Adaklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Adaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla MHP kazandı. CHP %29,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 21,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Adaklı’da Recep Tayyip Erdoğan %64,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%50,1
2024 katılım
%81,7
yerel seçim
Seçmen
2.725
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Adaklı sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAdaklı, Bingöl · katılım %81,7AdaklıBingölMHP%50,15%1,67CHP%29,27%3,63AK Parti%16,68%34,83Yeniden Refah%1,71%21,35DEM Parti%0,98%18,12İYİ Parti%0,34%0,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAdaklı, Bingöl · katılım %79,5AdaklıBingölErdoğan%62,00%65,08Kılıçdaroğlu%33,97%32,53Sinan Oğan%3,57%2,00Muharrem İnce%0,46%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAdaklı, Bingöl · katılım %78,5AdaklıBingölErdoğan%64,17%68,08Kılıçdaroğlu%35,83%31,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAdaklı, Bingöl · katılım %79,4AdaklıBingölAK Parti%47,62%39,41Yeşil Sol Parti%25,12%25,13MHP%6,62%13,81Yeniden Refah%6,62%10,36CHP%6,37%5,31İYİ Parti%2,66%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Adaklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Adaklı’da oyların %31,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 17,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,8
Saadet%42,6
BDP%4,6
Katılım %87,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Muharrem İnce%15,2
Selahattin Demirtaş%14,8
Katılım %82,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,7
HDP%25,2
MHP%4,6
Katılım %82,3
2019 YerelYerel
AK Parti%29,1
MHP%28,4
Saadet%25,6
Katılım %80,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Kemal Kılıçdaroğlu%34,0
Sinan Oğan%3,6
Katılım %79,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,6
Yeşil Sol Parti%25,1
MHP%6,6
Katılım %79,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,2
Kemal Kılıçdaroğlu%35,8
Katılım %78,5
2024 YerelYerel
MHP%50,2
CHP%29,3
AK Parti%16,7
Katılım %81,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Adaklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afet Konutları Mah.MHP %55,3%83,8
Arıca Mah.MHP %57,6%87,5
Demiroluk Mah.CHP %46,3%83,0
Döşlüce Mah.MHP %54,6%82,5
Güngörsün Mah.CHP %84,8%93,7
Merkez Mah.MHP %61,6%74,3
Yeşiltepe Mah.MHP %61,4%90,2

Altın sandık

Adaklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%81,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,5 / TR %84,1
2019 Yerel%80,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güngörsün Mah.%93,7
Afet Konutları Mah.%83,8
Merkez Mah.%74,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%74,3
Afet Konutları Mah.%83,8
Güngörsün Mah.%93,7

Adaklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Adaklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Adaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla MHP kazandı. CHP %29,3 ile ikinci oldu.

Adaklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Adaklı’da 2.725 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Adaklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0, Kemal Kılıçdaroğlu %34,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2 ile önde çıktı.

Adaklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,6, Yeşil Sol Parti %25,1, MHP %6,6, Yeniden Refah %6,6, CHP %6,4.

Adaklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Adaklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Adaklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Adaklı’da oyların %31,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 17,1 puan.

Adaklı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Adaklı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Adaklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Adaklı’da etkin parti sayısı 2,74; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 20,9 puan.

Adaklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Adaklı’da geçersiz oy oranı %7,91 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Adaklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Adaklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Adaklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Adaklı’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Adaklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Adaklı’daki 7 mahallenin 5 tanesinde MHP, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Adaklı’nın altın sandığı hangisi?

Adaklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Adaklı, Afet Konutları Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,23 puan saptı.

Adaklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güngörsün Mah. (%93,7), en düşük katılım Merkez Mah. (%74,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.