Köprüköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Köprüköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %38,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Köprüköy’de Recep Tayyip Erdoğan %82,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%55,9
2024 katılım
%81,5
yerel seçim
Seçmen
9.275
2024
Sandık
53
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Köprüköy sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKöprüköy, Erzurum · katılım %81,5KöprüköyErzurumYeniden Refah%55,92%19,12AK Parti%37,97%40,88DEM Parti%1,57%6,93İYİ Parti%1,27%11,48Saadet%1,25%1,81CHP%0,81%6,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKöprüköy, Erzurum · katılım %79,9KöprüköyErzurumErdoğan%76,81%68,59Kılıçdaroğlu%19,86%24,56Sinan Oğan%2,98%6,57Muharrem İnce%0,35%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKöprüköy, Erzurum · katılım %80,2KöprüköyErzurumErdoğan%82,61%73,55Kılıçdaroğlu%17,39%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKöprüköy, Erzurum · katılım %79,9KöprüköyErzurumAK Parti%51,24%44,12Yeşil Sol Parti%14,40%10,20MHP%14,12%17,18İYİ Parti%6,73%9,91Yeniden Refah%5,18%5,14CHP%3,92%6,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Köprüköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Köprüköy’de oyların %58,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 34,9 puan.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kayabaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah85,070,6
Yağan Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah78,916,9
Soğuksu Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah74,91,7
Eyüpler Mah.AK Parti → Yeniden Refah74,641,2
Akçam Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah74,449,7
Alaca Mah.AK Parti → Yeniden Refah71,838,8
Çullu Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,826,1
Gölçayır Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah64,627,8
Eğirmez Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,523,5
Güzelhisar Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah58,518,4
Emre Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,311,4
Buğdaylı Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,62,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,4
BBP%36,0
MHP%12,6
Katılım %85,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,7
Selahattin Demirtaş%11,8
Muharrem İnce%5,2
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,4
MHP%15,2
HDP%14,5
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,8
İYİ Parti%44,6
BBP%1,8
Katılım %86,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Kemal Kılıçdaroğlu%19,9
Sinan Oğan%3,0
Katılım %79,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
Yeşil Sol Parti%14,4
MHP%14,1
Katılım %79,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,6
Kemal Kılıçdaroğlu%17,4
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%55,9
AK Parti%38,0
DEM Parti%1,6
Katılım %81,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Köprüköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçam Mah.Yeniden Refah %71,8%69,6
Alaca Mah.Yeniden Refah %65,2%71,2
Ataköy Mah.AK Parti %44,4%47,4
Ağcaşar Mah.AK Parti %54,3%73,8
Aşağıkızılkale Mah.Saadet %48,6%72,8
Aşağıçakmak Mah.Yeniden Refah %65,4%100,0
Buğdaylı Mah.Yeniden Refah %49,8%89,2
Camikebir Mah.AK Parti %56,5%93,6
Derebaşı Mah.AK Parti %48,3%89,4
Dilek Mah.Yeniden Refah %49,2%77,6
Duatepe Mah.Yeniden Refah %65,4%76,8
Dumankaya Mah.AK Parti %51,7%87,6
Emre Mah.Yeniden Refah %53,2%89,1
Eyüpler Mah.Yeniden Refah %65,5%75,0
Eğirmez Mah.Yeniden Refah %61,0%94,0
Geyikli Mah.Yeniden Refah %63,4%76,6
Gölçayır Mah.Yeniden Refah %61,8%76,3
Güzelhisar Mah.Yeniden Refah %57,9%83,6
Ilıcasu Mah.Yeniden Refah %52,1%81,4
Karataşlar Mah.Yeniden Refah %96,9%78,0

Altın sandık

Köprüköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Köprüköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Kayabaşı Mah.%84,0
Alaca Mah.%65,2
Çullu Mah.%59,1
En zayıf
Şehitler Mah.%37,2
Ziyaret Mah.%38,1
Ağcaşar Mah.%43,3
AK Parti
En güçlü
Şehitler Mah.%60,1
Ziyaret Mah.%59,9
Ağcaşar Mah.%54,3
En zayıf
Kayabaşı Mah.%13,4
Alaca Mah.%26,4
Çullu Mah.%33,1

Seçime katılım

2024 Yerel%81,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Emre Mah.%89,1
Kayabaşı Mah.%87,4
Yağan Mah.%87,3
Ziyaret Mah.%85,5
Şehitler Mah.%83,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çullu Mah.%65,0
Alaca Mah.%71,2
Ağcaşar Mah.%73,8
Güzelhisar Mah.%83,6
Şehitler Mah.%83,8

Köprüköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Köprüköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Köprüköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %38,0 ile ikinci oldu.

Köprüköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Köprüköy’de 9.275 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 53 sandıkta kullanıldı.

Köprüköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8, Kemal Kılıçdaroğlu %19,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,6 ile önde çıktı.

Köprüköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,2, Yeşil Sol Parti %14,4, MHP %14,1, İYİ Parti %6,7, Yeniden Refah %5,2.

Köprüköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Köprüköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Köprüköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Köprüköy’de oyların %58,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 34,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Köprüköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Kayabaşı Mah., Yağan Mah., Soğuksu Mah..

Köprüköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Köprüköy’de etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,9 puan.

Köprüköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 1,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Köprüköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Köprüköy’de geçersiz oy oranı %4,91 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Köprüköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Köprüköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Köprüköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Köprüköy’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Köprüköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Köprüköy’deki 42 mahallenin 30 tanesinde Yeniden Refah, 11 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Köprüköy’ün altın sandığı hangisi?

Köprüköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Köprüköy, Güzelhisar Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,47 puan saptı.

Köprüköy’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kayabaşı (%84,0) mahallesinde, en düşük oyu Şehitler (%37,1) mahallesinde aldı.

Köprüköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şehitler (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Kayabaşı (%13,4) mahallesinde aldı.

Köprüköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Emre Mah. (%89,1), en düşük katılım Çullu Mah. (%65,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.