Aşkale Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Aşkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %44,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aşkale’de Recep Tayyip Erdoğan %83,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,3
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
15.511
2024
Sandık
101
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aşkale sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAşkale, Erzurum · katılım %84,3AşkaleErzurumAK Parti%45,29%40,88Yeniden Refah%44,25%19,12BBP%3,35%4,31CHP%2,31%6,34İYİ Parti%2,01%11,48Saadet%1,58%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAşkale, Erzurum · katılım %89,4AşkaleErzurumErdoğan%79,20%68,59Kılıçdaroğlu%15,21%24,56Sinan Oğan%5,37%6,57Muharrem İnce%0,22%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAşkale, Erzurum · katılım %86,9AşkaleErzurumErdoğan%83,39%73,55Kılıçdaroğlu%16,61%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAşkale, Erzurum · katılım %89,4AşkaleErzurumAK Parti%45,27%44,12MHP%22,33%17,18İYİ Parti%10,40%9,91BBP%5,99%1,81CHP%5,64%6,60Yeniden Refah%5,54%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aşkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aşkale’de oyların %48,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 30,9 puan.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Abdalcık Mah.AK Parti → Yeniden Refah66,732,8
Merdivenköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,220,6
Güllüdere Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,024,6
Çayköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,021,9
Turaç Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,815,6
Çiftlik Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,313,5
Meydan Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah57,113,6
Kandilli Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,69,6
İstasyon Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,58,2
Emek Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,09,9
Yeşilova Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,59,3
Cahit Aybar Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,44,3
Çarşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,32,0
Yeni Mah.AK Parti (aynı)50,51,3
Bahçelievler Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,12,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%64,0
MHP%27,2
BTP%4,0
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,2
Muharrem İnce%9,3
Meral Akşener%7,3
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,1
MHP%24,5
İYİ Parti%8,2
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%62,9
İYİ Parti%33,3
CHP%2,1
Katılım %87,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,2
Kemal Kılıçdaroğlu%15,2
Sinan Oğan%5,4
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
MHP%22,3
İYİ Parti%10,4
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,4
Kemal Kılıçdaroğlu%16,6
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
AK Parti%45,3
Yeniden Refah%44,3
BBP%3,4
Katılım %84,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aşkale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdalcık Mah.Yeniden Refah %65,1%94,3
Akören Mah.AK Parti %73,8%92,5
Altıntaş Mah.Yeniden Refah %46,0%90,9
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %46,5%84,8
Ballıtaş Mah.AK Parti %66,7%81,6
Bozburun Mah.AK Parti %33,3%75,0
Büyükgeçit Mah.AK Parti %60,1%85,3
Cahit Aybar Mah.Yeniden Refah %46,3%82,7
Catoren Mah.AK Parti %37,7%94,7
Dallı Mah.Yeniden Refah %69,4%92,5
Dağyurdu Mah.Yeniden Refah %67,6%100,0
Demirkıran Mah.AK Parti %71,9%75,6
Dereköy Mah.AK Parti %49,1%84,9
Düzyurt Mah.AK Parti %86,8%102,4
Emek Mah.Yeniden Refah %47,8%80,0
Esentepe Mah.Yeniden Refah %57,3%90,8
Eyüpoğlu Mah.Yeniden Refah %56,3%83,3
Goloren Mah.AK Parti %51,8%69,4
Gökçebük Mah.Yeniden Refah %56,1%89,1
Güllüdere Mah.Yeniden Refah %60,2%88,6

Altın sandık

Aşkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aşkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Şafak Mah.%54,0
Kıbrıs Mah.%53,5
Yeniköy Halitpaşa Mah.%50,7
En zayıf
Merdivenköy Mah.%33,2
Çayköy Mah.%35,2
Güllüdere Mah.%35,6
Yeniden Refah
En güçlü
Güllüdere Mah.%60,2
Çayköy Mah.%57,1
Meydan Mah.%54,3
En zayıf
Kıbrıs Mah.%39,0
Şafak Mah.%39,3
Yeniköy Halitpaşa Mah.%44,1

Seçime katılım

2024 Yerel%84,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çayköy Mah.%94,8
Güllüdere Mah.%88,6
Şafak Mah.%85,6
Kıbrıs Mah.%85,1
Kandilli Mah.%85,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstasyon Mah.%78,0
Çarşı Mah.%80,0
Emek Mah.%80,0
Yeniköy Halitpaşa Mah.%80,5
Üç Mart Mah.%81,4

Aşkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aşkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aşkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %44,2 ile ikinci oldu.

Aşkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aşkale’de 15.511 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 101 sandıkta kullanıldı.

Aşkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,2, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,4 ile önde çıktı.

Aşkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,3, MHP %22,3, İYİ Parti %10,4, BBP %6,0, CHP %5,6.

Aşkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aşkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Aşkale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aşkale’de oyların %48,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 30,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Aşkale’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Abdalcık Mah., Merdivenköy Mah., Güllüdere Mah..

Aşkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aşkale’de etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,0 puan.

Aşkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Aşkale’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Aşkale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aşkale’de geçersiz oy oranı %5,18 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Aşkale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aşkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Aşkale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aşkale’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Aşkale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aşkale’deki 76 mahallenin 37 tanesinde AK Parti, 32 tanesinde Yeniden Refah, 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Aşkale’nin altın sandığı hangisi?

Aşkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aşkale, Şafak Mah., 1078 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Aşkale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şafak (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Merdivenköy (%33,2) mahallesinde aldı.

Aşkale’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Güllüdere (%60,2) mahallesinde, en düşük oyu Kıbrıs (%39,0) mahallesinde aldı.

Aşkale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayköy Mah. (%94,8), en düşük katılım İstasyon Mah. (%78,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.