Karayazı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karayazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %37,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karayazı’da Kemal Kılıçdaroğlu %69,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%56,8
2024 katılım
%71,9
yerel seçim
Seçmen
16.436
2024
Sandık
101
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karayazı sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarayazı, Erzurum · katılım %71,9KarayazıErzurumDEM Parti%56,76%6,93AK Parti%37,55%40,88CHP%3,21%6,34BTP%1,31%0,34Saadet%0,71%1,81HÜDA PAR%0,46%0,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarayazı, Erzurum · katılım %74,9KarayazıErzurumKılıçdaroğlu%72,34%24,56Erdoğan%25,60%68,59Sinan Oğan%1,72%6,57Muharrem İnce%0,34%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarayazı, Erzurum · katılım %71,3KarayazıErzurumKılıçdaroğlu%69,27%26,45Erdoğan%30,73%73,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarayazı, Erzurum · katılım %74,9KarayazıErzurumYeşil Sol Parti%68,03%10,20AK Parti%19,03%44,12CHP%4,47%6,60İYİ Parti%1,92%9,91MHP%1,79%17,18Yeniden Refah%1,17%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karayazı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karayazı’da oyların %8,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 5,5 puan.

2 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yiğityolu Mah.DEM Parti → AK Parti44,924,3
Karasu Mah.DEM Parti → AK Parti20,61,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%62,1
AK Parti%27,5
Saadet%8,1
Katılım %78,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%71,5
Recep Tayyip Erdoğan%24,2
Muharrem İnce%3,2
Katılım %83,6
2018 MVMilletvekili
HDP%74,3
AK Parti%21,1
MHP%1,5
Katılım %83,4
2019 YerelYerel
HDP%62,3
AK Parti%32,1
İYİ Parti%3,2
Katılım %79,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,3
Recep Tayyip Erdoğan%25,6
Sinan Oğan%1,7
Katılım %74,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%68,0
AK Parti%19,0
CHP%4,5
Katılım %74,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,3
Recep Tayyip Erdoğan%30,7
Katılım %71,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%56,8
AK Parti%37,6
CHP%3,2
Katılım %71,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karayazı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahmanköy Mah.DEM Parti %47,3%76,0
Akarsu Mah.DEM Parti %66,4%71,9
Akpınar Mah.DEM Parti %60,0%105,3
Alemdağı Mah.DEM Parti %88,0%74,8
Aliküllek Mah.DEM Parti %79,3%85,7
Anıtlı Mah.AK Parti %55,9%61,8
Aydınsu Mah.DEM Parti %77,9%75,8
Ağaçlı Mah.DEM Parti %51,3%52,2
Aşağıincesu Mah.DEM Parti %80,5%76,6
Aşağısöylemez Mah.DEM Parti %69,6%73,3
Bayraktar Mah.DEM Parti %60,0%78,7
Bezirhane Mah.DEM Parti %60,9%74,7
Değirmenkaya Mah.DEM Parti %68,0%64,9
Doruca Mah.AK Parti %51,3%97,6
Duruca Mah.DEM Parti %82,6%89,9
Dörtpınar Mah.DEM Parti %60,0%45,0
Dündar Mah.DEM Parti %80,6%72,2
Elmaağaç Mah.DEM Parti %47,7%61,4
Geventepe Mah.DEM Parti %68,8%26,8
Göksu Mah.DEM Parti %81,3%74,0

Altın sandık

Karayazı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karayazı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Göksu Mah.%81,3
Ulucanlar Mah.%75,8
Aşağısöylemez Mah.%69,6
En zayıf
Turnagöl Mah.%15,0
Yiğityolu Mah.%36,8
Yeni Mah.%44,4
AK Parti
En güçlü
Turnagöl Mah.%81,6
Yiğityolu Mah.%61,1
Yeni Mah.%46,4
En zayıf
Göksu Mah.%16,0
Ulucanlar Mah.%19,5
Üzengili Mah.%25,7

Seçime katılım

2024 Yerel%71,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%74,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,3 / TR %84,1
2019 Yerel%79,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çayırbeyli Mah.%83,4
Salyamaç Mah.%81,8
Üzengili Mah.%80,2
Bayraktar Mah.%78,7
Göksu Mah.%74,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yiğityolu Mah.%64,3
Değirmenkaya Mah.%64,9
Köyceğiz Mah.%65,3
Tosunlu Mah.%67,2
Çavuşköy Mah.%68,5

Karayazı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karayazı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karayazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %37,5 ile ikinci oldu.

Karayazı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karayazı’da 16.436 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 101 sandıkta kullanıldı.

Karayazı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,3, Recep Tayyip Erdoğan %25,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,3 ile önde çıktı.

Karayazı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %68,0, AK Parti %19,0, CHP %4,5, İYİ Parti %1,9, MHP %1,8.

Karayazı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karayazı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karayazı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karayazı’da oyların %8,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,5 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Karayazı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Yiğityolu Mah., Karasu Mah..

Karayazı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karayazı’da etkin parti sayısı 2,15; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,2 puan.

Karayazı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karayazı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karayazı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karayazı’da geçersiz oy oranı %8,56 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Karayazı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karayazı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karayazı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karayazı’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Karayazı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karayazı’daki 75 mahallenin 48 tanesinde DEM Parti, 27 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Karayazı’nın altın sandığı hangisi?

Karayazı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karayazı, Bayraktar Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.

Karayazı’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Göksu (%81,3) mahallesinde, en düşük oyu Turnagöl (%15,0) mahallesinde aldı.

Karayazı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Turnagöl (%81,6) mahallesinde, en düşük oyu Göksu (%15,9) mahallesinde aldı.

Karayazı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayırbeyli Mah. (%83,4), en düşük katılım Yiğityolu Mah. (%64,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.