğan%36,8
Sinan Oğan%6,7
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
CHP%35,2
AK Parti%28,8
İYİ Parti%17,4
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,6
Recep Tayyip Erdoğan%39,4
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%40,4
İYİ Parti%3,3
Katılım %80,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bandırma’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yil Mah.AK Parti %49,0%81,2
17 Eylül Mah.CHP %50,9%79,7
600 Evler Mah.AK Parti %46,8%80,6
Aksakal Mah.CHP %52,6%92,8
Akçapınar Mah.CHP %66,8%91,2
Ayyıldız Mah.AK Parti %50,7%82,6
Bandirma 1 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.CHP %59,5%58,7
Bandirma 2 Nolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.CHP %51,4%80,0
Bandirma M Tipi Kapali Cezaevi Mah.AK Parti %58,8%67,9
Bentbaşı Mah.CHP %52,6%79,2
Bereketli Mah.AK Parti %68,3%94,9
Beyköy Mah.AK Parti %44,8%95,5
Bezirci Mah.CHP %65,6%94,1
Dedeoba Mah.AK Parti %70,1%97,2
Dere Mah.CHP %58,9%74,7
Doğa Mah.AK Parti %55,4%88,2
Doğanpınar Mah.AK Parti %62,9%93,7
Doğruca Mah.AK Parti %58,3%87,0
Dutliman Mah.AK Parti %65,8%97,1
Edincik Mah.AK Parti %47,9%85,3

Altın sandık

Bandırma’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bandırma’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Akçapınar Mah.%66,8
Misakça Mah.%66,3
Günaydın Mah.%63,8
En zayıf
Sahil Yenice Mah.%9,8
Erikli Mah.%18,2
Dedeoba Mah.%21,3
AK Parti
En güçlü
Erikli Mah.%72,3
Dedeoba Mah.%70,1
Bereketli Mah.%68,3
En zayıf
Akçapınar Mah.%26,1
Paşakent Mah.%29,9
Misakça Mah.%30,0

Seçime katılım

2024 Yerel%80,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%84,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sahil Yenice Mah.%97,3
Dedeoba Mah.%97,2
Külefli Mah.%95,8
Bereketli Mah.%94,9
Kuşcenneti Mah.%93,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ömerli Mah.%66,0
Paşamescit Mah.%74,5
Günaydın Mah.%74,6
Dere Mah.%74,7
Haydar Çavuş Mah.%75,3

Bandırma seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bandırma’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bandırma’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu.

Bandırma’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bandırma’da 123.895 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 389 sandıkta kullanıldı.

Bandırma’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,9, Recep Tayyip Erdoğan %36,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,6 ile önde çıktı.

Bandırma’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,1, AK Parti %28,8, İYİ Parti %17,4, MHP %6,2, Yeşil Sol Parti %3,1.

Bandırma’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bandırma’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bandırma’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bandırma’da oyların %9,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,6 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Bandırma’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Sahil Yenice Mah..

Bandırma’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bandırma’da etkin parti sayısı 2,34; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,8 puan.

Bandırma’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,3 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bandırma’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bandırma’da geçersiz oy oranı %3,42 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Bandırma’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bandırma’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bandırma hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bandırma’da CHP 5 kez birinci oldu.

Bandırma’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bandırma’daki 58 mahallenin 34 tanesinde CHP, 23 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bandırma’nın altın sandığı hangisi?

Bandırma’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bandırma, 17 Eylül Mah., 1055 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.

Bandırma’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akçapınar (%66,8) mahallesinde, en düşük oyu Sahil Yenice (%9,8) mahallesinde aldı.

Bandırma’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erikli (%72,3) mahallesinde, en düşük oyu Akçapınar (%26,1) mahallesinde aldı.

Bandırma’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sahil Yenice Mah. (%97,3), en düşük katılım Ömerli Mah. (%66,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.