Oltu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Oltu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Oltu’da Recep Tayyip Erdoğan %82,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Oltu sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Oltu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Oltu’da oyların %55,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Özdere Mah. | AK Parti → DP | 95,0 | 84,6 |
| İnci Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 94,9 | 85,6 |
| Gökçedere Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 78,5 | 51,1 |
| Günlüce Mah. | BBP → AK Parti | 76,7 | 25,7 |
| Şehitler Mah. | BBP → AK Parti | 62,7 | 1,7 |
| Yasin Haşimoğlu Mah. | BBP → Yeniden Refah | 59,5 | 3,4 |
| Karabekir Mah. | BBP → AK Parti | 57,9 | 22,2 |
| Yusuf Ziyabey Mah. | BBP → AK Parti | 56,9 | 9,4 |
| Derebaşı Mah. | BBP → AK Parti | 55,9 | 20,5 |
| Halitpaşa Mah. | BBP → AK Parti | 55,4 | 1,3 |
| Aslanpaşa Mah. | BBP → AK Parti | 55,0 | 3,9 |
| Cumhuriyet Mah. | BBP → AK Parti | 54,4 | 2,6 |
| Orucuk Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,1 | 5,2 |
| Ünlükaya Mah. | BBP → AK Parti | 49,3 | 20,9 |
| Güzelsu Mah. | BBP → AK Parti | 48,2 | 31,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Oltu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alatarla Mah. | AK Parti %38,0 | %67,3 |
| Arıtaş Mah. | AK Parti %61,6 | %85,1 |
| Aslanpaşa Mah. | AK Parti %28,0 | %74,9 |
| Ayvalı Mah. | AK Parti %35,1 | %86,7 |
| Ayyıldız Mah. | AK Parti %42,0 | %70,2 |
| Aşağıkumlu Mah. | DP %25,8 | %86,1 |
| Aşağıçamlı Mah. | AK Parti %51,7 | %85,6 |
| Bahçecik Mah. | AK Parti %37,1 | %84,3 |
| Bahçelikışla Mah. | AK Parti %35,2 | %82,0 |
| Ballıca Mah. | CHP %32,8 | %84,2 |
| Başaklı Mah. | AK Parti %48,3 | %89,9 |
| Başbağlar Mah. | AK Parti %67,3 | %96,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %34,5 | %74,4 |
| Damarlıtaş Mah. | AK Parti %50,0 | %74,3 |
| Dağdibi Mah. | DP %38,5 | %81,1 |
| Demirtaş Mah. | AK Parti %38,5 | %81,8 |
| Derebaşı Mah. | AK Parti %44,6 | %70,7 |
| Dokuzdeğirmen Mah. | AK Parti %41,9 | %72,1 |
| Duralar Mah. | AK Parti %74,4 | %97,5 |
| Elmadüzü Mah. | DP %30,9 | %84,0 |
Altın sandık
Oltu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Oltu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Oltu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Oltu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Oltu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,4 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,4 ile ikinci oldu.
Oltu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Oltu’da 22.854 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 125 sandıkta kullanıldı.
Oltu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,8, Kemal Kılıçdaroğlu %15,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,1 ile önde çıktı.
Oltu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,1, MHP %33,6, İYİ Parti %7,9, Yeniden Refah %6,2, CHP %6,1.
Oltu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Oltu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Oltu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Oltu’da oyların %55,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Oltu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Özdere Mah., İnci Mah., Gökçedere Mah..
Oltu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Oltu’da etkin parti sayısı 4,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 8,0 puan.
Oltu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Oltu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Oltu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Oltu’da geçersiz oy oranı %4,94 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Oltu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Oltu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Oltu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Oltu’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.
Oltu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Oltu’daki 73 mahallenin 47 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde DP, 8 tanesinde Yeniden Refah, 4 tanesinde Anap, 2 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde Milli Yol, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Oltu’nun altın sandığı hangisi?
Oltu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Oltu, Cumhuriyet Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,91 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,92 puan sapmayla verdi.
Oltu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Başaklı (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu Gökçedere (%18,5) mahallesinde aldı.
Oltu’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yasin Haşimoğlu (%33,3) mahallesinde, en düşük oyu Gökçedere (%2,9) mahallesinde aldı.
Oltu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Başaklı Mah. (%89,9), en düşük katılım Karabekir Mah. (%74,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.