Palandöken Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Palandöken’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 20,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Palandöken’de Recep Tayyip Erdoğan %72,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,7
2024 katılım
%65,9
yerel seçim
Seçmen
123.087
2024
Sandık
378
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Palandöken sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPalandöken, Erzurum · katılım %65,9PalandökenErzurumAK Parti%40,66%40,88İYİ Parti%20,24%11,48Yeniden Refah%16,94%19,12Zafer Partisi%7,48%3,53CHP%4,83%6,34DEM Parti%4,49%6,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPalandöken, Erzurum · katılım %88,9PalandökenErzurumErdoğan%66,96%68,59Kılıçdaroğlu%23,98%24,56Sinan Oğan%8,78%6,57Muharrem İnce%0,29%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPalandöken, Erzurum · katılım %84,8PalandökenErzurumErdoğan%72,68%73,55Kılıçdaroğlu%27,32%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPalandöken, Erzurum · katılım %88,9PalandökenErzurumAK Parti%43,06%44,12MHP%16,85%17,18İYİ Parti%12,53%9,91Yeşil Sol Parti%7,22%10,20CHP%6,97%6,60Yeniden Refah%5,49%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Palandöken’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Palandöken’de oyların %33,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 5,2 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%60,0
MHP%30,3
BDP%3,3
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Muharrem İnce%11,1
Meral Akşener%8,7
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,7
MHP%21,6
İYİ Parti%11,5
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%60,8
İYİ Parti%30,0
BBP%3,5
Katılım %78,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,0
Kemal Kılıçdaroğlu%24,0
Sinan Oğan%8,8
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
MHP%16,9
İYİ Parti%12,5
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,7
Kemal Kılıçdaroğlu%27,3
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
AK Parti%40,7
İYİ Parti%20,2
Yeniden Refah%16,9
Katılım %65,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Palandöken’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahman Gazi Mah.AK Parti %37,7%60,0
Adnan Menderes Mah.AK Parti %41,5%66,9
Ali Bezirgan Mah.AK Parti %41,6%102,6
Aziziye Mah.AK Parti %61,2%102,0
Börekli Mah.AK Parti %50,0%97,4
Dereboğazı Mah.AK Parti %60,9%89,3
Güllü Mah.AK Parti %45,0%94,1
Güzelyurt Mah.AK Parti %56,4%94,9
Hancığaz Mah.AK Parti %66,7%100,0
Hüseyin Avni Ulaş Mah.AK Parti %40,0%68,0
Konaklı Mah.AK Parti %70,1%103,0
Kümbet Mah.AK Parti %50,5%91,3
Müftü Solakzade Mah.AK Parti %42,6%66,2
Nene Hatun Mah.AK Parti %43,0%91,5
Sığırlı Mah.AK Parti %80,4%75,0
Taşlıgüney Mah.AK Parti %58,2%90,8
Tekkederesi Mah.AK Parti %53,4%95,6
Tepeköy Mah.AK Parti %51,4%66,5
Toparlak Mah.AK Parti %75,0%80,8
Uzun Ahmet Mah.AK Parti %70,4%84,3

Altın sandık

Palandöken’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Palandöken’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yağmurcuk Mah.%83,6
Dereboğazı Mah.%60,9
Müftü Solakzade Mah.%42,6
En zayıf
Abdurrahman Gazi Mah.%37,7
Yunusemre Mah.%38,1
Hüseyin Avni Ulaş Mah.%40,0
İYİ Parti
En güçlü
Müftü Solakzade Mah.%22,0
Hüseyin Avni Ulaş Mah.%21,9
Adnan Menderes Mah.%21,9
En zayıf
Yağmurcuk Mah.%7,3
Dereboğazı Mah.%11,4
Abdurrahman Gazi Mah.%11,7
Yeniden Refah
En güçlü
Abdurrahman Gazi Mah.%20,2
Dereboğazı Mah.%17,3
Adnan Menderes Mah.%17,1
En zayıf
Yağmurcuk Mah.%8,0
Hüseyin Avni Ulaş Mah.%16,1
Yunusemre Mah.%16,3

Seçime katılım

2024 Yerel%65,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%78,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yağmurcuk Mah.%93,9
Dereboğazı Mah.%89,3
Hüseyin Avni Ulaş Mah.%68,0
Adnan Menderes Mah.%66,9
Müftü Solakzade Mah.%66,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Abdurrahman Gazi Mah.%60,0
Yunusemre Mah.%62,9
Müftü Solakzade Mah.%66,2
Adnan Menderes Mah.%66,9
Hüseyin Avni Ulaş Mah.%68,0

Palandöken seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Palandöken’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Palandöken’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,2 ile ikinci oldu.

Palandöken’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Palandöken’de 123.087 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 378 sandıkta kullanıldı.

Palandöken’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,0, Kemal Kılıçdaroğlu %24,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,7 ile önde çıktı.

Palandöken’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,1, MHP %16,9, İYİ Parti %12,5, Yeşil Sol Parti %7,2, CHP %7,0.

Palandöken’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Palandöken’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Palandöken’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Palandöken’de oyların %33,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 5,2 puan.

Palandöken’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Palandöken’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Palandöken’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Palandöken’de etkin parti sayısı 4,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 20,4 puan.

Palandöken’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Palandöken’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Palandöken’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Palandöken’de geçersiz oy oranı %5,72 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Palandöken’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Palandöken’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Palandöken hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Palandöken’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Palandöken’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Palandöken’deki 26 mahallenin 26 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Palandöken’in altın sandığı hangisi?

Palandöken’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Palandöken, Hüseyin Avni Ulaş Mah., 1147 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,05 puan saptı.

Palandöken’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yağmurcuk (%83,6) mahallesinde, en düşük oyu Abdurrahman Gazi (%37,7) mahallesinde aldı.

Palandöken’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Müftü Solakzade (%22,0) mahallesinde, en düşük oyu Yağmurcuk (%7,3) mahallesinde aldı.

Palandöken’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %65,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yağmurcuk Mah. (%93,9), en düşük katılım Abdurrahman Gazi Mah. (%60,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.