Yedisu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yedisu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,2 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yedisu’da Kemal Kılıçdaroğlu %69,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%30,2
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
1.103
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yedisu sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYedisu, Bingöl · katılım %83,6YedisuBingölİYİ Parti%30,18%0,71MHP%29,27%1,67BBP%18,11%0,21CHP%11,05%3,63Yeniden Refah%7,86%21,35DEM Parti%2,16%18,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYedisu, Bingöl · katılım %88,3YedisuBingölKılıçdaroğlu%69,48%32,53Erdoğan%28,13%65,08Sinan Oğan%2,02%2,00Muharrem İnce%0,36%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYedisu, Bingöl · katılım %90,2YedisuBingölKılıçdaroğlu%69,18%31,92Erdoğan%30,82%68,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYedisu, Bingöl · katılım %88,2YedisuBingölYeşil Sol Parti%37,39%25,13CHP%22,53%5,31AK Parti%16,98%39,41MHP%10,31%13,81İYİ Parti%6,50%2,01Yeniden Refah%1,80%10,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yedisu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yedisu’da oyların %30,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 24,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.Cumhur İttifakı (aynı)43,90,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,5
CHP%45,7
BDP%2,8
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%58,5
Recep Tayyip Erdoğan%31,2
Selahattin Demirtaş%8,4
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
HDP%47,2
AK Parti%25,8
CHP%15,9
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
MHP%43,0
AK Parti%34,6
CHP%21,6
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,5
Recep Tayyip Erdoğan%28,1
Sinan Oğan%2,0
Katılım %88,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%37,4
CHP%22,5
AK Parti%17,0
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,2
Recep Tayyip Erdoğan%30,8
Katılım %90,2
2024 YerelYerel
İYİ Parti%30,2
MHP%29,3
BBP%18,1
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yedisu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Döşengi Mah.MHP %53,4%88,1
Kabaoluk Mah.İYİ Parti %37,3%91,3
Koşan Mah.CHP %34,6%128,6
Merkez Mah.İYİ Parti %34,5%78,3
Yeni Mah.MHP %49,5%88,0

Altın sandık

Yedisu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,2 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%78,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%78,3

Yedisu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yedisu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yedisu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,2 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu.

Yedisu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yedisu’da 1.103 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Yedisu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,5, Recep Tayyip Erdoğan %28,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2 ile önde çıktı.

Yedisu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %37,4, CHP %22,5, AK Parti %17,0, MHP %10,3, İYİ Parti %6,5.

Yedisu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yedisu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yedisu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yedisu’da oyların %30,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 24,9 puan.

Yedisu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah..

Yedisu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yedisu’da etkin parti sayısı 4,38; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 0,9 puan.

Yedisu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yedisu’da geçersiz oy oranı %4,77 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yedisu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yedisu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yedisu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yedisu’da AK Parti 1 kez, HDP 1 kez, MHP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Yedisu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yedisu’daki 5 mahallenin 2 tanesinde MHP, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Yedisu’nun altın sandığı hangisi?

Yedisu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yedisu, Merkez Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,75 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,78 puan sapmayla verdi.

Yedisu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.