Gömeç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gömeç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,8 oyla CHP kazandı. MHP %30,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gömeç’te Kemal Kılıçdaroğlu %64,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,8
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
13.956
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gömeç sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGömeç, Balıkesir · katılım %83,3GömeçBalıkesirCHP%41,83%46,31MHP%30,47%1,53İYİ Parti%18,26%5,21DEM Parti%3,68%0,58BBP%3,42%0,40Yeniden Refah%0,83%3,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGömeç, Balıkesir · katılım %90,9GömeçBalıkesirKılıçdaroğlu%60,69%48,70Erdoğan%34,67%45,04Sinan Oğan%4,02%5,58Muharrem İnce%0,62%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGömeç, Balıkesir · katılım %87,6GömeçBalıkesirKılıçdaroğlu%64,01%52,26Erdoğan%35,99%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGömeç, Balıkesir · katılım %90,8GömeçBalıkesirCHP%39,09%31,37AK Parti%26,77%33,97İYİ Parti%13,88%14,77Yeşil Sol Parti%6,60%2,01MHP%6,08%8,01TİP%2,02%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gömeç’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gömeç’te oyların %10,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 6,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hacıhüseyinler Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı29,733,5
Hacıoğlu Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı22,434,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%34,9
MHP%34,5
CHP%26,1
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%52,8
Recep Tayyip Erdoğan%32,3
Meral Akşener%9,5
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
CHP%43,5
AK Parti%28,4
İYİ Parti%13,5
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
CHP%55,6
AK Parti%43,2
BTP%0,7
Katılım %87,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,7
Recep Tayyip Erdoğan%34,7
Sinan Oğan%4,0
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%39,1
AK Parti%26,8
İYİ Parti%13,9
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,0
Recep Tayyip Erdoğan%36,0
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
CHP%41,8
MHP%30,5
İYİ Parti%18,3
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gömeç’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Dursunlu Mah.CHP %53,4%94,7
Hacıhüseyinler Mah.İYİ Parti %43,1%97,9
Hacıosman Mah.CHP %39,4%93,7
Hacıoğlu Mah.İYİ Parti %33,6%96,7
Karaağaç Mah.CHP %52,4%76,4
Kemalpaşa Mah.CHP %47,0%81,1
Keremköy Mah.CHP %63,1%81,6
Kobaşlar Mah.BBP %33,3%101,5
Kumgedik Mah.CHP %31,5%102,6
Kuyualan Mah.CHP %45,4%95,8
Mithatpaşa Mah.MHP %35,6%83,0
Ulubeyler Mah.MHP %39,3%93,6
Yaya Mah.CHP %48,9%77,6

Altın sandık

Gömeç’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gömeç’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karaağaç Mah.%52,4
Yaya Mah.%48,9
Kemalpaşa Mah.%47,0
En zayıf
Hacıhüseyinler Mah.%23,1
Ulubeyler Mah.%30,5
Mithatpaşa Mah.%31,1
MHP
En güçlü
Ulubeyler Mah.%39,3
Mithatpaşa Mah.%35,6
Hacıhüseyinler Mah.%32,3
En zayıf
Kemalpaşa Mah.%26,4
Yaya Mah.%27,5
Hacıoğlu Mah.%29,3
İYİ Parti
En güçlü
Hacıhüseyinler Mah.%43,1
Hacıoğlu Mah.%33,6
Ulubeyler Mah.%22,9
En zayıf
Karaağaç Mah.%10,5
Kemalpaşa Mah.%14,0
Yaya Mah.%14,1

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%87,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacıhüseyinler Mah.%97,9
Hacıoğlu Mah.%96,7
Hacıosman Mah.%93,7
Ulubeyler Mah.%93,6
Mithatpaşa Mah.%83,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karaağaç Mah.%76,4
Yaya Mah.%77,6
Kemalpaşa Mah.%81,1
Mithatpaşa Mah.%83,0
Ulubeyler Mah.%93,6

Gömeç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gömeç’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gömeç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,8 oyla CHP kazandı. MHP %30,5 ile ikinci oldu.

Gömeç’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gömeç’te 13.956 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Gömeç’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,7, Recep Tayyip Erdoğan %34,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,0 ile önde çıktı.

Gömeç’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,1, AK Parti %26,8, İYİ Parti %13,9, Yeşil Sol Parti %6,6, MHP %6,1.

Gömeç’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gömeç’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gömeç’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gömeç’te oyların %10,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 6,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Gömeç’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Hacıhüseyinler Mah., Hacıoğlu Mah..

Gömeç’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gömeç’te etkin parti sayısı 3,29; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 11,4 puan.

Gömeç’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 10,3 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 2,9 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 7,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gömeç’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gömeç’te geçersiz oy oranı %5,09 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gömeç’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gömeç’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gömeç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gömeç’te CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Gömeç’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gömeç’teki 13 mahallenin 8 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Gömeç’in altın sandığı hangisi?

Gömeç’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gömeç, Hacıosman Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,93 puan saptı.

Gömeç’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaağaç (%52,4) mahallesinde, en düşük oyu Hacıhüseyinler (%23,1) mahallesinde aldı.

Gömeç’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ulubeyler (%39,3) mahallesinde, en düşük oyu Kemalpaşa (%26,4) mahallesinde aldı.

Gömeç’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacıhüseyinler Mah. (%97,9), en düşük katılım Karaağaç Mah. (%76,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.