Solhan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Solhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. DEVA %37,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Solhan’da Recep Tayyip Erdoğan %81,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,8
2024 katılım
%68,1
yerel seçim
Seçmen
13.295
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Solhan sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSolhan, Bingöl · katılım %68,1SolhanBingölAK Parti%40,76%34,83DEVA%37,89%6,78Yeniden Refah%7,34%21,35HÜDA PAR%6,46%10,52DEM Parti%5,00%18,12CHP%1,06%3,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSolhan, Bingöl · katılım %77,9SolhanBingölErdoğan%78,21%65,08Kılıçdaroğlu%19,78%32,53Sinan Oğan%1,53%2,00Muharrem İnce%0,48%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSolhan, Bingöl · katılım %74,7SolhanBingölErdoğan%81,32%68,08Kılıçdaroğlu%18,68%31,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSolhan, Bingöl · katılım %77,9SolhanBingölAK Parti%50,04%39,41MHP%14,51%13,81Yeşil Sol Parti%14,32%25,13Yeniden Refah%11,51%10,36CHP%4,71%5,31ittifak)%1,29%1,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Solhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Solhan’da oyların %52,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEVA lehine 35,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → DEVA55,02,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,6
Saadet%27,6
BDP%7,0
Katılım %82,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,2
Selahattin Demirtaş%13,1
Muharrem İnce%3,3
Katılım %80,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,8
HDP%14,6
MHP%5,3
Katılım %80,6
2019 YerelYerel
AK Parti%56,6
MHP%17,7
Saadet%17,5
Katılım %77,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,2
Kemal Kılıçdaroğlu%19,8
Sinan Oğan%1,5
Katılım %77,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
MHP%14,5
Yeşil Sol Parti%14,3
Katılım %77,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,3
Kemal Kılıçdaroğlu%18,7
Katılım %74,7
2024 YerelYerel
AK Parti%40,8
DEVA%37,9
Yeniden Refah%7,3
Katılım %68,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Solhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Boğlan Mah.AK Parti %43,0%75,7
Halime Pınar Mah.AK Parti %44,6%73,8
Karsiyaka Mah.AK Parti %59,2%88,9
Kultur Mah.DEVA %53,4%84,7
Merkez Mah.DEVA %45,6%80,5
Yeni Mah.DEVA %40,5%63,3
Yeşilova Mah.AK Parti %42,6%69,9

Altın sandık

Solhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Solhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karsiyaka Mah.%59,2
Halime Pınar Mah.%44,6
Merkez Mah.%44,4
En zayıf
Yeni Mah.%37,9
Kultur Mah.%40,3
Yeşilova Mah.%42,6
DEVA
En güçlü
Kultur Mah.%53,4
Merkez Mah.%45,6
Yeni Mah.%40,5
En zayıf
Halime Pınar Mah.%34,9
Boğlan Mah.%35,5
Yeşilova Mah.%36,2
Yeniden Refah
En güçlü
Halime Pınar Mah.%11,4
Merkez Mah.%9,8
Yeşilova Mah.%7,0
En zayıf
Karsiyaka Mah.%2,8
Boğlan Mah.%5,5
Kultur Mah.%5,9

Seçime katılım

2024 Yerel%68,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,7 / TR %84,1
2019 Yerel%77,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karsiyaka Mah.%88,9
Kultur Mah.%84,7
Merkez Mah.%80,5
Boğlan Mah.%75,7
Halime Pınar Mah.%73,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%63,3
Yeşilova Mah.%69,9
Halime Pınar Mah.%73,8
Boğlan Mah.%75,7
Merkez Mah.%80,5

Solhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Solhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Solhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. DEVA %37,9 ile ikinci oldu.

Solhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Solhan’da 13.295 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Solhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2, Kemal Kılıçdaroğlu %19,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,3 ile önde çıktı.

Solhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,0, MHP %14,5, Yeşil Sol Parti %14,3, Yeniden Refah %11,5, CHP %4,7.

Solhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Solhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Solhan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Solhan’da oyların %52,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEVA lehine 35,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Solhan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah..

Solhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Solhan’da etkin parti sayısı 3,11; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEVA arasındaki fark 2,9 puan.

Solhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,8 puan daha yüksek; DEVA oyu ortalama 2,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Solhan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Solhan’da geçersiz oy oranı %8,94 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Solhan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Solhan’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Solhan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Solhan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Solhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Solhan’daki 7 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Solhan’ın altın sandığı hangisi?

Solhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Solhan, Yeşilova Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Solhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karsiyaka (%59,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%37,9) mahallesinde aldı.

Solhan’da DEVA en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEVA en yüksek oyu Kultur (%53,4) mahallesinde, en düşük oyu Halime Pınar (%34,9) mahallesinde aldı.

Solhan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karsiyaka Mah. (%88,9), en düşük katılım Yeni Mah. (%63,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.