Erzurum Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Erzurum’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erzurum’da Recep Tayyip Erdoğan %73,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Erzurum sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Erzurum’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Erzurum’da oyların %16,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma İYİ Parti lehine 4,6 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tekman | AK Parti → DEM Parti | 21,5 | 20,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Erzurum’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aziziye | Yeniden Refah %44,5 | %74,5 |
| Aşkale | AK Parti %45,3 | %84,3 |
| Horasan | İYİ Parti %32,1 | %77,1 |
| Hınıs | AK Parti %47,8 | %73,7 |
| Karayazı | DEM Parti %56,8 | %71,9 |
| Karaçoban | DEM Parti %49,5 | %75,3 |
| Köprüköy | Yeniden Refah %55,9 | %81,5 |
| Narman | AK Parti %43,0 | %80,7 |
| Oltu | AK Parti %33,4 | %78,4 |
| Olur | MHP %50,7 | %79,5 |
| Palandöken | AK Parti %40,7 | %65,9 |
| Pasinler | AK Parti %50,7 | %82,8 |
| Pazaryolu | AK Parti %51,4 | %75,1 |
| Tekman | DEM Parti %47,5 | %70,8 |
| Tortum | AK Parti %56,8 | %80,7 |
| Uzundere | BBP %43,5 | %78,3 |
| Yakutiye | AK Parti %53,9 | %67,3 |
| Çat | CHP %49,0 | %80,7 |
| İspir | MHP %41,4 | %76,7 |
| Şenkaya | CHP %50,0 | %78,0 |
Altın sandık
Erzurum’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Erzurum’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Erzurum seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Erzurum’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Erzurum’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu.
Erzurum’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Erzurum’da 517.319 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.333 sandıkta kullanıldı.
Erzurum’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5 ile önde çıktı.
Erzurum’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,1, MHP %17,2, Yeşil Sol Parti %10,2, İYİ Parti %9,9, CHP %6,6.
Erzurum’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Erzurum’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Erzurum’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Erzurum’da oyların %16,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 4,6 puan. 1 ilçede birinci parti değişti.
Erzurum’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Tekman.
Erzurum’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Erzurum’da etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 28,2 puan.
Erzurum’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Erzurum’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Erzurum’da geçersiz oy oranı %7,41 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 22 sandık var.
Erzurum’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erzurum’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 11 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Erzurum hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erzurum’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Erzurum’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Erzurum’daki 20 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Erzurum’un altın sandığı hangisi?
Erzurum’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Palandöken, Yunusemre Mah., 1373 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,65 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.
Erzurum’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tortum (%56,8) ilçesinde, en düşük oyu Tekman (%18,4) ilçesinde aldı.
Erzurum’da İYİ Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Horasan (%32,1) ilçesinde, en düşük oyu Karaçoban (%0,7) ilçesinde aldı.
Erzurum’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %72,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşkale (%84,3), en düşük katılım Palandöken (%65,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Erzurum ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.