Bingöl Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Bingöl’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %19,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bingöl’de Recep Tayyip Erdoğan %68,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%33,2
2024 katılım
%68,0
yerel seçim
Seçmen
198.445
2024
Sandık
806
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bingöl sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiBingöl · katılım %68,0BingölTürkiyeAK Parti%33,17%35,57DEM Parti%19,87%5,72Yeniden Refah%17,22%6,21HÜDA PAR%12,35%0,55DEVA%4,92%0,33CHP%4,40%37,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBingöl · katılım %78,7BingölTürkiyeErdoğan%65,08%49,52Kılıçdaroğlu%32,53%44,88Sinan Oğan%2,00%5,17Muharrem İnce%0,39%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBingöl · katılım %74,6BingölTürkiyeErdoğan%68,08%52,18Kılıçdaroğlu%31,92%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBingöl · katılım %78,7BingölTürkiyeAK Parti%39,41%35,39Yeşil Sol Parti%25,13%8,85MHP%13,81%10,00Yeniden Refah%10,36%2,79CHP%5,31%25,22İYİ Parti%2,01%9,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bingöl’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bingöl’de oyların %37,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 5,8 puan.

1 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
AdaklıAK Parti (aynı)34,32,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,2
BDP%21,7
Saadet%9,4
Katılım %83,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Selahattin Demirtaş%23,5
Muharrem İnce%6,9
Katılım %81,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,9
HDP%27,1
MHP%5,8
Katılım %81,2
2019 YerelYerel
AK Parti%48,8
HDP%23,9
MHP%18,9
Katılım %76,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,5
Sinan Oğan%2,0
Katılım %78,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,4
Yeşil Sol Parti%25,1
MHP%13,8
Katılım %78,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%31,9
Katılım %74,6
2024 YerelYerel
AK Parti%33,2
DEM Parti%19,9
Yeniden Refah%17,2
Katılım %68,0

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bingöl’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AdaklıMHP %50,2%81,7
GençYeniden Refah %37,6%69,5
KarlıovaAK Parti %32,8%76,5
KiğıAK Parti %53,4%76,0
MerkezAK Parti %33,7%59,6
SolhanAK Parti %40,8%68,1
YayladereAK Parti %48,1%74,4
YedisuİYİ Parti %30,2%83,6

Altın sandık

Bingöl’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bingöl’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kiğı%53,4
Yayladere%48,1
Solhan%40,8
En zayıf
Adaklı%16,7
Karlıova%32,8
Merkez%33,7
DEM Parti
En güçlü
Merkez%25,9
Karlıova%15,9
Genç%7,4
En zayıf
Kiğı%0,9
Adaklı%1,0
Yedisu%2,2
Yeniden Refah
En güçlü
Genç%37,6
Merkez%21,2
Karlıova%18,6
En zayıf
Yayladere%1,3
Adaklı%1,7
Solhan%7,3

Seçime katılım

2024 Yerel%68,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,6 / TR %84,1
2019 Yerel%76,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Yedisu%83,6
Adaklı%81,7
Karlıova%76,5
Kiğı%76,0
Yayladere%74,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%59,6
Solhan%68,1
Genç%69,5
Yayladere%74,4
Kiğı%76,0

Bingöl seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bingöl’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bingöl’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %19,9 ile ikinci oldu.

Bingöl’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de 198.445 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 806 sandıkta kullanıldı.

Bingöl’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,1, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1 ile önde çıktı.

Bingöl’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,4, Yeşil Sol Parti %25,1, MHP %13,8, Yeniden Refah %10,4, CHP %5,3.

Bingöl’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bingöl’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bingöl’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bingöl’de oyların %37,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,8 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Bingöl’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Adaklı.

Bingöl’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de etkin parti sayısı 4,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 13,3 puan.

Bingöl’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 4,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bingöl’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bingöl’de geçersiz oy oranı %9,9 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Bingöl’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bingöl’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Bingöl hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bingöl’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Bingöl’ün ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bingöl’deki 8 ilçenin 5 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bingöl’ün altın sandığı hangisi?

Bingöl’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yeşilyurt Mah., 1256 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

Bingöl’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kiğı (%53,4) ilçesinde, en düşük oyu Adaklı (%16,7) ilçesinde aldı.

Bingöl’de DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Merkez (%25,9) ilçesinde, en düşük oyu Kiğı (%0,9) ilçesinde aldı.

Bingöl’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yedisu (%83,6), en düşük katılım Merkez (%59,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.