Bilecik Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Bilecik Belediye Başkanlığını 2024’te %48,9 oyla CHP kazandı. Bilecik’te 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bilecik’te Recep Tayyip Erdoğan %53,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%33,5
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
169.009
2024
Sandık
700
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Bilecik seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
140
Kayıtlı seçmen
46.418
Kullanılan oy
37.056
Katılım
%79,83
Geçerli oy
35.691
Geçersiz oy
1.365 (%3,7)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %48,88
    17.447 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %34,54
    12.328 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3Yeniden Refah
    %7,21
    2.575 oy
    Türkiye %6,8
  4. 4İYİ Parti
    %2,86
    1.020 oy
    Türkiye %4,6
  5. 5Zafer Partisi
    %1,56
    555 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6BBP
    %1,04
    370 oy
    Türkiye %1,2
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Bilecik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bilecik’te oyların %16,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,9 puan.

3 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
SöğütAK Parti → MHP44,30,2
OsmaneliİYİ Parti (aynı)31,71,2
PazaryeriAK Parti (aynı)25,70,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,5
MHP%30,9
CHP%21,9
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,4
Muharrem İnce%32,1
Meral Akşener%13,2
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,4
CHP%28,3
İYİ Parti%14,3
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%36,8
CHP%33,4
MHP%15,3
Katılım %89,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Sinan Oğan%8,1
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
CHP%26,6
İYİ Parti%12,3
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,5
Kemal Kılıçdaroğlu%46,5
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
CHP%33,5
AK Parti%27,3
İYİ Parti%13,3
Katılım %84,1

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bilecik’teki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BozüyükCHP %35,5%82,8
GölpazarıAK Parti %45,4%84,3
MerkezCHP %48,9%79,8
OsmaneliİYİ Parti %41,5%83,7
PazaryeriAK Parti %28,9%86,1
SöğütMHP %28,7%84,5
YenipazarMHP %61,0%90,5
İnhisarAK Parti %42,9%87,2

Altın sandık

Bilecik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bilecik’te en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez%48,9
Gölpazarı%45,1
İnhisar%36,1
En zayıf
Söğüt%13,3
Osmaneli%23,1
Pazaryeri%27,2
AK Parti
En güçlü
Gölpazarı%45,4
İnhisar%42,9
Merkez%34,5
En zayıf
Yenipazar%6,3
Bozüyük%21,7
Pazaryeri%28,9
İYİ Parti
En güçlü
Osmaneli%41,5
Bozüyük%27,8
Söğüt%19,2
En zayıf
Yenipazar%1,1
Pazaryeri%1,3
Gölpazarı%2,3

Seçime katılım

2024 Yerel%84,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%89,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Yenipazar%90,5
İnhisar%87,2
Pazaryeri%86,1
Söğüt%84,5
Gölpazarı%84,3
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%79,8
Bozüyük%82,8
Osmaneli%83,7
Gölpazarı%84,3
Söğüt%84,5

Bilecik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bilecik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bilecik Belediye Başkanlığını 2024’te %48,9 oyla CHP kazandı. Bilecik’te 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,5 oyla CHP kazandı.

Bilecik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bilecik’te 169.009 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 700 sandıkta kullanıldı.

Bilecik’te 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 17.447 oy (%48,9); AK Parti 12.328 oy (%34,5); Yeniden Refah 2.575 oy (%7,2); İYİ Parti 1.020 oy (%2,9). Toplam 35.691 geçerli oy kullanıldı.

Bilecik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,9, Kemal Kılıçdaroğlu %41,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,5 ile önde çıktı.

Bilecik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,7, CHP %26,6, İYİ Parti %12,3, MHP %10,2, Yeniden Refah %3,3.

Bilecik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bilecik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Bilecik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bilecik’te oyların %16,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,9 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Bilecik’te salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Söğüt, Osmaneli, Pazaryeri.

Bilecik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bilecik’te etkin parti sayısı 4,35; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,3 puan.

Bilecik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bilecik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bilecik’te geçersiz oy oranı %4,14 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Bilecik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bilecik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bilecik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bilecik’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Bilecik’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bilecik’teki 8 ilçenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bilecik’in altın sandığı hangisi?

Bilecik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bozüyük, Yediler Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,78 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,09 puan sapmayla verdi.

Bilecik’te CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%48,9) ilçesinde, en düşük oyu Söğüt (%13,3) ilçesinde aldı.

Bilecik’te AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gölpazarı (%45,4) ilçesinde, en düşük oyu Yenipazar (%6,3) ilçesinde aldı.

Bilecik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenipazar (%90,5), en düşük katılım Merkez (%79,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bilecik ilçelerinin seçim sonuçları

Bilecik milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Bilecik partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.