Savaştepe Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Savaştepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Savaştepe’de Recep Tayyip Erdoğan %61,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,8
2024 katılım
%90,2
yerel seçim
Seçmen
13.805
2024
Sandık
77
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Savaştepe sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSavaştepe, Balıkesir · katılım %90,2SavaştepeBalıkesirCHP%49,76%46,31AK Parti%43,68%39,06İYİ Parti%4,83%5,21Yeniden Refah%0,76%3,18Zafer Partisi%0,27%1,06BBP%0,21%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSavaştepe, Balıkesir · katılım %92,2SavaştepeBalıkesirErdoğan%57,55%45,04Kılıçdaroğlu%36,68%48,70Sinan Oğan%4,77%5,58Muharrem İnce%1,00%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSavaştepe, Balıkesir · katılım %89,5SavaştepeBalıkesirErdoğan%61,00%47,74Kılıçdaroğlu%39,00%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSavaştepe, Balıkesir · katılım %92,1SavaştepeBalıkesirAK Parti%39,02%33,97CHP%19,84%31,37MHP%16,83%8,01İYİ Parti%16,35%14,77Zafer Partisi%1,22%2,08Yeniden Refah%1,07%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Savaştepe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Savaştepe’de oyların %15,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilhisar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı19,737,2
Hürriyet Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı19,224,0
Cumhuriyet Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı18,618,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,7
CHP%28,4
MHP%24,3
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,9
Muharrem İnce%25,9
Meral Akşener%14,0
Katılım %92,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,6
CHP%20,1
İYİ Parti%17,3
Katılım %92,3
2019 YerelYerel
AK Parti%52,7
İYİ Parti%40,2
BBP%6,2
Katılım %92,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,6
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Sinan Oğan%4,8
Katılım %92,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,0
CHP%19,8
MHP%16,8
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,0
Kemal Kılıçdaroğlu%39,0
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
CHP%49,8
AK Parti%43,7
İYİ Parti%4,8
Katılım %90,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Savaştepe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %61,8%91,2
Ardıçlı Mah.AK Parti %55,2%77,5
Aşağıdanişment Mah.CHP %70,7%93,6
Beyköy Mah.AK Parti %47,8%87,3
Bozalan Mah.AK Parti %53,7%91,0
Cumhuriyet Mah.CHP %52,6%84,9
Deveören Mah.CHP %72,7%88,1
Dikmeler Mah.CHP %53,7%93,3
Esenköy Mah.AK Parti %65,3%95,1
Eğerci Mah.AK Parti %62,3%90,6
Fatih Mah.CHP %54,8%86,7
Güvem Mah.AK Parti %42,7%94,1
Güvemküçüktarla Mah.CHP %53,4%102,0
Hürriyet Mah.CHP %58,8%87,2
Hıdırbalı Mah.CHP %52,9%100,0
Kalemköy Mah.AK Parti %47,1%96,2
Karacalar Mah.CHP %58,7%93,5
Karapınar Mah.AK Parti %67,2%96,1
Karaçam Mah.AK Parti %53,2%90,1
Kocabıyıklar Mah.CHP %50,0%97,8

Altın sandık

Savaştepe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Savaştepe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeşilhisar Mah.%60,8
Hürriyet Mah.%58,8
Karacalar Mah.%58,7
En zayıf
Sarıbeyler Mah.%52,3
Cumhuriyet Mah.%52,6
İstiklal Mah.%53,9
AK Parti
En güçlü
Sarıbeyler Mah.%42,8
İstiklal Mah.%41,9
Fatih Mah.%39,8
En zayıf
Yeşilhisar Mah.%30,7
Hürriyet Mah.%37,3
Karacalar Mah.%38,3

Seçime katılım

2024 Yerel%90,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%92,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilhisar Mah.%95,6
Karacalar Mah.%93,5
Sarıbeyler Mah.%89,8
Zafer Mah.%89,5
İstiklal Mah.%89,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%84,9
Fatih Mah.%86,7
Hürriyet Mah.%87,2
İstiklal Mah.%89,3
Zafer Mah.%89,5

Savaştepe seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Savaştepe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Savaştepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu.

Savaştepe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Savaştepe’de 13.805 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 77 sandıkta kullanıldı.

Savaştepe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,5, Kemal Kılıçdaroğlu %36,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,0 ile önde çıktı.

Savaştepe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,0, CHP %19,8, MHP %16,8, İYİ Parti %16,4, Zafer Partisi %1,2.

Savaştepe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Savaştepe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Savaştepe’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Savaştepe’de oyların %15,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Savaştepe’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilhisar Mah., Hürriyet Mah., Cumhuriyet Mah..

Savaştepe’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Savaştepe’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,1 puan.

Savaştepe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 6,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Savaştepe’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Savaştepe’de geçersiz oy oranı %5,45 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Savaştepe’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Savaştepe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Savaştepe hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Savaştepe’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Savaştepe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Savaştepe’deki 50 mahallenin 28 tanesinde AK Parti, 22 tanesinde CHP birinci çıktı.

Savaştepe’nin altın sandığı hangisi?

Savaştepe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Savaştepe, Cumhuriyet Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Savaştepe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşilhisar (%60,8) mahallesinde, en düşük oyu Sarıbeyler (%52,3) mahallesinde aldı.

Savaştepe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarıbeyler (%42,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilhisar (%30,7) mahallesinde aldı.

Savaştepe’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilhisar Mah. (%95,6), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%84,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.