Erdek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Erdek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erdek’te Kemal Kılıçdaroğlu %65,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%62,6
2024 katılım
%79,2
yerel seçim
Seçmen
27.093
2024
Sandık
92
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erdek sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErdek, Balıkesir · katılım %79,2ErdekBalıkesirCHP%62,57%46,31AK Parti%31,95%39,06İYİ Parti%3,08%5,21Zafer Partisi%1,00%1,06Yeniden Refah%0,52%3,18BBP%0,34%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErdek, Balıkesir · katılım %88,7ErdekBalıkesirKılıçdaroğlu%63,08%48,70Erdoğan%33,11%45,04Sinan Oğan%3,30%5,58Muharrem İnce%0,51%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErdek, Balıkesir · katılım %86,3ErdekBalıkesirKılıçdaroğlu%65,49%52,26Erdoğan%34,51%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErdek, Balıkesir · katılım %88,8ErdekBalıkesirCHP%45,69%31,37AK Parti%25,35%33,97İYİ Parti%14,15%14,77MHP%6,38%8,01Zafer Partisi%1,41%2,08TİP%1,28%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erdek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erdek’te oyların %15,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 12,1 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Narlı Mah.AK Parti → CHP25,544,5
Alaettin Mah.AK Parti → CHP20,027,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,4
AK Parti%36,0
MHP%10,9
Katılım %88,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%58,7
Recep Tayyip Erdoğan%33,0
Meral Akşener%6,5
Katılım %89,3
2018 MVMilletvekili
CHP%50,2
AK Parti%29,6
İYİ Parti%11,2
Katılım %89,3
2019 YerelYerel
CHP%52,0
AK Parti%45,7
Saadet%1,1
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,1
Sinan Oğan%3,3
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
CHP%45,7
AK Parti%25,4
İYİ Parti%14,2
Katılım %88,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,5
Recep Tayyip Erdoğan%34,5
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
CHP%62,6
AK Parti%32,0
İYİ Parti%3,1
Katılım %79,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erdek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alaettin Mah.CHP %61,0%81,8
Atatürk Mah.CHP %57,5%81,0
Aşağıyapıcı Mah.CHP %57,1%88,1
Ballıpınar Mah.CHP %68,3%91,4
Balıklı Mah.CHP %55,8%88,8
Belkıs Mah.CHP %68,2%96,9
Doğanlar Mah.AK Parti %50,2%89,7
Halitpaşa Mah.CHP %72,5%74,2
Hamamlı Mah.CHP %60,6%85,1
Harmanlı Mah.CHP %73,0%86,2
Karşıyaka Mah.CHP %61,0%75,2
Kestanelik Mah.AK Parti %60,1%64,7
Narlı Mah.CHP %70,4%82,9
Ocaklar Mah.CHP %74,5%79,3
Ormanlı Mah.CHP %66,9%86,7
Paşalimanı Mah.CHP %79,4%88,5
Poyrazlı Mah.CHP %65,1%73,3
Sahil Mah.CHP %77,8%61,2
Tatlısu Mah.CHP %60,2%79,5
Turan Mah.AK Parti %59,9%85,1

Altın sandık

Erdek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erdek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sahil Mah.%77,8
Yukarıyapıcı Mah.%75,1
Ocaklar Mah.%74,5
En zayıf
Çakıl Mah.%17,2
Turan Mah.%37,9
Doğanlar Mah.%47,3
AK Parti
En güçlü
Çakıl Mah.%75,9
Turan Mah.%59,9
Doğanlar Mah.%50,2
En zayıf
Sahil Mah.%18,0
Yukarıyapıcı Mah.%19,9
Ocaklar Mah.%21,3

Seçime katılım

2024 Yerel%79,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıyapıcı Mah.%92,4
Ballıpınar Mah.%91,4
Doğanlar Mah.%89,7
Harmanlı Mah.%86,2
Turan Mah.%85,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sahil Mah.%61,2
Zeytinli Mah.%71,3
Halitpaşa Mah.%74,2
Karşıyaka Mah.%75,2
Yalı Mah.%77,7

Erdek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erdek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erdek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.

Erdek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erdek’te 27.093 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 92 sandıkta kullanıldı.

Erdek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,1, Recep Tayyip Erdoğan %33,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,5 ile önde çıktı.

Erdek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %45,7, AK Parti %25,4, İYİ Parti %14,2, MHP %6,4, Zafer Partisi %1,4.

Erdek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erdek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Erdek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erdek’te oyların %15,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Erdek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Narlı Mah., Alaettin Mah..

Erdek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erdek’te etkin parti sayısı 2,02; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,6 puan.

Erdek’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Erdek’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Erdek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erdek’te geçersiz oy oranı %3,66 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Erdek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erdek’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Erdek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erdek’te CHP 5 kez birinci oldu.

Erdek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erdek’teki 28 mahallenin 23 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Erdek’in altın sandığı hangisi?

Erdek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erdek, Yalı Mah., 1079 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Erdek’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sahil (%77,8) mahallesinde, en düşük oyu Çakıl (%17,2) mahallesinde aldı.

Erdek’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çakıl (%75,9) mahallesinde, en düşük oyu Sahil (%18,0) mahallesinde aldı.

Erdek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıyapıcı Mah. (%92,3), en düşük katılım Sahil Mah. (%61,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.