Kiğı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kiğı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kiğı’da Kemal Kılıçdaroğlu %59,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,4
2024 katılım
%76,0
yerel seçim
Seçmen
2.193
2024
Sandık
8
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kiğı sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKiğı, Bingöl · katılım %76,0KiğıBingölAK Parti%53,37%34,83CHP%41,48%3,63BTP%2,08%0,22İYİ Parti%1,00%0,71Saadet%0,93%0,94DEM Parti%0,86%18,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKiğı, Bingöl · katılım %80,5KiğıBingölKılıçdaroğlu%56,71%32,53Erdoğan%36,46%65,08Sinan Oğan%6,21%2,00Muharrem İnce%0,62%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKiğı, Bingöl · katılım %78,6KiğıBingölKılıçdaroğlu%59,44%31,92Erdoğan%40,56%68,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKiğı, Bingöl · katılım %80,5KiğıBingölYeşil Sol Parti%33,16%25,13AK Parti%27,95%39,41CHP%18,22%5,31MHP%7,04%13,81İYİ Parti%3,68%2,01Yeniden Refah%2,87%10,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kiğı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kiğı’da oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,8
AK Parti%33,8
BDP%17,4
Katılım %81,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,1
Muharrem İnce%35,4
Selahattin Demirtaş%15,5
Katılım %81,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
HDP%34,5
CHP%12,6
Katılım %81,2
2019 YerelYerel
AK Parti%50,7
CHP%37,5
MHP%7,0
Katılım %73,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,7
Recep Tayyip Erdoğan%36,5
Sinan Oğan%6,2
Katılım %80,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%33,2
AK Parti%28,0
CHP%18,2
Katılım %80,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,4
Recep Tayyip Erdoğan%40,6
Katılım %78,6
2024 YerelYerel
AK Parti%53,4
CHP%41,5
BTP%2,1
Katılım %76,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kiğı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Eskişehir Mah.CHP %49,6%85,4
Yenişehir Mah.AK Parti %52,8%71,8
Yeşilyurt Mah.AK Parti %62,3%84,0

Altın sandık

Kiğı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%76,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,6 / TR %84,1
2019 Yerel%73,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Eskişehir Mah.%85,4
Yeşilyurt Mah.%84,0
Yenişehir Mah.%71,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenişehir Mah.%71,8
Yeşilyurt Mah.%84,0
Eskişehir Mah.%85,4

Kiğı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kiğı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kiğı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,5 ile ikinci oldu.

Kiğı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kiğı’da 2.193 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 8 sandıkta kullanıldı.

Kiğı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7, Recep Tayyip Erdoğan %36,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,4 ile önde çıktı.

Kiğı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %33,2, AK Parti %27,9, CHP %18,2, MHP %7,0, İYİ Parti %3,7.

Kiğı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kiğı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kiğı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kiğı’da oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,2 puan.

Kiğı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kiğı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kiğı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kiğı’da etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,9 puan.

Kiğı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kiğı’da geçersiz oy oranı %6,72 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kiğı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kiğı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kiğı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kiğı’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Kiğı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kiğı’daki 3 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kiğı’nın altın sandığı hangisi?

Kiğı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kiğı, Yenişehir Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.

Kiğı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Eskişehir Mah. (%85,4), en düşük katılım Yenişehir Mah. (%71,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.