Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %25,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %68,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%33,7
2024 katılım
%59,6
yerel seçim
Seçmen
85.745
2024
Sandık
257
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Bingöl · katılım %59,6MerkezBingölAK Parti%33,69%34,83DEM Parti%25,85%18,12Yeniden Refah%21,22%21,35HÜDA PAR%11,56%10,52CHP%2,37%3,63DEVA%2,03%6,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Bingöl · katılım %79,9MerkezBingölErdoğan%65,46%65,08Kılıçdaroğlu%32,23%32,53Sinan Oğan%1,97%2,00Muharrem İnce%0,34%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Bingöl · katılım %75,2MerkezBingölErdoğan%68,13%68,08Kılıçdaroğlu%31,87%31,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Bingöl · katılım %79,9MerkezBingölAK Parti%38,28%39,41Yeşil Sol Parti%25,05%25,13MHP%13,86%13,81Yeniden Refah%12,06%10,36CHP%4,95%5,31İYİ Parti%1,97%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %37,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 13,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnalı Mah.Cumhur İttifakı (aynı)40,54,2
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → DEM Parti37,53,7
Yenişehir Mah.Cumhur İttifakı → DEM Parti36,02,0
Saray Mah.Cumhur İttifakı (aynı)35,94,8
Bahçelievler Mah.Cumhur İttifakı → DEM Parti33,76,9
Simani Mah.Cumhur İttifakı (aynı)33,60,6
Mirzan Mah.Cumhur İttifakı (aynı)33,20,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,3
BDP%25,9
Saadet%8,7
Katılım %84,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,5
Selahattin Demirtaş%23,6
Muharrem İnce%5,7
Katılım %81,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,6
HDP%26,6
MHP%5,5
Katılım %81,7
2019 YerelYerel
AK Parti%38,6
HDP%30,4
MHP%27,0
Katılım %72,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,2
Sinan Oğan%2,0
Katılım %79,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,3
Yeşil Sol Parti%25,1
MHP%13,9
Katılım %79,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%31,9
Katılım %75,2
2024 YerelYerel
AK Parti%33,7
DEM Parti%25,9
Yeniden Refah%21,2
Katılım %59,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.DEM Parti %35,3%61,5
Karşıyaka Mah.AK Parti %35,6%69,1
Kültür Mah.AK Parti %33,3%56,1
Mirzan Mah.AK Parti %32,4%59,6
Recep Tayyip Erdoğan Mah.AK Parti %33,3%57,5
Saray Mah.AK Parti %33,5%61,2
Selahaddin-i Eyyubi Mah.AK Parti %36,0%60,7
Simani Mah.AK Parti %32,6%59,9
Yeni Mah.DEM Parti %32,1%58,8
Yenişehir Mah.DEM Parti %31,3%59,1
Yeşilyurt Mah.AK Parti %37,4%59,9
İnalı Mah.AK Parti %30,8%61,7
İnönü Mah.AK Parti %37,4%65,3
İçmeler Mah.AK Parti %33,1%64,7
Şehit Mustafa Gündoğdu Mah.AK Parti %39,8%57,0

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Şehit Mustafa Gündoğdu Mah.%39,8
İnönü Mah.%37,4
Yeşilyurt Mah.%37,4
En zayıf
Bahçelievler Mah.%28,4
Yeni Mah.%28,4
Yenişehir Mah.%29,3
DEM Parti
En güçlü
Bahçelievler Mah.%35,3
Mirzan Mah.%32,2
Yeni Mah.%32,1
En zayıf
İçmeler Mah.%13,8
Şehit Mustafa Gündoğdu Mah.%18,5
İnönü Mah.%20,2
Yeniden Refah
En güçlü
İçmeler Mah.%23,7
İnönü Mah.%23,4
Yenişehir Mah.%23,3
En zayıf
Simani Mah.%16,8
Bahçelievler Mah.%18,7
Saray Mah.%19,3

Seçime katılım

2024 Yerel%59,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,2 / TR %84,1
2019 Yerel%72,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%69,1
İnönü Mah.%65,3
İçmeler Mah.%64,7
İnalı Mah.%61,7
Bahçelievler Mah.%61,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kültür Mah.%56,1
Şehit Mustafa Gündoğdu Mah.%57,0
Recep Tayyip Erdoğan Mah.%57,5
Yeni Mah.%58,8
Yenişehir Mah.%59,1

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %25,9 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 85.745 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 257 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,3, Yeşil Sol Parti %25,1, MHP %13,9, Yeniden Refah %12,1, CHP %5,0.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %37,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 13,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları İnalı Mah., Yeni Mah., Yenişehir Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 4,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 7,8 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %9,48 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 15 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kültür Mah., 1064 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şehit Mustafa Gündoğdu (%39,8) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%28,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Bahçelievler (%35,3) mahallesinde, en düşük oyu İçmeler (%13,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %59,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karşıyaka Mah. (%69,1), en düşük katılım Kültür Mah. (%56,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.