Kepsut Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kepsut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %31,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kepsut’ta Recep Tayyip Erdoğan %72,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,5
2024 katılım
%90,6
yerel seçim
Seçmen
16.740
2024
Sandık
89
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kepsut sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKepsut, Balıkesir · katılım %90,6KepsutBalıkesirAK Parti%50,48%39,06Yeniden Refah%31,00%3,18CHP%16,18%46,31BBP%0,61%0,40Zafer Partisi%0,59%1,06DEVA%0,40%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKepsut, Balıkesir · katılım %94,2KepsutBalıkesirErdoğan%68,81%45,04Kılıçdaroğlu%25,95%48,70Sinan Oğan%4,31%5,58Muharrem İnce%0,94%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKepsut, Balıkesir · katılım %92,2KepsutBalıkesirErdoğan%72,26%47,74Kılıçdaroğlu%27,74%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKepsut, Balıkesir · katılım %94,2KepsutBalıkesirAK Parti%55,23%33,97CHP%15,19%31,37İYİ Parti%11,52%14,77MHP%9,04%8,01Yeniden Refah%2,46%2,08Zafer Partisi%1,30%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kepsut’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kepsut’ta oyların %32,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 19,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Eşeler Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah63,024,9
Yenice Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah43,94,6
Kasapzade Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah41,84,2
Camiiatik Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah39,76,3
Hotaşlar Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah37,62,5
İhsaniye Mah.Millet İttifakı → AK Parti37,26,1
Camiicedit Mah.Millet İttifakı → AK Parti33,017,6
Saraç Mah.Millet İttifakı → AK Parti26,07,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,4
MHP%27,2
CHP%7,5
Katılım %95,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Muharrem İnce%17,6
Meral Akşener%11,7
Katılım %93,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,3
İYİ Parti%13,8
CHP%12,0
Katılım %93,8
2019 YerelYerel
AK Parti%58,8
İYİ Parti%37,7
BBP%2,1
Katılım %91,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,8
Kemal Kılıçdaroğlu%26,0
Sinan Oğan%4,3
Katılım %94,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,2
CHP%15,2
İYİ Parti%11,5
Katılım %94,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Kemal Kılıçdaroğlu%27,7
Katılım %92,2
2024 YerelYerel
AK Parti%50,5
Yeniden Refah%31,0
CHP%16,2
Katılım %90,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kepsut’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetölen Mah.AK Parti %81,5%98,6
Akçakertil Mah.AK Parti %37,7%96,6
Akçaköy Mah.AK Parti %55,6%97,9
Alagüney Mah.AK Parti %74,0%103,9
Armutlu Mah.AK Parti %40,5%86,6
Balikesir L Tipi Kapali Cezaevi Mah.CHP %68,4%7,8
Bağtepe Mah.Yeniden Refah %52,9%91,4
Bektaşlar Mah.CHP %42,0%95,5
Beyköy Mah.AK Parti %58,4%92,8
Bükdere Mah.AK Parti %72,4%93,9
Büyükkatrancı Mah.AK Parti %73,9%100,9
Camiiatik Mah.Yeniden Refah %38,5%92,5
Camiicedit Mah.AK Parti %47,2%81,2
Dalköy Mah.AK Parti %74,7%101,1
Danahisar Mah.AK Parti %60,4%94,3
Darıçukuru Mah.AK Parti %63,4%96,2
Dedekaşı Mah.AK Parti %69,2%92,2
Dereli Mah.AK Parti %68,0%97,4
Dombaydere Mah.AK Parti %57,1%112,1
Durak Mah.AK Parti %73,1%93,1

Altın sandık

Kepsut’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kepsut’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bükdere Mah.%72,4
İsaalan Mah.%72,1
Serçeören Mah.%72,1
En zayıf
Eşeler Mah.%31,6
Camiiatik Mah.%32,3
Hotaşlar Mah.%32,3
Yeniden Refah
En güçlü
Eşeler Mah.%56,5
Yenice Mah.%42,1
Kasapzade Mah.%40,2
En zayıf
Gökköy Mah.%17,9
Bükdere Mah.%19,5
İsaalan Mah.%20,3
CHP
En güçlü
Saraç Mah.%32,9
Hotaşlar Mah.%29,0
Camiiatik Mah.%28,1
En zayıf
Serçeören Mah.%5,3
Bükdere Mah.%5,4
Beyköy Mah.%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%90,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%94,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sayacık Mah.%97,7
Serçeören Mah.%97,5
Eşeler Mah.%95,8
Gökköy Mah.%95,6
Bükdere Mah.%93,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camiicedit Mah.%81,2
Kasapzade Mah.%85,4
Yenice Mah.%86,3
İhsaniye Mah.%87,2
İsaalan Mah.%89,8

Kepsut seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kepsut’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kepsut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %31,0 ile ikinci oldu.

Kepsut’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kepsut’ta 16.740 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 89 sandıkta kullanıldı.

Kepsut’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,8, Kemal Kılıçdaroğlu %25,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,3 ile önde çıktı.

Kepsut’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,2, CHP %15,2, İYİ Parti %11,5, MHP %9,0, Yeniden Refah %2,5.

Kepsut’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kepsut’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kepsut’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kepsut’ta oyların %32,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 19,7 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Kepsut’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Eşeler Mah., Yenice Mah., Kasapzade Mah..

Kepsut’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kepsut’ta etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 19,5 puan.

Kepsut’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,3 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 5,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kepsut’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kepsut’ta geçersiz oy oranı %6,5 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kepsut’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kepsut’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kepsut hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kepsut’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kepsut’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kepsut’taki 70 mahallenin 60 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde Yeniden Refah, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kepsut’un altın sandığı hangisi?

Kepsut’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kepsut, Camiicedit Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,94 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,91 puan sapmayla verdi.

Kepsut’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bükdere (%72,4) mahallesinde, en düşük oyu Eşeler (%31,6) mahallesinde aldı.

Kepsut’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Eşeler (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Gökköy (%17,9) mahallesinde aldı.

Kepsut’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sayacık Mah. (%97,7), en düşük katılım Camiicedit Mah. (%81,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.